Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Šokujúca snímka rozvírila diskusie. Čo môže za zničené nohy cyklistu?

Poľský cyklista tímu Bora-Hansgrohe Pawel Poljanski fotografiou svojich zničených nôh po šestnástej etape Tour de France na Instagrame rozvíril búrlivé diskusie.

20.07.2017 11:13
debata (11)

After sixteen stages I think my legs look little tired #tourdefrance

Príspevok, ktorý zdieľa Paweł Poljański (@p.poljanski),

Ide o normálny stav? Trpí chorobou, pre ktorú by nemal pokračovať? Sú slávne preteky až také neľudské, keď dokážu takto vyžmýkať profesionálneho športovca?

Odpovede pre český denník Sport hľadal Petr Benčík, trojnásobný majster Českej republiky. „Nie je to normálne. Je to už extrém. Ale Pojanski to trochu nafúkol. Do cieľa prišiel dehydrovaný a doplnil si cukry, čím prišlo k výbuchu energie a prudkej regenerácii. Žily takto vystúpia, pretože sa chladia,“ uviedol Benčík o šokujúcej snímke.

„Má dve až tri percentá podkožného tuku, takže asi kilogram. Svedčí to o vrcholnej forme, ale zároveň to môže byť na hranici toho, kam vás telo pustí,“ dodal.

Internetová stránka Sportu priniesla aj pohľad lekára Bradleyho Launikonisa z univerzity v Queenslande. Ten vysvetľuje, že v normálnom stave pretečie nohami človeka päť litrov krvi za minútu. „U netrénovaných ľudí môže cvičenie zvýšiť tento objem na 20 litrov za minútu. U najlepších cyklistov narastie až na 40 litrov,“ odhaľuje príčinu vystúpených žíl tímového kolegu Petra Sagana.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France 2017 #Pawel Poljanski