Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Šéf UCI sa v Bratislave vyhol otázkam o probléme Astana

Bratislava hostí počas víkendu kongres Európskej cyklistickej únie (UEC) a semináre Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI).

07.03.2015 16:08
tím Astana Foto: ,
Cyklistický tím Astany.
debata

V piatok a sobotu sa uskutočnili akcie medzinárodnej, v nedeľu kontinentálnej federácie. Obe podujatia sa konajú na Slovensku historicky prvýkrát. Do Bratislavy zavítal aj prezident UCI Brian Cookson.

„V Bratislave som po prvý raz, ešte dávnejšie som sa zúčastnil na Pretekoch mieru, ktoré prechádzali cez Slovensko,“ uviedol prezident UCI Brian Cookson. Pod záštitou UCI sa uskutočnil dvojdňový seminár so zameraním na zmeny v organizácii svetovej cyklistiky, doping a marketing. „Nový program organizácie svetovej cyklistiky bude spracovaný v druhej polovici tohto roka a uplatňovať by sa mal postupne od rokov 2016 a 2017,“ dodal Cookson.

Šesťdesiatriročný Brit sa však vyhol odpovedi na aktuálny problém, keď UCI žiada, aby kazašskému tímu Astana, zapletenému do série dopingových prípadov, odobrala licenčná komisia licenciu Pro Tour.

„Nevyjadrujem sa k tejto téme, čakáme na finálne rozhodnutie,“ stručne odvetil Cookson. V dopingovej oblasti pripravuje UCI zásadnú zmenu, keď o dopingových trestoch nebudú v budúcnosti rozhodovať národné, ale priamo medzinárodná federácia.

Na nedeľňajší kongres Európskej cyklistickej únie (UEC) pricestovalo 43 delegácií z členských štátov únie, zväčša prezidentov a generálnych sekretárov. „Z pohľadu Slovenska sa budeme uchádzať o ME v cyklokrose masters ešte v závere roka 2015 a o ME v horskej cyklistike v maratóne v roku 2017. V prípade pridelenia sa ME uskutočnia v Banskej Bystrici, resp. Svite,“ odpovedal prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara a dodal:

„Budeme sa tiež usilovať o získanie finančných prostriedky z fondov UEC zameraných na talentovanú mládež. O dva-tri roky by sme chceli byť usporiadateľmi ďalšieho seminára UCI so zameraním na rozvoj mládežníckej a ženskej cyklistiky.“

O dejisku rokovania kongresu UEC v Bratislave sa rozhodlo na kongrese v Talline v roku 2014. Jediným protikandidátom bolo Rakúsko. Aj prezident UEC 41-ročný Francúz David Lappartient je v Bratislave po prvý raz. „Ale druhý raz som na Slovensku, predtým som bol v Poprade, kde som takmer zamrzol,“ pripomenul svoju účasť na cyklokrosových majstrovstvách sveta pod Tatrami.

Účastníci kongresu UEC sa v sobotu previezli vláčikom do Starého mesta a na Bratislavský hrad. Na slávnostnej večeri v jednom z malokarpatských vinárstiev za účasti predstaviteľov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ SR) si prezreli aj stálu expozíciu Andyho Warhola. MŠVVŠ SR prispelo na organizáciu kongresu UEC sumou 7000 eur. Nedeľňajší kongres má na programe 19 bodov. „Nepripravujeme nič špeciálne,“ dodal Lappartient.

debata chyba
Viac na túto tému: #astana #UCI