Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Vyšiel zo Saganovho tieňa. Bennett ťažil aj z videí od slávneho krajana

Alessandro Petacchi, Mark Cavendish a potom s jednou výnimkou, keď musel z pretekov predčasne odstúpiť, už len Peter Sagan víťazil v poslednom desaťročí v súťaži o zelený dres na Tour de France.

21.09.2020 10:52
Sam Bennett Foto: ,
Sam Bennett v zelenom drese na parížskom pódiu.
debata (1)

Suverenita rodáka zo Žiliny v bodovačke bola miestami až neuveriteľná a pre súperov frustrujúca.

Hneď vo svojej prvej účasti na „Starej dáme“ v roku 2012 zdolal Nemca Andrého Greipela o 141 bodov, o dva roky neskôr nadelil Nórovi Alexandrovi Kristoffovi 149 bodov.

Najdominantnejšie bolo Saganovi víťazstvo v roku 2016, keď mal na parížskom konci pred Nemcom Marcelom Kittelom k dobru 242 bodov. Každá séria má svoj koniec a Saganova sa skončila v „koronavírusovom“ roku 2020, keď ho o 96 bodov zdolal Sam Bennett.

Posledná etapa Tour de France 2020 Fotogaléria - 19 fotiek Všetky fotky
Primož Roglič a Tadej Pogačar si mali počas...

Čo sa predtým nepodarilo celej plejáde excelentných šprintérov na čele so spomenutými Cavendishom, Greipelom, Kittelom, Kristoffom či naposledy vlani Calebom Ewanom, to dokázal 29-ročný Ír, ktorý bol ešte pred rokom Saganovou dvojkou v tíme Bora-Hagsrohe.

Keď chcel vyjsť z jeho tieňa, musel čosi podniknúť. Nakoniec sa veci vyvinuli tak, že Bennett zamieril do silného belgického tímu Deceuninck – Quick, kde mu uvoľnil miesto Talian Elia Viviani.

Bennett prišiel tento rok prvýkrát na Tour de France s vizitkou víťaza troch etáp na Giro d'Italia a dvoch etáp na Vuelte. Na najslávnejších pretekoch bol síce predtým už v rokoch 2015 a 2016, ale to v drese prokontinentálneho tímu Bora-Argon 18 /predchodca Bora-Hansgrohe – pozn./ nepatril ešte ani do druhého šprintérskeho sle­du.

Aktuálne však došiel na Tour vo skvelej forme a so silnou tímovou podporou na čele s dánskym špecialistom na rozbiehanie špurtov Michaelom Mörkövom. Výsledky sú dobre známe.

Bennet ovládol desiatu a 21. etapu, pridal ďalšie dve druhé a jedno tretie miesto a k tomu množstvo bodov zo šprintérskych prémii. V cieli na pódiu pod Víťazným oblúkom ho takmer premohli emócie.

"Nikdy by som si nepomyslel, že raz sa ocitnem v tejto pozícii – v zelenom drese a ešte aj ako víťaz parížskej šprintérskej etapy. Nikdy som sa o tom neodvážil ani len snívať a teraz mám oboje.

Z televízie sa to možno nezdá, ale v Paríži sa v závere jazdí dolu kopcom v obrovskej rýchlosti. Dlho sme čakali na správny moment. Nakoniec som pred sebou zbadal Madsa Pedersena s náskokom dĺžky bicykla.

Dotiahol som sa na neho a obehol ho z pravej strany. Zdalo sa mi, že je to dosť hladké. Aj som si myslel, že ešte niekto okolo mňa prejde, ale nakoniec sa mi to podarilo. Nemôžem tomu uveriť," opísal Bennett dojazd na Elyzejských poliach na webe Cyclingnews.

Bennett po 31 rokoch napodobnil svojho krajana Seana Kellyho a jeho triumf v bodovacej súťaži na Tour de France (Kelly v nej zvíťazil dokonca štyrikrát). Sprievodnou zaujímavosťou je fakt, že obaja vyrastali v 6-tisícovom írskom mestečku Carrick on Suir.

Po pripomenutí toho, že Kelly nikdy nevyhral parížsku etapu na Tour, sa Bennett pousmial.

"A nevyhral ani etapy na všetkých troch Grand Tour, čo sa mi už tiež podarilo. Samozrejme, že len žartujem. Ak sa pozrieme na jeho úspechy, tie sú neuveriteľné v porovnaní s mojimi.

Ešte nie som ani v prvej štvrtine z nich. Určite nebudem druhý Sean Kelly," povedal Bennett o niekdajšom víťazovi Vuelty či monumentálnych klasík Paríž-Roubaix, Miláno – Sanremo, Liége-Bastogne-Liége či Okolo Lombardska.

Tour de France 2020 Fotogaléria - 65 fotiek Všetky fotky
Tadej Pogačar v žltom drese po skončení 20. etapy.

Bennett nezabudol na poďakovanie dnes 64-ročnému Kellymu za to, že mu posielal krátke videá s radami a povzbudením počas jeho boja o zelený dres na Tour de France 2020.

„Je skvelé mať podporu od krajana a navyše niekoho, kto bol v rovnakej pozícii a rozumie tomu, čo prežívate. A je to aj veľké uznanie, že mi posielal tie správy,“ podotkol Bennett.

Na konte má aktuálne už sedem etapových triumfov na pretekoch Grand Tour. Na otázku, či bolo parížske víťazstvo zatiaľ jeho najväčšie, odpovedal zelený parížsky víťaz bez zaváhania.

„Áno. Vždy som hovorieval, že túžim po troch veľkých triumfoch – na pretekoch Miláno – San Remo, majstrovstvých sveta a na Champs-Élysées. Jedno už mám v kapse. Je to ako sen a budem si to pamätať do konca života,“ doplnil sympatický Ír.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #Peter Sagan #Sam Bennett