Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Sám vojak v poli? Vôbec! Bora sľubuje, že Sagana podporí celý tím

S Petrom Saganom je roky spätý zelený dres lídra bodovacej súťaže na Tour de France. Ak má však možnosť, nepohrdne ani žiarivejším tričkom žltej farby. Mal ho na sebe už štyri razy - v roku 2016 dokonca v troch etapách a raz v roku 2018. Nikdy však nevyhral úvodnú etapu na najslávnejších etapových pretekoch, čo sa môže rýchlo zmeniť.

29.08.2020 10:30
5. Sagan Foto: ,
Peter Sagan.
debata

Sobotných 156 km v rámci Grand Départ 107. ročníka Tour de France v meste Nice a jeho okolí nemá jednoznačne šprintérsky charakter a to by mohlo lídrovi tímu Bora-Hansgrohe vyhovovať. Vo zvlnenom teréne sa cyklisti dvakrát budú šplhať na Cote de Rimiez s dĺžkou 5,8 km a priemerom 5,1%. Okrem toho na nich čaká aj niekoľko menších nekategorizovaných stúpaní. Posledných 30 km sa už bude jazdiť po rovine a v závere na promenáde v Nice sa očakáva hromadný špurt pelotónu.

„Mojím želaním je pokúsiť sa o niečo. Uvidíme, ako zvládnem stúpania. Ale prečo nie? Druhá etapa bude oveľa ťažšia. Tretia zasa môže byť oukej. Šprintérsky záver v balíku je vždy lotéria. Ak si však vyberiem trochu náročnejšie etapy so stúpaniami, mal by som to mať ľahšie v závere. Ťažšie to však bude v tých stúpaniach,“ zamyslel sa Peter Sagan v predvečer štartu TdF 2020.

Tímový riaditeľ Bora-Hansgrohe Enrico Poitschke povedal, že Sagan bude mať jednoznačnú podporu v súťaži o zelený dres. „Získať cenný dres na Tour de France je každý rok jeden z našich najväčších cieľov. Peter už sedemkrát ukázal, že na to má a motivácia mu nechýba ani v tomto ročníku. Celý tím mu bude pomáhať,“ uviedol Poitschke na špecializovanom webe Cyclingnews.

Poitschke pripomenul aj ďalšie ciele nemeckej stajne na TdF 2020. „Chceme, aby Peter vyhral etapu a čo sa týka celkového poradia, uvidíme, ako to bude fungovať v úvodných dňoch. Tento ročník je v mnohom iný ako tie predchádzajúce. Také intenzívne a náročné dni pred štartom sme nikdy predtým nezažili. V boji o celkovú klasifikáciu sa budeme riadiť podľa pocitov našich pretekárov,“ podotkol športový riaditeľ Bora-Hansgrohe.

S avizovanou podporou Sagana v šprintoch to však nemusí byť vôbec jednoduché. Ak jazdci tímu Bora-Hansgrohe pre celkové poradie preukážu dostatočnú formu, aby bojovali o horné priečky celkového poradia, tímová taktika sa zmení a Sagan zostane v rýchlych koncovkách etáp skôr osamotený ako obklopený svojimi spolujazdcami, ktorí si budú šetriť sily na podporu v kopcoch.

„Absolvoval som niekoľko Tour de France v tíme s Albertom Contadorom ako lídrom a som zvyknutý na to, že zostanem sám. Samozrejme, budem sa tešiť na pomoc od Daniela Ossa, ale uvidíme ako to pôjde deň po dni. Maximálna koncentrácia bude každý deň najdôležitejšia, lebo okrem záveru etáp ma budú čakať aj šprintérske prémie o body,“ skonštatoval Sagan, víťaz 12 etáp na „Starej dáme“.

Etapové profily na Tour de France 2020 Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Tour de France 2020 - profil 1. etapy

K celkovému profilu pretekov, ktoré budú tento rok o čosi hornatejšie ako zvyčajne, Sagan poznamenal: „Bude to veľká výzva s početnými stúpaniami v každom týždni. Nikdy predtým som nezažil také náročné preteky Grand Tour ako budú v tomto roku. Bude to však rovnaké pre každého. Všeobecne platí, že čím viac zo seba dostaneme v jednej etape, tým viac za to zaplatíme v tej ďalšej,“ pripomenul 30-ročný rodený Žilinčan.

Sagan sa na tlačovej konferencii na diaľku nevyhol ani odpovedi na otázku, ako vníma obmedzenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Tie budú v mnohých ohľadoch nepríjemné nielen pre jazdcov, ale aj fanúšikov.

„Reštart sezóny vrátane štartu na Tour de France po dlhom čase bez súťaženia som vnímal ako svetlo na konci tunela. Teraz bude priorita preteky aj dokončiť. Všetky tie opatrenia vnímam ako smutné okolnosti týchto dní, ktoré žijeme. Ak to má prispieť k väčšej bezpečnosti cyklistov, tak je to potrebné. Bude to iná atmosféra na Tour ako po minulé roky, ale nič s tým nenarobíme. Už prezentácia tímov bola bez fanúšikov pochmúrna, ale radšej sledovať Tour doma pred televízorom ako ju nesledovať vôbec,“ doplnil Sagan.

Bora a hansgrohe predĺžili zmluvu

Nemecký cyklistický tím Bora-hansgrohe bude pod týmto názvom exitovať aj ďalšie štyri roky. Firmy Bora a hansgrohe v sobotu oznámili predĺženie sponzorskej zmluvy so zoskupením, ktorého členmi sú aj Slováci Peter a Juraj Saganovci a Erik Baška. Tím to oznámil v sobotu tesne pred štartom Tour de France na svojom webe.

„Som hrdý, že môžeme pokračovať s našimi dvoma najvýznamnejšími sponzormi, pretože táto dohoda je zrkadlo našej práce. V uplynulom období sme dosiahli veľké úspechy, ale to by bez Bory ani hansgrohe nebolo možné. Myslím si, že sme vybudovali dobré základy do budúcnosti,“ uviedol tímový manažér Ralph Denk.

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Bora-Hansgrohe #Tour de France 2020