Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Cyklisti padali aj cez plot. Úvod Okolo Poľska poznačila scéna ako z hororu

Po hrozivej kolízii v závere úvodnej etapy 77. ročníka pretekov Okolo Poľska sa zranilo niekoľko cyklistov a Holanďana Fabia Jakobsena museli vo vážnom stave previezť do nemocnice. Podľa výsledkov na oficiálnej stránke podujatia vyhral Jakobsen, pôvodného víťaza Dylana Groenewegena diskvalifikovali.

05.08.2020 19:05 , aktualizované: 20:18
debata
Hrozivá kolízia v úvodnej etape Okolo Poľska Fotogaléria - 5 fotiek Všetky fotky
Fabio Jakobsen (vľavo) padá po vytlačení...

Hromadný špurt poznačila kolízia, ktorá pripomenula vlaňajšiu tragédiu. Prišlo k nej po súboji o víťazstvo medzi Groenewegenom a Jackobsenom. Groenewegen tesne pred cieľom ostro vybočil doprava a svojho súpera vytlačil na bariéru.

Jackobsen do nej nabúral, preletel cez ňu a vrazil aj do fotografa alebo jedného z organizátorov podujatia. Tvrdý pád utrpelo aj niekoľko ďalších pretekárov. Záverečná rovinka bola mierne dolu kopcom a cyklisti išli podľa poľských médií rýchlosťou až 80 km/h.

Pred stredajšou etapou si uctili pamiatku belgického cyklistu Bjorga Lambrechta, ktorý zomrel na pretekoch vlani na deň presne 5. augusta. Bývalý jazdec tímu Lotto – Soudal stratil v 3. etape kontrolu nad bicyklom a vrazil do betónového priepustu pri ceste.

Lambrechta oživovali priamo na mieste nešťastia, previezli ho do nemocnice, no tam zomrel na následky masívneho vnútorného krvácania vo veku 22 rokov.

Pretekári absolvovali na úvod podujatia 195,8 km z Chorzówa do Katovíc po zvlnenej trati s niekoľkými menšími stúpaniami. Po pár kilometroch sa od pelotónu oddelila štvorica v zložení Kamil Malecki (CCC), Julius van den Berg (EF Pro Cycling), Samuel Brand (Novo Nordisk) a Maciej Paterski (reprezentáci­a Poľ.).

VIDEO: Hrôzostrašná kolízia (zábery nie sú vhodné pre citlivejšie povahy)

Po 40 km mali náskok na úrovni štyroch minút, na čele pelotónu pracovali najmä jazdci Jumbo Visma. Tí postupne zvyšovali tempo a manko pelotónu sa po 100 km znížilo na 1:30 min.

V úniku bol aktívny najmä domáci Paterski, ktorý vyhral všetky tri rýchlostné prémie. Počas pretekov prišlo k viacerým hromadným pádom.

Pelotón si v závere situáciu kontroloval, 20 km pred cieľom strácal už len pätnásť sekúnd a po ďalších piatich únik pohltil. Schyľovalo sa tak k hromadnému dojazdu a keď sa na záverečných desiatich kilometrov už nikto nepokúsil o sólo, bolo jasné, že o vavríny sa pobijú šprintéri.

Fabio Jakobsen na archívnej snímke na Okolo... Foto: SITA, Martin Havran
Fabio Jakobsen Fabio Jakobsen na archívnej snímke na Okolo Slovenska.

Záver však priniesol veľmi škaredú kolíziu. Dylan Groenewegen v ostrom súboji natlačil na ľavé zábrany Fabia Jakobsena a ten v plnej rýchlosti preletel bariéru.

Po kolízii sa na cestu dostalo niekoľko častí plota a cez ne padali ďalší pretekári. Podľa provizórnych výsledkov vyhral Groenewegen, druhý bol Francúz Marc Sarreau z FDJ a tretí Slovinec Luka Mezgec z tímu Mitchelton-Scott.

Na oficiálnej stránke podujatia sa neskôr objavili upravené výsledky, podľa ktorých Groenewegena diskvalifikovali a víťazom sa stal práve Jakobsen.

Okolo Poľska

Výsledky 1. etapy (Chorzów – Katovice, 195,8 km): 1. Fabio Jakobsen (Hol./Deceuninck-Quick-Step) 4:31:50 h, 2. Marc Sarreau (Fr./Groupama-FDJ), 3. Luka Mezgec (Slovin./Mitchelton-Scott), 4. Jasper Philipsen (Belg./SAE Team Emirates) všetci rovnaký čas, 5. Ryan Gibbons (JAR/NTT Pro Cycling Team) +1 s, 6. Szymon Wojciech Sajnok (Poľ./CCC), 7. Damien Touze (Fr./Solutions Credits), 8. Roger Kluge (Nem./Lotto-Soudal), 9. Moreno Hofland (Hol./EF Pro Cycling), 10. Edward Theuns (Belg./Trek-Segafredo) rovnaký čas

Celkové poradie: 1. Jakobsen 4:31:40 h, 2. Sarreau +4 s, 3. Mezgec +6, 4. Philipsen +10, 5. Gibbons +11, 6. Sajnok, 7. Touze, 8. Kluge, 9. Hofland, 10. Theuns všetci rovnaký čas

debata chyba
Viac na túto tému: #Okolo Poľska #Dylan Groenewegen #Fabio Jakobsen