Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Ak nájdeme spôsob, ako zastaviť Sagana, máme šancu, tvrdí Boonen

Belgičan Tom Boonen má 36 rokov a jeho čas v profesionálnom cyklistickom pelotóne sa chýli ku koncu.

16.03.2017 11:07
Tom Boonen Foto:
Tom Boonen.
debata (2)

Ešte raz absolvuje tri jarné monumenty a po Paríž-Rubaix (9. 4.) usporiada pre svojich tímových kolegov aj priaznivcov rozlúčkovú párty. Aj preto by veľmi chcel uspieť na nadchádzajúcej klasike Miláno – San Remo, ktorou zavŕši štyridsiatku tzv. monumentov vo svojej bohatej a úspešnej kariére, v ktorej sa vynímajú 4 triumfy na Paríž-Roubaix, 3 na Okolo Flámska či zlato a bronz z majstrovsti­ev sveta.

Boonen na slávnej La Classicissime bol štvrtý, tretí aj druhý, ale nikdy ju nevyhral. Dva dni pred štartom v Miláne má Boonen vo veciach jasno. „Ak nájdeme spôsob, ako zdolať Petra Sagana, máme šancu viacerí. Toto sú otvorené preteky. Sagan je najlepší cyklista, ale nemá najlepší tím. Viaceré tímy urobia všetko pre to, aby ho izolovali z čela pretekov. To je taktika, ktorá by mohla fungovať,“ cituje Toma Boonena portál Cyclingnews.

Skúsený Belgičan si je istý, že silná úderka v jeho tíme Quick-Step Floors urobí všetko pre to, aby Sagan v sobotu nevyhral. Či už budú ako lídrovi pomáhať jemu, Fernandovi Gaviriovi, Philippovi Gilbertovi či Julianovi Alaphilippovi, Jack Bauer, Julien Vermote, Fabio Sabatini a Matteo Trentin tam budú na to, aby „potili“ pre nich krv na 291 km dlhej trati pretekov, ktoré sú prezývané aj šprintérskou klasikou.

„Máme veľa solídnych jazdcov na to, aby sme našli správnu cestu k dobrému výsledku. V momente, keď sa Sagan dostane k svojmu ‚lietaniu‘, už bude neskoro. Treba vymyslieť takú taktiku, aby sa nedostal k svojmu silnému záveru,“ skonštatoval Boonen.

Cyklista s prezývkou „Tommeke“ nesúhlasí s názorom, že Miláno – San Remo absolvuje len preto, že musí. „Mnohí si to myslia, ale nie je to pravda. Jazdím na týchto pretekoch rád, a tento rok to bude moja súťažná rozlúčka s Talianskom. Neznamená to však, že potom už do Talianska nezavítam,“ ubezpečil svojich fanúšikov na Apeninskom polostrove.

Podľa Boonena každá monumentálna klasika je náročná na zdolanie, ale špecifickosť jednodňových pretekov Miláno – San Remo spočíva v nie až tak náročnom profile, skôr v dĺžke a rovinatejšom charaktere. Okruh možných favoritov na víťazstvo sa aj preto rozširuje. „Stane sa, že do záverečného šprintu sa dostane aj 30–40 pretekárov a potom môže nadísť situácia, že zvíťazí niekto, s kým sa nerátalo. Stáva sa to tak raz za 5–6 rokov. Na druhej strane, nech sa stane tento rok čokoľvek, víťaz bude určite kvalitný cyklista,“ dodal Boonen.

Stoôsme vydanie pretekov Miláno – San Remo (291 km) sa v sobotu 18. 3. začne o 10.10 h. Najlepší pretekári v cieli sa očakávajú približne o 17.15 h. Víťazstvo z vlaňajška obhajuje Francúz Arnaud Démare z tímu FDJ.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Tom Boonen