Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Bora sa dočkala! Jej prvý veľký triumf nevybojoval Sagan, ale Pöstlberger

Úvodná etapa 100. ročníka cyklistických pretekov Giro d'Italia z Alghera do Olbie (206 km) na ostrove Sardínia sa skončila nečakaným triumfom Rakúšana Lukasa Pöstlbergera z tímu Bora-Hansgrohe.

05.05.2017 18:10
cyklistika, pelotón, prilby Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Tímový kolega Petra Sagan, ktorý na úvodných pretekoch Grand Tour tradične chýba, vypálil rybník všetkým favoritom – šprintérom. Pöstlberger približne 1,2 km pred cieľom nasadil k dlhému finišu a na prekvapenie žiadny z tímov so špecialistami na rýchle koncovky etáp ho nezachytil.

Bitku šprintérov o druhé miesto s odstupom niekoľkých metrov vyhral Austrálčan Caleb Ewan (ORICA-Scott) pred skúseným Nemcom Andrém Greipelom (Lotto Soudal). Pöstlberger si ako prvý oblečie ružový dres lídra na storočnicovom Gire.

Giro d'Italia predtým naposledy štartovalo na Sardínii v roku 2007 a po tímovej časovke sa vtedy ako prvý obliekol do ružového dresu lídra Enrico Gasparotto z tímu Liquigas. Aktuálne čakala na pelotón na úvod solídna porcia 206 km a počas veľkej časti etapy aj nepríjemný protivietor.

Už po siedmich kilometroch sa vpredu sformovala skupina šiestich jazdcov, v ktorej malo dvojnásobné zastúpenie Taliansko vďaka Mircovi Maestrimu a Cesare Benedettimu, ale bol tam aj Albánec Eugert Zhupa či ďalší exotický pretekár Daniel Teklehaimanot z africkej Eritrey.

Zostava Maestri (Bardiani CSF), Benedetti (Bora-Hansgrohe), Zhupa (Wilier Triestina), Marcin Bialoblocki (CCC Sprandi Polkowice), Pavel Brutt (Gazprom-Rusvelo), Daniel Teklehaimanot (Dimension Data) si vypracovala náskok vyše 7 minút a ešte 30 km pred cieľom mala pred pelotónom k dobru 1:35 min.

To už vpredu chýbal Maestri a v stúpaní na poslednú z troch horských prémií IV. kategórie na San Pantaleo (dĺžka 3,3 km, priemer 5,6%) 22 km pred cieľom sa náskok pätice znížil na 50 sekúnd. Prémiu ovládol Benedetti, ktorý si ako prvý na seba navlečie modrý dres lídra súťaže vrchárov.

Päť kilometrov pred cieľom bol náskok utečencov už len minimálny a schyľovalo sa k hromadnému dojazdu. Záver obstaralo viacero technicky náročných pasáži a z množstva ostrých zákrut sa nečakane zjavil s náskokom niekoľkých desiatok metrov na čele Rakúšan Pöstlberger, ktorý si celkom nečakane pripísal prvý veľký triumf kariéry.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bora-Hansgrohe #Giro d'Italia 2017 #Lukas Pöstlberger