Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Tour de France sa v roku 2019 vráti na Mont Ventoux. Začne sa v Bruseli

Najslávnejšie cyklistické preteky Tour de France budúci rok údajne odštartujú 6. júla v belgickom Bruseli. Malo by sa tak udiať na počesť 50. výročia prvého triumfu Eddyho Merckxa na "Starej dáme".

05.08.2018 20:16
Christopher Froome Foto: ,
Christopher Froome pár metrov pred cieľom na Mont Ventoux.
debata (1)

Legendárny Belgičan sa tešil na francúzskych cestách premiérovo v roku 1969, potom pridal tituly aj v sezónach 1970, 1971, 1972 a 1974.

Otváracia etapa by mala zahŕňať aj výstup na slávny kopec Muur van Geraardsbergen známy z jarnej klasiky Okolo Flámska a nasledujúca etapa by mala byť tímovou časovkou na 28 km.

Po belgickom začiatku by trasa pretekov mala cyklistov zaviesť na východ Francúzska k mestu Lyon a do pohoria Jura. Počas druhého týždňa by jazdci na celkové poradie mali bojovať najprv v Pyrenejach s možnou zastávkou v Andorre a pred druhým voľným dňom v meste Gap prichádza do úvahy aj etapa s výstupom na Mont Ventoux.

Tento slávny kopec sa naposledy objavil v programe Tour v roku 2016, z víťazstva sa vtedy tešil Belgičan Thomas de Gendt, no pamätný je najmä beh Chrisa Frooma do cieľa po tom, ako mu motorka zlomila bicykel.

V alpskom záverečnom týždni jazdci možno absolvujú stúpanie pod Mont Blanc do Saint-Gervais-les-Bains, kde v roku 2016 vyhral domáci Romain Bardet. Povráva sa, že organizátorská spoločnosť ASO umiestni niekedy do stredu tretieho týždňa aj individuálnu časovku. Záverečná 21. etapa s cieľom v Paríži sa má uskutočniť 28. júla. Definitívna trasa budúcoročnej 106. edície bude známa 23. októbra.

Víťazom tohtoročnej Tour de France sa stal Brit Geraint Thomas z tímu Sky, ktorý triumfoval s náskokom 1:51 min pred Holanďanom Tomo Dumoulinom (Sunweb). Na tretej pozícii skončil britský obhajca a štvornásobný víťaz Christopher Froome (Sky) s mankom 2:24 min.

Slovenský trojnásobný majster sveta Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) po šiesty raz ovládol bodovaciu súťaž, čím vyrovnal rekord Nemca Erika Zabela.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Mont Ventoux #Tour de France 2019