Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Prológ vyhral Jungels. Jeho kolegu pri pohľade na slovenské kopce rozboleli nohy

Luxemburčan Bob Jungels z tímu Quick-Step Floors sa stal víťazom stredajšieho úvodného prológu v Poprade na 62. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska (kat. UCI 2.1).

12.09.2018 17:20, aktualizované: 19:43
Bob Jungels Foto: ,
Víťaz prológu Okolo Slovenska Bob Jungels z tímu Quick-Step Floors.
debata

Druhý skončil jeho tímový kolega Belgičan Yves Lampaert, tretí bol Francúz Christophe Laporte (Cofidis). Zo slovenských cyklistov predviedol najlepší výkon Erik Baška (Bora-Hansgrohe), ktorý obsadil 14. miesto.

Organizátori pripravili na úvod krátky, ale technický prológ s dĺžkou 1,6 km so štartom aj cieľom na Námestí Sv. Egídia v Poprade.

„Trať bola krátka a dosť technická, nebolo jednoduché prejsť niektorými zákrutami vo veľkej rýchlosti. Snažil som sa ísť aj na istotu, lebo po zranení som nevedel, čo môžem od seba očakávať,“ povedal pre slovenské médiá v Poprade 24-ročný Baška.

Popradský prológ pretekov Okolo Slovenska Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Matteo Pelucchi z tímu Bora-Hansgrohe.

Najväčšie cyklistické preteky na Slovensku pokračujú vo štvrtok 1. etapou z Popradu na Štrbské Pleso (164,4 km). Táto etapa bude vôbec najnáročnejšia v aktuálnej edícii pretekov Okolo Slovenska, cyklisti budú musieť prekonať sedem vrchárskych prémií vo Vysokých Tatrách a ich okolí. Štvrtková etapa má začiatok o 12.30 h, najlepších očakávajú v cieli približne po 17.10 h.

Okolo Slovenska

Prológ (Poprad – Poprad, 1,6 km): 1. Bob Jungels (Lux.) Quick-Step Floors 2:02 min, 2. Yves Lampaert (Belg.) Quick-Step Floors, 3. Christophe Laporte (Fr.) Cofidis, Solutions Crédits – rovnaký čas ako víťaz, 4. Julian Alaphilippe (Fr.) Quick-Step Floors +1 s, 5. Fabio Jakobsen (Hol.) Quick-Step Floors +2, 6. Jan Tratnik (Slovin.) +2,… 14. Erik Baška Bora-Hansgrohe +3, 27. Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica +6, 31. Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica +6, 44. Adrián Babič Reprezentácia SR +8, 54. Matúš Štoček Reprezentácia SR +9, 56. Juraj Sagan (všetci SR) Bora-Hansgrohe +9.

Celkové poradie: 1. 1. Bob Jungels (Lux.) Quick-Step Floors 2:02 min, 2. Yves Lampaert (Belg.) Quick-Step Floors, 3. Christophe Laporte (Fr.) Cofidis, Solutions Crédits – rovnaký čas ako víťaz, 4. Julian Alaphilippe (Fr.) Quick-Step Floors +1 s, 5. Fabio Jakobsen (Hol.) Quick-Step Floors +2, 6. Jan Tratnik (Slovin.) +2,… 14. Erik Baška Bora-Hansgrohe +3, 27. Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica +6, 31. Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica +6, 44. Adrián Babič (všetci SR) Reprezentácia SR +8.

Hviezdy berú preteky zodpovedne

Víťaz vrchárskej súťaže na Tour de France (Julian Alaphilippe), trojnásobný majster sveta v tímovej časovke a tohtoročný šampión monumentálnej klasiky Okolo Flámska (Niki Terpstra), trojnásobný majster sveta v cyklokrose (Zdeněk Štybar), dvojnásobný majster Belgicka a tiež svetový šampión v tímovej časovke (Yves Lampaert), európsky šampión v madisone na dráhe (Iljo Keisse) či víťaz tohtoročnej klasiky Liége-Bastogne-Liége a 7-násobný majster Luxemburska (Bob Jungels), to všetko je kvalita z jedného tímu, akú cyklistické preteky Okolo Slovenska ešte nezažili.

