Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Sagan mal na kráľovnej jarných klasík smolu. Pred cieľom ho zradil bicykel

Slovenský cyklista Peter Sagan doplatil v závere nedeľňajších pretekov WorldTour Paríž - Roubaix na technické problémy, ktoré mu znemožnili dosiahnuť lepší výsledok. Dvadsaťpäťročný Žilinčan musel 5 km pred cieľom meniť bicykel a definitívne stratil šance na atakovanie popredných priečok, napokon prišiel do cieľa na 23. mieste.

12.04.2015 16:44 , aktualizované: 17:50
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan na mačacích hlavách počas pretekov Paríž - Roubaix.
debata (2)

Už druhú klasiku tento rok vyhral Nemec John Degenkolb, ktorý sa radoval aj na Miláno – San Remo. Dvadsaťšesťročný rodák z Gery predviedol skvelý výkon, kontroloval si celé preteky a dosiahol cenný úspech. Na ďalších priečkach skončili Čech Zdeněk Štybar a Greg van Avermaet.

Na cyklistov v nedeľu čakalo ťažkých dvestopäťdesiattri a pol kilometra, z toho 52,7 km po dlažobných kockách severného Francúzska v prachu a často v nehostinnej krajine, ktorá ožíva len raz do roka vďaka cyklistom. Peklo severu – to je viac defektov a zásahov mechanikov ako kdekoľvek inde, to je aj rekordných 27 sektorov kociek, tzv. pavé, pričom jedna z nich sa udeľuje od roku 1977 aj ako cena víťazovi.

Štart bol v Compiégne, 80 km severne od Paríža, dojazd už tradične na staručkom velodróme v Roubaix. Preteky Paríž – Roubaix sa jazdia od roku 1896. Najznámejšími a zároveň najnáročnejšími úsekmi s dlažobnými kockami na trase boli Trouée d'Arenberg a Le Carrefour de l'Arbre.

Takto rýchlovlak TGV zastavil časť pelotónu.

V slnečnom počasí sa začalo veľmi rýchlo a cyklisti sa snažili získať ideálnu pozíciu v pelotóne. Už tradične sa vpredu vytvorila početná skupina, tentoraz v nej bolo deväť jazdcov. Peter Sagan si kontroloval súperov na čele pelotónu.

Hlavný balík jazdil pohromade a postupne znižoval stratu na vedúcu skupinu, ktorá si v jednej chvíli vybudovala deväťminútový náskok. Rozhodovalo sa na posledných dvadsiatich kilometroch. Najskôr to skúsili Greg van Avermaet a Yves Lampaert, k nim sa 6 km pred páskou pridal John Degenkolb.

Sagan mal v tých chvíľach technické problémy, pokazený bicykel musel päť kilometrov pred záverom vymeniť. K vedúcej trojici sa pridal Zdeněk Štybar a pred vjazdom na velodrom v Roubaix sa v popredu vytvorila sedemčlenná skupina. Na ovále mal najviac síl Degenkolb, ktorý nastúpil v poslednej zákrute a korunoval svoj skvelý výkon. Sagan prišiel do cieľa s odstupom 31 sekúnd.

Nahnevaný Peter Sagan odhodil bicykel.

„Vždy som sníval o víťazstve na týchto pretekoch. Dnes sme celý tím tvrdo pracovali. Preteky sa od štartu pre nás dobre vyvíjali, neboli žiadne komplikácie a neustále sme kontrolovali situáciu. Nechcel som pripustiť, aby sa v závere opakoval vlaňajšok. Snažil som sa kontrolovať súperov, byť v správnej chvíli na správnom mieste, nechcel som jazdiť pasívne. Je to jedno z najväčších víťazstiev, možno väčšie ako Miláno – San Remo. Cením si toto double,“ povedal v prvej televíznej reakcii Degenkolb.

„Jazdec musí mať počas týchto pretekov aj veľa šťastia. Dnes mi veľmi neprialo. Keď sa začínalo jazdiť na 150. km, mal som problém a musel ísť na toaletu. Dostal som sa však dopredu a bol som v medzi najlepšími. Posledných 10 km pred cieľom som mal problém s bicyklom, musel som ho meniť a potom mi nezostali sily, aby som zašpurtoval. V tom čase odišli prví súperi. Dnes nie som spokojný, ale nedá sa nič robiť. Aj taká je cyklistika. Musím sa teraz pozerať dopredu,“ sprostredkoval hlas Petra Sagana jeho mediálny manažér Jozef Korbel.

Výsledky – cyklistické preteky Paríž – Roubaix (253,5 km):
1. John Degenkolb (Nem.) Giant-Alpecin 5:49:51 h, 2. Zdeněk Štybar (ČR) Etixx – Quick-Step, 3. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing, 4. Lars Boom (Hol.) Astana, 5. Martin Elmiger (Švaj.) IAM, 6. Jens Keukeleire (Belg.) Orica GreenEdge všetci čas ako víťaz, 7. Yves Lampaert (Belg.) Etixx – Quick-Step +7 s, 8. Luke Rowe (V. Brit.) Sky +28, 9. Jens Debusschere (Belg.) Lotto-Soudal +29, 10. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša +31, … 23. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +31

Sagan zostal v rebríčku UCI v elitnej desiatke

Peter Sagan zostal po pretekoch Paríž – Roubaix v rebríčku UCI v elitnej desiatke, v porovnaní s minulým týždňom však klesol o štyri priečky na 10. pozíciu. Dvadsaťpäťročný jazdec Tinkoff-Saxo má na svojom konte celkovo 136 bodov rovnako ako deviaty Domenico Pozzovivo z Talianska.

Aj po ďalšom týždni je na čele rebríčka UCI Austrálčan Richie Porte, ktorý má na svojom konte 303 bodov. Na druhej priečke je víťaz nedávnych Okolo Flámska Alexander Kristoff z Nórska (237 bodov), tretí je už najlepší muž v cieli Paríž – Roubaix John Degenkolb (232).

V hodnotení krajín je Slovensko vďaka Saganovým 136 bodom na jedenástej priečke, vedie Austrália. V tímoch zatiaľ dominuje britský Sky.

Svetový rebríček UCI – stav k 12. aprílu:
Jednotlivci: 1. Richie Porte (Aus.) 303 bodov, 2. Alexander Kristoff (Nór.) 237, 3. John Degenkolb (Nem.) 232, 4. Geraint Thomas (V. Brit.) 184, 5. Nairo Quintana (Kol.) 168, 6. Zdeněk Štybar (ČR) 152, 7. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 148, 8. Niki Terpstra (Hol.) 140, 9. Domenico Pozzovivo (Tal.) 136, 10. Peter Sagan (SR) 136

Krajiny: 1. Austrália 588, 2. Španielsko 457, 3. Holandsko 435, 4. Kolumbia 428, 5. Taliansko 359, 6. Belgicko 346, … 11. Slovensko 136.

Tímy: 1. Sky 629, 2. Etixx – Quick-Step 590, 3. Kaťuša 527, 4. Movistar (Šp.) 423, 5. BMC 380, 6. Giant Alpecin 302, 7. Tinkoff – Saxo 278.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Paríž - Roubaix