Niekdajší trojnásobný majster sveta v cyklokrose si pripísal prvý triumf na pretekoch Grand Tour a celkovo jedenásty v profikariére na ceste. Druhý skončil v mierne stúpavom šprintérskom závere v Albi Talian Elia Viviani (Deceuninck – Quick Step) a tretí bol v cieli Austrálčan Caleb Ewan (Lotto Soudal).
Druhá najdlhšia etapa na tohtoročnej Tour de France mala štart v Saint Flour a po 217,5 km vyvrcholila v Albi na juhu Francúzska.
Sagan nezopakoval po šiestich rokoch svoj triumf v Albi. Z konkurentov v boji o zelený dres predstihol Sagana aj zrejme najväčší rival Austrálčan Michael Matthews. Napriek tomu 29-ročný Slovák zvýšil náskok pred Matthewsom na čele bodovacej súťaže, v ktorej útočí na rekordný siedmy triumf, na 62 bodov. Tretí je Talian Elia Viviani s mankom 76 bodov na Sagana.
„Dnes to bolo veľmi nervózne, navyše s bočným vetrom a neustálymi útokmi. Musel som sa sústrediť a zostať v strehu počas celých pretekov. Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu. Záverečný šprint mal dobré tempo, prišiel som piaty, získal body a upevnil si vedenie v bodovacej súťaži,“ zhodnotil Sagan na oficiálnom webe Bora-Hansgrohe.
V celkovom poradí Francúz Julian Alaphilippe výrazne zvýšili svoj náskok z pôvodných 23 sekúnd na 1:12 min. Druhý už však nie je Talian Giulio Ciccone (Trek-Segafredo), ale obhajca celkového triumfu Brit Geraint Thomas z tímu Ineos.
Tretia priečka po novom patrí Thomasovmu kolumbijskému kolegovi z Ineosu Eganovi Bernalovi (+1:16). Ciccone a Francúz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), ktorí chýbali v prvej skupine v cieli, celkovo klesli na desiatu, resp. jedenástu priečku.
"Nemôžem tomu uveriť, zdolal som všetkých rýchlych cyklistov v šprinte. Toto víťazstvo ide nad všetko. V posledných 10 dňoch som vnímal, aké veľké sú tieto preteky. Vyhrať pri prvej účasti… wow. Vo finále to bolo celkom nervózne. Dokázal som sa udržať v hlavnej skupine a pomôcť nášmu lídrovi Stevenovi Kruijswijkovi získať potrebnú pozíciu.
Nanešťastie sa vpredu nenachádzal Dylan Groenewegen, takže som mal možnosť šprintovať o víťazstvo. Z posledného šprintu som sa poučil, že musím začať skôr. Išiel som do toho teda už 250 metrov pred páskou. S Vivianim to bolo tesné, ale jeden centimeter stačí," povedal Wout Van Aert v prvom televíznom interview.
Piata porcia vyše 200 km čakala na pelotón v pondelok pred prvým dňom voľna na tohtoročnej Tour de France. Etapa bola zvlnená so štyrmi vrchárskymi prémiami dvoch najnižších kategórií. Očakával sa však nepríjemný bočný vietor, ktorý vie narobiť aj v zdanlivo „pohodovej“ etape veľké rozdiely.
Krátko po štarte ušiel poltucet pretekárov: Tony Gallopin (AG2R-La Mondiale), Natnael Berhane (Cofidis), Anthony Turgis (Total Direct Energie), Mads Würtz Schmidt (Katusha-Alpecin) a Odd Christian Eiking (Wanty-Groupe Gobert).
Po 20 km mali náskok 2:40 min. Prvé tri vrchárske prémie štvrtej a tretej kategórie sa stali korisťou Eritrejčana Berhaneho, ktorý získal 5 bodov do súťaže o bodkovaný dres a stal sa aj najbojovnejším jazdcom etapy.
Šprintérska prémia prišla na rad na 119,5 km v La Primaube a z 20 bodov do súťaže o zelený dres sa tešil Nór Eiking. Za šesticou v úniku prišiel s odstupom 1:40 min na prémiu ako prvý Talian Sonny Colbrelli (Bahrain Merida) a hneď za ním Peter Sagan. Líder „zelenej“ súťaže si pripísal 8 bodov a o ďalšie 4 body zvýšil náskok na čele pred Austrálčanom Michaelom Matthewsom (Sunweb).
Náskok „utečencov“ značne kolísal. Na méte 60 km pred cieľom bol už len 45-sekundový, potom ešte stúpol na takmer dve minúty, ale neskôr opäť prudko klesal. Svoje zohral bočný vietor, ale aj aktivita tímov Ineos a Bora-Hansgrohe na čele pelotónu. Neskôr poriadne zvýšil tempo v žltom drese jazdiaci Francúz Alaphilippe a 25 km pred cieľom bol únik minulosťou.
Pelotón už bol roztrhaný na niekoľko skupín: Sagan, Matthews aj Alaphilippe boli v tej prvej, ale chýbali v nej napríklad Dán Jakob Fuglsang, Francúz Thibaut Pinot, Kolumbijčan Rigoberto Urán, Austrálčan Richie Porte či Talian Giulio Ciccone, vedúci muž súťaže do 25 rokov. Päť kilometrov pred koncom udával tempo Movistar, ale vpredu boli aj spolujazdci P. Sagana z tímu Bora-Hansgrohe.
Kilometer pred „páskou“ prevzal opraty vpredu tím Sunweb, ktorý pripravoval pozíciu pre Matthewsa. Sagana začal šprintovať dosť neskoro, na posledných metroch ho súperi „zavreli“, síce sa z obkľúčenia dostal, no obhájiť víťazstvo Albi z roku 2013 nedokázal.
Pri špurte sa musel posunúť zo stredu k okraju cesty k bariére, čím stratil potrebnú rýchlosť.
Najlepšie nohy mal v závere Belgičan Van Aert a bývalý úspešný cyklokrosár dosiahol najväčší úspech v kariére na ceste.
Tour de France 2019:
10. etapa (Saint Flour – Albi, 217,5 km): 1. Wout van Aert (Belg.) Jumbo-Visma 4:49:39 h, 2. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck-Quick Step, 3. Caleb Ewan (Aus.) Lotto Soudal, 4. Michael Matthews (Aus.) Sunweb, 5. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 6. Jasper Philipsen (Belg.) UAE Team Emirates – všetci rovnaký čas ako víťaz,…42. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +25:04.
Poradie po 10. etape /žltý dres/: 1. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck-Quick Step 43:27:15 h, 2. Geraint Thomas (V. Brit.) Ineos +1:12 min, 3. Egan Bernal (Kol.) Ineos +1:16, 4. Steven Kruijswijk (Hol.) Jumbo-Visma +1:27, 5. Emanuel Buchmann (Nem.) Bora-Hansgrohe +1:45, 6. Enric Mas (Šp.) Deceuninck-Quick Step +1:46
Bodovacia súťaž /zelený dres/: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 229 bodov, 2. Michael Matthews (Aus.) Sunweb 167, 3. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck-Quick Step 153, 4. Sonny Colbrelli (Tal.) Bahrain-Merida 151, 5. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo 105, 6. Matteo Trentin (Tal.) Mitchelton-Scott 101