Belgický Quick-Step Floors je momentálne suverénna svetová jednotka v hodnotení tímov podľa rebríčka UCI WorldTour, napriek tomu neváhali poslať svojich špičkových jazdcov pod Tatry. Je dosť pravdepodobné, že práve z vyššie uvedených mien vzíde celkový víťaz pretekov.

„Preteky na Slovensku sú síce nižšej kategórie, ale berieme ich rovnako zodpovedne ako všetky ostatné. Vždy si musíme vytýčiť ciele, ktoré chceme splniť. Bez toho by to bolo zbytočné trápenie. Vždy je to o cieľoch, ktorým sa prispôsobujeme a stanovujeme taktiku pre celé družstvo,“ uviedol športový riaditeľ Quick-Step Floors Tom Steels na stredajšej tlačovej konferencii v Štrbskom Plese.

Francúz Alaphilippe zavíta na slovenské cesty v pozícii jedného z favoritov, keďže v uplynulých dňoch ovládol osemetapové preteky vo Veľkej Británii. Pod Tatry si so sebou priviezol aj dvoch pomocníkov z Anglicka – Luxemburčana Boba Jungelsa (skončil tam 5. v celkovom poradí) a Belgičana Ilja Keisseho.

Zástupcovia tímu Quick-Step Floors na tlačovej... Foto: SITA, Radoslav Maťaš
Quick-Step Floors Zástupcovia tímu Quick-Step Floors na tlačovej konferencii pred štartom pretekov Okolo Slovenska.

Podľa vedenia tímu sú preteky Okolo Slovenska pre Alaphilippa aj prípravou na svetový šampionát v Innsbrucku, kde by mu mal vyhovovať hornatý profil pretekov s hromadným štartom.

„V tomto roku sa mi darí, ale nepovedal by som, že je to pre mňa prelomová sezóna. A nie som ani žiadna hviezda. Mám však viac skúseností a v rozhodujúcich momentoch som pokojnejší. Aj preto sa mi darí víťaziť. Nemyslím si, že po úspechoch sa zmenila moja pozícia v tíme alebo pelotóne. Možno iba fanúšikovia ma viac poznajú,“ uviedol majiteľ tohtoročných triumfov z jednorazových pretekov Valónsky šíp či Clásica de San Sebastián.

Pre Čecha Zdeňka Štybara bude podujatie Okolo Slovenska výnimočné. Nie svojou kvalitou, ale tým, že sa bude cítiť takmer ako doma. Na najväčších cyklistických pretekoch na Slovensku štartoval už v roku 2010, vtedy dokonca vyhral prológ.

Hviezdny Julian Alaphilipphe počas prológu... Foto: TASR, Oliver Ondráš
Julian Alaphilipphe Hviezdny Julian Alaphilipphe počas prológu pretekov Okolo Slovenska.

„Neviem odhadnúť, koľko českých fanúšikov sa príde pozrieť, ale tých slovenských určite bude dosť. Budem sa snažiť urobiť nejaký výsledok a využiť, že to tu trochu poznám, hoci som nebol na bicykli od návratu z víkendových klasík v Kanade. Je pravda, že som už na Okolo Slovenska vyhral prológ. Vtedy to bolo v rámci prípravy na cyklokrosovú sezónu. Vyhral som dokonca na cyklokrosovom bicykli,“ pridal Štybar zaujímavosť spred 8 rokov.

Dobrú náladu mal v deň prológu najmä skúsený Belgičan v službách Quick-Step Floors Iljo Keisse. Na rozdiel od väčšiny kolegov nezvolil diplomatické chvály na slovenské hory, ale povedal to inak.

„Myslel som si, že je to tu väčšia rovina. Keď som z diaľnice cestou z letiska videl tie vaše kopce, hneď som pocítil bolesť v nohách a dostal som menší stres… Etapy budú ťažké, najmä tie dve hornaté, ale na to tu máme Boba Jungelsa a na rovinu zasa Fabia Jakobsena. Náš tím je silný ako celok, stále budeme môcť vytiahnuť nejaké eso z rukáva,“ uviedol Keisse.

debata chyba
Viac na túto tému: #Zdeněk Štybar #Quick-Step Floors #Julian Alaphilippe #Niki Terprstra