Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Sagan je jediný klasikár na Gire. Šéf pretekov hovorí o kanibalizme

Peter Sagan bude mať na Giro d'Italia jedno možno očakávané privilégium. Bude jediný silný klasikár, ktorý sa zúčastní na druhých pretekoch Grand Tour v tejto koronavírusom silno poznačenej cyklistickej sezóne.

03.10.2020 11:23
Giro d'Italia, trofej Foto: ,
Trofej pre víťaza počas prezentácie pred štartom pretekov Giro d'Italia v archeologickom parku Segesta na Sicílii.
debata

Riaditeľ „Corsa Rosa“ Mauro Vegni po zverejnení náhradného kalendára pre túto sezónu začiatkom leta veril, že majstrovstvá sveta budú zrušené a viacerí elitní jazdci sa z Tour de France presunú na Giro d'Italia.

Švajčiari sa šampionátu skutočne vzdali, lenže pomocnú ruku podali práve Taliani a v Imole na konci minulého týždňa to bola prehliadka vrchárskej a klasikárskej elity. Aj z tohto dôvodu početná elita na Giro nezavítala.

Giro d´Italia 2020 - profily etáp Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Giro d´Italia 2020 - 1. etapa.

Hlavný dôvod neúčasti elitných klasikárov je však prekrývanie termínov s najväčšími jednorazovými pretekmi sezóny. Počas Giro d'Italia sa uskutočnia tri najväčšie cyklistické monumenty – Liége-Bastogne-Liége (4.10.), Okolo Flámska (18.10.) aj Paríž-Roubaix (25.10.) či niekoľko menších jednorazových pretekov.

„Je to škoda a tiež trochu neúcta voči Giru, že do tohto obdobia sú zahrnuté aj takmer všetky veľké klasiky. Na druhej strane v neľahkej situácii, ktorá v tomto roku nastala, treba pochváliť UCI za to, že dokáže zabezpečiť uskutočnenie aspoň toľkých pretekov,“ reagoval šéf tímu Bora-Hansgrohe Ralph Denk, cituje ho nemecký portál TAZ.

Na margo prítomnosti Petra Sagana na Gire podotkol: „My sme o jeho účasti rozhodli ešte pred výlukou v sezóne. Peter chcel prejaviť rešpekt organizátorom tým, že dodrží svoje slovo.“
Najhorúcejší adepti Gira na cyklámenový dres Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
 Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe).

Okrem Sagana sa z elitných pretekárov, ktorí boli na Tour de France, presunuli na Giro iba taliansky šprintér Elia Viviani (Cofidis) a kolumbijský vrchár Miguel Ángel López (Astana).

Viviani sa bude chcieť rehabilitovať za nevydarené rýchle koncovky etáp z Tour, López bude zasa v pozícii pomocníka dánskeho lídra Jakoba Fuglsanga.

"Nie je možné, aby najlepší pretekári odjazdili v takom krátkom časovom období Tour de France, majstrovstvá sveta a potom aj Giro. Uvedomujeme si, že vzájomný kanibalizmus týchto pretekov je negatívny signál pre veľkých sponzorov ako aj televízny a reklamný trh.

Nič však nezmôžeme a v tomto špecifickom roku vôbec môžeme byť radi, že svoje preteky odštartujeme," uviedol s nadhľadom šéf Giro d'Italia Mauro Vegni.

Najprv to mala byť májová oslava cyklistiky so štartom v Budapešti a prvými tromi etapami na maďarskom území, ale koronakríza tejto ambícii organizátorov vystavila stopku.

Už 103. edícia Giro d'Italia sa napokon bude konať v náhradnom októbrovom termíne (3.- 25. 10.) a prvé štyri etapy privíta región Sicília. Bude to po deviaty raz v histórii, čo sa Grande Partenza uskutoční na tomto ostrove patriacom Taliansku. Predtým naposledy sa tam Giro rozbehlo v roku 2008.

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Giro d'Italia 2020