Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Haťapka: Sagan je výnimočný jazdec, ktorý robí super veci

Nenachádzam slov, ktorými by som vyjadril pocity, ktoré som mal po Peťovom víťazstve na tomto šampionáte. Je neuveriteľné, že to Sagan dokázal.

17.10.2016 10:43
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan.
debata (1)

Takto reagoval v prvej chvíli na otázku agentúry SITA nestor československej a slovenskej cyklistiky Kamil Haťapka. Lenže to by nebol obdivuhodne vitálny 84-ročný rodák zo Spišskej Novej Vsi, keby po krátkom zamyslení predsa tie správne a výstižné slová nenašiel. A potom už bol takmer nezastaviteľný. Typický Kamil Haťapka.

„Nedávno sme mali stretnutie old boys slovenskej cyklistiky, na ktorom sme sa zhodli, že ak bude na svetovom šampionáte do 6. miesta, bude to výborné. Vyššie sme ho nedávali, pretože na MS bojoval so všetkými hviezdami svetovej cyklistiky. Nik v tom pelotóne nechýbal. Bolo tam minimálne šesť špičkových šprintérov, ktorí boli doteraz na rovine lepší ako on. A on to zvládol,“ opísal Saganov úspech jediný žijúci zo skupiny zakladateľov najstarších a najvýznamnejších cyklistických pretekov Okolo Slovenska.

„Peter Sagan je výnimočný športovec, ktorý robí super veci. On je rodený víťaz. Je to pretekár, ktorý na každé preteky ide s cieľom zvíťaziť. A on to aj dokáže. Takto už dvakrát vyhral majstrovstvá sveta, triumfoval aj na majstrovstvách Európy, ako aj na mnohých jednodňových i viacetapových podujatiach. Na ňom je obdivuhodné najmä to, že sa dlhé roky dokáže udržať v špičkovej forme. Dokáže ju perfektne načasovať. Robí všetko pre to, aby na pretekoch triumfoval,“ pokračoval Kamil Haťapka.

„Osobne si myslím, že je to jeden z najkomplexnejších jazdcov, aký v súčasnom svetovom pelotóne sú. On je stále v takej forme, že pokojne môže majstrovstvá sveta vyhrať aj viackrát. Ak bude zdravý, tak určite. Momentálne je v ohromnej športovej forme. Za tie roky, čo pôsobí v profesionálnom pelotóne, sa perfektne naučil jazdiť na víťazstvá,“ tvrdil skúsený strojca mnohých pozoruhodných výsledkov československých cestných cyklistov v minulom storočí, ktorý si na pomoc na potvrdenie svojich slov zobral aj poznatky talianskych lekárov.

Podľa nestora Haťapku Peter Sagan podal na MS v Dauhe obdivuhodný výkon najmä tým, že dokázal perfektne jazdiť aj v tých podmienkach, ktoré tam počas súťaže boli. Haťapka ho obdivuje najmä pre jeho odolnosť a pretekársku vyzretosť. V nedeľu sa o nej mohli presvedčiť všetci priaznivci cyklistiky, ktorí tieto preteky sledovali.

„V tej tropickej páľave sa vyburcoval k jazde, ktorú treba iba obdivovať. Klobúk dole pred ním. Je to naozaj super pretekár. Hviezda medzi profesionálmi. Cyklista, ktorý ide vo veľkých pretekoch totálne na doraz. Aj talianski lekári, u ktorých absolvoval rôzne medicínske vyšetrenia, žasli nad jeho fyzickými parametrami. Peter však v konfrontácii so svojimi súpermi ťaží nie iba z obdivuhodnej fyzickej kondície, on má pred nimi navrch aj mentálne. Veľmi silný je aj psychicky. Je to víťazný typ športovca, ktorý sa dokáže obdivuhodne pripraviť na veľké preteky. To je jeho najväčšia devíza. To je zbraň, ktorou zdoláva svojich najväčších súperov. Je silný jazdec s víťaznou mentalitou,“ definoval skúsený cyklistický odborník prednosti Petra Sagana, ktoré z neho urobili dvojnásobného majstra sveta v cestnej cyklistike.

„Na jeho jazde vidieť, že má doma dobré zázemie. S manželkou Katkou tvoria ideálny pár. Oni dvaja si perfektne ‚sadli‘. Ona je jeho veľká opora. A veľkú oporu má aj v bratovi Jurajovi, v otcovi, v sestre, vo svojich príbuzných, vo svojich kamarátoch a priaznivcoch. Peter Sagan aj vďaka ním jazdí tak perfektne, ako jazdí,“ pripomenul bývalý cyklistický tréner, politik a diplomat, ktorého prácu poznajú v mnohých krajinách Európy i v zámorí. A nebol by to Haťapka, keby svoje rozprávanie o Saganovi neukončil typicky haťapkovsky a s patričným pátosom. „Peter Sagan je náš diamant. Je to náš klenot, rodinný poklad. Vážne si to, že ho máme. Chráňme si ho. Jeho výkony tak zviditeľňujú Slovensko, že si to teraz ani neuvedomujeme. Peter Sagan je výnimočný športovec, ktorý robí výnimočné veci. Buďme radi, že ho vôbec máme. A skúsme jeho popularitu využiť aj v prospech slovenského športu, slovenskej cyklistiky. Tento šport to teraz naozaj potrebuje,“ zdôraznil Kamil Haťapka.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Kamli Haťapka