Jazdec tímu Tinkoff-Saxo prešiel v snahe očistiť svoje meno detektorom lži. UCI ho viní z dopingu, jazdec odmieta všetky obvinenia. Na detektore sa nechal otestovať dobrovoľne. Športový arbitrážny súd (CAS) začal vlani v októbri konanie v súvislosti s odvolaním Medzinárodnej cyklistickej únie v prípade Kreuzigera.
UCI sa v spolupráci so Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA) rozhodla napadnúť verdikt rozhodcovskej komisie Českého olympijského výboru (ČOV) a žiada pre Kreuzigera dištanc vo výške dvoch až štyroch rokov, zrušenie cyklistových výsledkov od marca 2011, pokutu vo výške 770-tisíc eur a uhradenie nákladov na riešenie sporu.
„Úprimne si myslím, že test na detektore je irelevantný, neposkytuje smerodajný údaj. Bude to však na arbitráži, či prijme tento argument. K tomuto prípadu nemôžem veľa povedať. V priebehu niekoľkých týždňov sa dostane na športovú arbitráž. Poskytli sme všetky dostupné informácie v pravý čas a teraz necháme rozhodnutie na CAS. Uvidíme,“ uviedol Cookson podľa iDnes.cz počas návštevy Tábora, kde sa počas víkendu uskutočnia majstrovstvá sveta v cyklokrose.
Právny pingpong trvá už vyše pol roka. Začína sa nová sezóna a Kreuziger stále nepozná ortieľ. UCI zatiaľ neprehrala na CAS žiaden prípad týkajúci sa biologických pasov. „Neviem si predstaviť, že by sme prehrali tento. Ale je to otázka pre CAS. Pre nás sú všetky podobné prípady dôležité, ale tento je významný,“ priznal podľa iDnes.cz Cookson.
Pre nezrovnalosti v biologickom pase nemohol český cyklista vlani štartovať na Tour de France. Kauza sa týka abnormalít z rokov 2011 a 2012, keď pôsobil ešte vo farbách Astany. Do Tinkoff-Saxo prišiel v roku 2013. Kreuziger nechal svoje hodnoty preveriť dvojicou expertov, podľa ktorých nie je o čom diskutovať. Ich názor presvedčil aj rozhodcovskú komisiu ČOV, ktorá ho v septembri zbavila obvinení. Dvadsaťosemročný pretekár popiera akékoľvek dopingové previnenie. UCI podľa neho porušila svoje pravidlá tým, že ho suspendovala.