Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Armstronga čaká súd o 100 miliónov. Bývalý šéf tímu sa snaží zbaviť zodpovednosti

Súdny proces s niekdajšou cyklistickou hviezdou Lanceom Armstrongom o náhradu škody vo výške takmer 100 miliónov amerických dolárov má vo Washingtone odštartovať 7. mája.

05.04.2018 20:23
Photo Gallery Lance Armstrong Foto: ,
Lance Armstrong (vpravo) a Floyd Landis bok po boku na Tour de France 2004.
debata (1)

Ministerstvo spravodlivosti USA a bývalý Armstrongov tímový kolega Floyd Landis ho žalujú pre podvod.

Predmetom sporu je sprenevera sponzorských peňazí zo strany Armstronga počas jazdenia za tím U.S. Postal Service Pro Cycling. Jeho hlavným sponzorom bola vtedy Americká pošta, patriaca vláde USA.

Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že Armstrong tajil svoje dopingové aktivity, aby mohol získavať ďalšie sponzorské príspevky. Vláda preto teraz žiada náhradu škody. Landis ako informátor môže v prípade úspechu v spore získať 25 percent z vysúdenej sumy.

Spoluobžalovaným v spore je Armstrongov dlhoročný manažér a šéf tímu U.S. Postal Service Pro Cycling Johan Bruyneel. Ten sa ale v rozhovore pre denník Het Nieuwsblad snažil zbaviť zodpovednosti:

„Stále nemôžem povedať všetko o tomto prípade, pretože stále prebieha. Ale viem, že Lance ani náš tím tento systém nevymysleli, nezačalo sa to nami a nami to ani neskončilo. Je ľahké obviniť Lancea a náš tím zo všetkého zlého, čo sa v cyklistike stalo, ale prepáčte, s tým ja nesúhlasím.“

Armstrong sa po prevalení jeho dopingovej minulosti v roku 2012 verejne priznal k systematickému užívaniu nedovolených látok. Následne prišiel o všetkých sedem titulov z Tour de France a za svoje prehrešky dostal doživotný dištanc.

Vo viacerých súdnych sporoch o odškodnenie prišiel odvtedy už o približne 20 miliónov dolárov, pripomenula agentúra DPA.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #doping #Lance Armstrong #Johan Bruyneel