Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Sagan ide do boja. O post svetovej jednotky

Stále platí, že cyklista Peter Sagan je na roztrhanie. V nedeľu o pol piatej popoludní predviedol víťazný finiš vo francúzskom Plumelci a stal sa premiérovým majstrom Európy v kategórii elite, čiže cyklistických profesionálov.

19.09.2016 10:25
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan.
debata (3)

V pondelok napoludnie však už opäť zasadne do sedla súťažného bicykla, aby sa v holandskom Bolswarde vydal v ústrety prvej etape pretekov Eneco Tour. Vyše tisíckilometrovej vzdialenosti zo západu Francúzska na sever Holandska.

Sagan nikdy predtým na sklonku sezóny nejazdil tieto sedemetapové preteky vedúce krajinami Beneluxu, teraz má však veľkú motiváciu. Chce si prinavrátiť líderskú pozíciu v rebríčku UCI WorldTour, o ktorú ho po víťaznej Vuelte pripravil dravý Kolumbijčan Nairo Quintana.

„Je už takmer záver sezóny a do pretekov nabehnem priamo z majstrovstiev Európy. Uvidím, ako mi budú slúžiť nohy. O motiváciu však máme všetci v tíme postarané. V tomto zložení môžeme bojovať o víťazstvo v každej etape. Preteky budú pre mňa aj dobrou prípravou na majstrovstvá sveta,“ vyhlásil Peter Sagan na webe svojho tímu Tinkoff, ktorého farby bude propagovať ešte do konca tejto sezóny. Potom sa ruský milionár Oleg Tiňkov zbalí a opustí svet vrcholnej cestnej cyklistiky.

Na Eneco Tour poslal Tinkoff silnú zostavu, v ktorej okrem Petra Sagana figurujú zo Slovákov aj jeho starší brat Juraj a Erik Baška. Okrem nich nechýbajú Poliak Maciej Bodnar, Dán Michael Valgren, Rusi Jevgenij Trusov a Pavel Brutt a Talian Oscar Gatto. Súčasťou podujatia sú aj dve časovky, krátka individuálna na 9,6 km príde na rad už v utorok ako druhá etapa, o čosi dlhšia tímová na 20,9 km sa bude jazdiť ako piata etapa v piatok.

Profil etáp bude celkovo rôznorodý, ale prevažovať budú tie so šprintérskymi závermi. Núdza nebude ani o krátke kopce a tzv. mačacie hlavy známe z jarných belgických klasík.

„Preteky Eneco Tour sú známe ako šprintérske. Každý deň sa budú dávať bonifikačné sekundy za dva šprinty. Niektoré etapy by mali vyložene vyhovovať Petrovi Saganovi, presadiť by sme sa mohli aj v tímovej časovke,“ myslí si športový riaditeľ tímu Tinkoff Tristan Hoffman. Na druhej strane obozretne dodáva: „Pohľad na štartovnú listinu ukazuje, že je najnabitejšia za posledné roky. Už prvé štyri etapy napovedia, ako to celé dopadne.“

Peter Sagan na európskom šampionáte v Plumelci ukázal, že mu forma nechýba ani na sklonku sezóny. V záverečnom kilometri 236,3 km dlhých pretekoch dokázal vyvinúť takú rýchlosť, že z konkurentov urobil iba štatistov. V premiére mužskej kategórie elite síce chýbali na štarte viaceré esá svetovej cyklistiky, ale napríklad Francúzi či Taliani tam mali viacero pretekárov patriacich do širšej svetovej špičky.

„Toto majstrovské tričko bude pre mňa akási poistka do ďalšej sezóny. Ak neobhájim titul na majstrovstvách sveta a nebudem si môcť teda obliecť dúhový dres, rád budem nosiť to majstrovské z európskeho šampionátu,“ cituje Petra Sagana špecializovaný portál Cyclingnews.

Sagan bude od januára členom nemeckého tímu Bora-Hansgrohe, jeho prvým súťažným podujatím v novom drese bude januárový Tour Down Under v austrálskom Adelaide.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan