Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

J. Sagan bez Tour: Nie som bohvieaký časovkár, nefigurujem ani ako rezerva

Juraj Sagan si vlani premiérovo vyskúšal Tour de France, no tento rok si pravdepodobne najväčší cyklistický sviatok nezopakuje.

24.06.2018 08:42
Juraj Sagan Foto: ,
Juraj Sagan.
debata

Jeden dôvod je zredukovanie tímov na osem pretekárov na podujatiach Grand Tour a druhý, že slovenský reprezentant v tíme Bora-Hansgrohe príliš nevyniká v časovkách.

Starší z bratskej dvojice Saganovcov má za sebou vydarenú prvú časť sezóny. Svojmu bratovi Petrovi pomohol k triumfom na monumente Paríž Roubaix a klasike Gent-Wevelgem i k obhajobe dresu pre víťaza bodovacej súťaže na Okolo Švajčiarska.

„Myslím si, že na klasikách a v hlavnom období som si odrobil to, čo som mal. Aj čo som počul ohlasy z tímu, tak boli veľmi spokojní s mojou prácou. Sú radi, že sa nám podarilo vyhrať Paríž-Roubaix. Prvá časť bola super, uvidíme, aká bude tá druhá,“ povedal dvadsaťdeväťročný pretekár.

Napriek spokojnosti tímu to na účasť na TdF asi stačiť nebude. „Od tohto roku nás štartuje na každých pretekoch o jedného menej, na Tour nás bude namiesto deväť len osem. Navyše, tretia etapa je tímová časovka a Bora by chcela na nejaký deň získať žlté tričko. Na základe toho usúdili, že tento rok pre mňa Tour nebude, keďže nie som bohvieaký časovkár. Čo som počul, nie som ani ako rezerva, takže zatiaľ to vyzerá, že sa nezúčastním,“ ozrejmil dôvody.

Juraj Sagan. Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Juraj Sagan Juraj Sagan.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) sa rozhodla znížiť počet pretekárov v pelotóne vlani v septembri, dôvodom mala byť väčšia bezpečnosť. Podľa Juraja Sagana to však nebol dobrý krok a riziko hromadných pádov je rovnaké, ako bolo doteraz.

„Myslím si, že to cyklistike iba uškodilo, pretože sú väčšie tlaky na tímy. Veľa z nich začalo sezónu o troch, štyroch jazdcov menej a skúšajú, ako to bude fungovať. Bezpečnosť na ceste však neexistuje vôbec. Či je v pelotóne 150 alebo 180 ľudí, keď treba byť vpredu, tak je to vždy boj. Bol by som rád, keby svetová únia robila dobré rozhodnutia pre cyklistiku.“

debata chyba
Viac na túto tému: #Juraj Sagan #Bora-Hansgrohe