Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Žiadne Flámsko či Paríž-Roubaix. Sagan odcestoval za synom

Jedno druhé a jedno tretie miesto v rýchlych koncovkách etáp. Taká je bilancia Petra Sagana na cyklistických pretekoch Paríž-Nice, ktoré napokon obsahovali iba sedem namiesto pôvodného počtu ôsmich etáp.

15.03.2020 09:04
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan.
debata (3)

Z obáv pred šírením koronavírusu organizátori zrušili záverečnú etapu v uliciach mesta Nice na juhovýchode Francúzska. Aj tak boli preteky Paríž-Nice jedno z posledných vážnych športových podujatí na svete, ktoré ešte ohlásili svojho víťaza.

Celkové prvé miesto si v sobotňajšej kráľovskej etape s cieľom na vrchole stúpania La Colmiane s vypätím všetkých síl udržal Nemec Maximilian Schachmann z tímu Bora-Hansgrohe. V celkových výsledkoch bol iba o 18 sekúnd lepší ako Belgičan Tiesj Benoot z tímu Sunweb.

„Vyhrať Paríž-Nice je veľká vec. V prvej etape sme získali žltý dres a ubránili sme ho až do poslednej etapy. Sme veľmi radi, že sme to stihli pred možno dlhou prestávkou, ktorá sa črtá. Náš tím ukázal svoju silu,“ uviedol pre RTVS slovenský športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Ján Valach.

Zrušia aj Tour de France?

Bratia Peter a Juraj Saganovci nedokončili záverečnú etapu na Paríž-Nice 2020. Z pretekov odstúpili približne na 40. kilometri po absolvovaní prvého zo štyroch kategorizovaných stúpaní na Col de Vence.

Trojnásobný majster sveta Peter Sagan podľa RTVS odcestoval domov do Monaka, okrem už spomenutého druhého a tretieho miesta vo dvoch etapách miešal karty aj v bodovacej súťaži, ale najmä pomáhal tímovým kolegom vrátane celkového víťaza pretekov Schachmanna.

Funkciu „nosiča vody“ mal tradične aj Juraj Sagan. „Jurko nám to vpredu ťahal päť etáp, naťahal sa možno 600 – 700 km, bol na špici a to poznačí každého pretekára. Peter mal máličko natiahnutý úpon na kolene pred štartom, vedeli sme o tom, čakali sme, či ho to bude bolieť alebo nie. Uznali sme za vhodné, aby radšej odstúpil,“ skonštatoval Ján Valach.

„Musel som si to oddrieť vpredu najmä v prvých etapách a na konci som to už cítil v kopcoch. Sme radi, že sme zvíťazili. Škoda, že som nedošiel až do cieľa,“ poznamenal Juraj Sagan.

Po pretekoch Paríž-Nice sa zrejme na dlhší čas zastaví cyklistická sezóna 2020. Organizátori z obáv zo šírenia koronavírusu zrušili všetky marcové podujatia vrátane monumentálnej klasiky Miláno – San Remo (21.3.) či veľkých belgických jednorazových pretekov E3 BinckBank (27.3.) a Gent-Wevelgem (29.3.).

Keďže respiračné ochorenie COVID-19 sa rýchlo šíri naprieč Európou, rovnaký osud zrejme postihne aj všetky aprílové preteky vrátane tradičných jednorazových vrcholov Okolo Flámska (5.4.) a Paríž-Roubaix (12.4.).

Podľa správ Eurosportu je už dokonca potvrdené, že ani prestížne podujatie Okolo Flámska sa v tomto roku neuskutoční. Organizátori to ešte na sociálnych sieťach nepotvrdili, ale belgický minister športu má v tom jasno.

„Buďme k sebe úprimní. Nemyslím si, že preteky sa môžu konať 5. apríla po tom, čo do 3. apríla máme stopnuté všetky športové súťaže. Musíme ukázať zmysel pre zodpovednosť,“ uviedol Ben Weyts.

„Čo povedal minister, už viselo vo vzduchu. Ak do 3. apríla nemôžeme robiť prípravy, o dva dni neskôr nebudeme nič organizovať. Musíme pochopiť, že je to nasmerované k zrušeniu pretekov. A ak počujete túto správu od ministra, zdá sa to ako nezvratné,“ skonštatoval hovorca De Ronde Thomas van den Spiegel, cituje ho portál eurosport.co.uk.

3 debata chyba