Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Šéf Tour varuje UCI i Sky: V prípade Froome chceme mať jasno

Riaditeľ prestížnych cyklistických pretekov Tour de France Christian Prudhomme žiada rýchle vyšetrenie dopingového prípadu štvornásobného víťaza tohto podujatia Brita Chrisa Frooma.

22.12.2017 12:39
debata (14)
Chris Froome na Tour de France 2016. Foto: SITA/AP, Christophe Ena
Froome Chris Froome na Tour de France 2016.

Tridsaťdvaročného cyklistu Medzinárodná cyklistická únia (UCL) nedávno požiadala, aby podal informácie týkajúce sa abnormálnych výsledkov jeho dopingového testu z pretekov Vuelta a Espaňa (19. augusta – 10. septembra 2017).

Tím Sky, ktorého farby Froome reprezentuje, v stanovisku uviedol, že dostal informáciu od UCI, že test moču zo 7. septembra vykázal koncentráciu salbutamolu 2000 nanogramov, čo je dvojnásobok povolenej maximálnej hodnoty (1000).

„Chceme mať vo veci jasno. Nepotešilo by nás, ak by sa vyšetrovanie vlieklo dlhé mesiace. Od UCI chceme odpoveď čo najskôr,“ povedal Prudhomme.

Sky dodal, že rodák z Kene musel vziať zvýšenú dávku salbutamolu po akútnych symptómoch astmy počas záverečného týždňa pretekov.

„UCI má absolútne právo preskúšať výsledky testu. Spolu s tímom poskytneme požadované informácie,“ povedal k prípadu Froome.

„Astma sa mi počas Vuelty zhoršila, preto som na doporučenie lekára zvýšil dávku salbutamolu. Ako vždy som sa s najväčšou starostlivosťou uisťoval, že som neužil vyššiu ako prípustnú dávku,“ pokračoval Froome.

Tridsaťdvaročný jazdec v júli obhájil svoje prvenstvo na Tour, potom vyhral aj Vueltu – tú prvý raz.

Podľa reglementu Vuelty môže prísť britský jazdec o titul, ak nebude vedieť dostatočným spôsobom zdôvodniť výšku dávok lieku. Hrozí mu aj vylúčenie z budúcoročného Tour de France a Giro d'Italia.

Takto pochodil v roku 2007 taliansky cyklista Alessandro Petacchi, ktorý za rovnaký priestupok dostal 12-mesačný dištanc. „Je o mne všeobecne známe, že trpím astmou a presne poznám pravidlá. Takisto viem, že ako špičkový pretekár budem denne testovaný,“ dodal britský cyklista v spoločnom stanovisku s tímom Sky.

Salbutamol sa používa na liečbu ľudí s poruchami dýchania a na liečbu astmy. Má podobné účinky ako klenbuterol.

„Prítomnosť salbutamolu v moči v koncentrácii vyššej ako 1000 ng/ml alebo formoterolu v koncentrácii vyššej ako 40 ng/ml sa nepovažuje za zamýšľané terapeutické použitie, ale za nepriaznivý analytický nález, ak športovec nepreukáže kontrolovanou farmakokinetickou štúdiou, že abnormálny výsledok bol spôsobený inhalačným použitím terapeutickej dávky do maximálneho množstva uvedeného vyššie,“ píše sa v oficiálnom texte zoznamu zakázaných látok a metód, ktorý aktualizuje Svetová antidopingová agentúra (WADA).

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #doping #Chris Froome #Sky #UCI