Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Šprintérska prémia 18. etapy bude po piatich stúpaniach

Druhý deň v Alpách čaká na pelotón Tour de France náročných 186,5 km z Gapu do Saint Jean de Maurienne a na trase až sedem vrchárskych prémií v celkovej dĺžke 41,5 km.

23.07.2015 11:40
Peter Sagan Foto: ,
Fanúšička fotografuje Petra Sagana v zelenom tričku na pódiu po 17. etape Tour de France.
debata

Už po 6 km po štarte budú jazdci stúpať na Col Bayard (1264 m), čo bude prémia II. kategórie s dĺžkou 6,3 km a priemerným sklonom 7%. Neskôr prídu na rad ešte dve „dvojky“ a tri „trojky“, ale najmä prémia špeciálnej kategórie HC na Col du Glandon (1924 m), ktorej predchádza 21,7 km dlhé stúpanie s priemerom 5,1%. Z výšky 1924 m na 147. km potom čaká na cyklistov 20 km dlhý zjazd do Saint Étienne de Cuines a potom už len jedna „dvojka“ s vrcholom na Lacets de Montvernier 10 km pred cieľom.

„Stúpanie na Glandon má oficiálne 21,7 km, ale v skutočnosti sa začne cesta dvíhať už v Séchilienne na stom kilometri a to je až 47 km akoby nekonečného stúpania,“ pripomína sever Le Tour.

Deň by mal byť stvorený pre úniky, pričom líder celkovej klasifikácie Christopher Froome a jeho Team Sky sa budú zrejme opäť brániť atakom konkurentov v kopcoch. „Po vzore stredajšieho nečakaného víťaza Simona Geschkeho by sme sa mohli dočkať ďalšieho menej známeho cyklistu, ktorý si splní sen na ceste za slávou na Tour de France,“ píše sa na Le Tour pred štvrtkovou 18. etapou.

Etapa bude aj pripomenutím ďalšej slávnej udalosti z dejín Francúzska: bude sa odohrávať na trase podobnej tej, ktorú absolvoval cisár Napoleon Bonaparte pri jeho návrate z exilu na ostrove Elba do La Muru. Bolo to presne pred 200 rokmi.

Šprintérska prémia bude v Rioupéroux na 107,5. km, keď už budú mať cyklisti v nohách päť stúpaní. Peter Sagan má na čele bodovacej súťaže komfortný náskok 104 bodov pred Andrém Greipelom. Situáciu by si mal bez problémov kontrolovať.

Etapa má štart o 12.10 h SELČ, víťaz sa v cieli očakáva po 17.15 h.

debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #Peter Sagan #Chris Froome