Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Sagan si chce udržať zelený dres až do Paríža

Pelotón 102. ročníka cyklistických pretekov Tour de France oddychuje v pondelok v Pau po prvých deviatich etapách. Jazdci majú aspoň malú šancu preliečiť si boľavé zranenia, zregenerovať a pripraviť sa na druhý týždeň dobrodružstva.

13.07.2015 15:10
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan si oblieka zelený dres.
debata

Na cyklistov čakajú náročné Pyreneje, ktoré poriadne preveria pripravenosť každého z nich. Pole ašpirantov sa po ostrých stúpaniach ešte viac zúži a v popredí výsledkových listín zostanú len tí najlepší.

Aj keď pondelok je na Tour oddychový, máloktorý z cyklistov nevysadne na svoj bicykel. Väčšina v pokojnom tempe absolvuje tréningové kilometre, väčšinou idú okolo 80 km. Podobnú jazdu nazývajú cyklisti aj aktívnym odpočinkom.

Po prvých deviatich dňoch je najspokojnejší Chris Froome. Pred Tejayom van Garderenom má momentálne náskok 12 sekúnd. Z favoritov po prvej časti Tour stráca Alberto Contador na víťaza Tour 2013 v celkovom poradí 1:03 min, Nairo Quintana 1:59 min a Vincenzo Nibali 2:22 min. Froome prežil vlani nešťastný ročník, po sérii pádov odstúpil ako obhajca už v piatej etape. Tentoraz sa mu vyhýbajú problémy a pred konkurentmi má síce nevýrazný, ale v konečnom dôsledku možno aj dostatočný náskok. „Prvých deväť dní bolo veľmi dôležitých. Etapy sa síce profilom zdali byť jednoduché, ale každý sa musel mať na pozore. Našťastie, Chris to skvele zvládol a pomohli mu aj tímoví kolegovia,“ uviedol športový riaditeľ družstva Sky David Brailsford.

Na Tour zostáva odjazdiť ešte dvanásť náročných etáp. Pred pretekmi sa hovorilo o veľkej štvorke ašpirantov na prvenstvo – Froome, Contador, Nibali a Quintana. Po prvých etapách je však potrebné počítať aj s Tejayom van Garderenom. „Nečakal som, že budú rozdiely takéto. Predpokladal som, že Nibali bude po prvých deviatich etapách v popredí. Nečakane však stratil. Musím priznať, že ma to prekvapilo,“ povedal Froome a pokračoval o Tejayovi van Garderenovi: „Na Tejaya si dávam pozor od začiatku pretekov. Ukázal dobrú pripravenosť už na Critériu Dauphiné. V kopcoch bol dobrý a inak to nebude ani teraz na Tour.“

Peter Sagan vstupuje do druhej tretiny Tour de France ako držiteľ dvoch tričiek – zeleného pre lídra bodovacej súťaže a bieleho pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. Momentálne je celkovo štvrtý s odstupom 38 sekúnd na Frooma, ale v Pyrenejach sa z čela výsledkovej listiny vytratí. Biely dres prepustí pravdepodobne Quintanovi. Zelený by chcel priviezť až do Paríža. Prioritou na Tour je však pre Sagana momentálne pomoc pre Alberta Contadora. Po zmene pravidiel má navyše komplikovanejšiu cestu pri snahe získať štvrtýkrát v rade zelený dres. „Cieľ je jasný – chceme žltý dres pre Alberta Contadora. Musíme tomu veriť a pozerať sa dopredu. Ja by som si rád udržal zelený dres až do Paríža. Pokojne však oň môžem prísť už v nasledujúcej etape. Každý deň na Tour je totiž iný, rozhodujú detaily. Bude to ešte veľmi náročné,“ uviedol Peter Sagan.

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Chris Froome #Alberto Contador #Tour de France 2015 #Vincenzo Nibali #zelený dres