Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Šéf MOV a prezident Francúzska rokovali o účasti Rusov a Bielorusov na olympiáde. Padol definitívny verdikt?

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach sa vo štvrtok v Elyzejskom paláci v Paríži stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ako MOV uviedol prostredníctvom tlačovej správy, obaja lídri diskutovali o prípravách na budúcoročné olympijské hry v Paríži, ktoré napredujú „mimoriadne dobre“.

09.06.2023 11:03
Thomas Bach Foto:
Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.
debata (1)

Bach a Macron vyjadrili plnú podporu organizačnému výboru a jeho prezidentovi, olympijskému víťazovi Tonymu Estanguetovi, ktorý sa na stretnutí taktiež zúčastnil.

„Olympijské hry v Paríži v roku 2024 budú najinkluzívnejšími, najmestskejšími, najmladšími, najudržateľnejšími a najviac rodovo vyváženými olympijskými hrami v histórii s úplnou rovnosťou medzi športovcami a športovkyňami,“ uviedol MOV v správe.

735590310 Čítajte viac Bude Rusov zabávať aj mladší z Hudáčkovcov? Slovenskú hviezdu Třinca spájajú s KHL

Bach poďakoval Macronovi za nedávne vyhlásenie na samite skupiny siedmich popredných ekonomík sveta G7 v japonskej Hirošime o autonómii športu a podmienkach účasti športovcov s ruským alebo bieloruským pasom v súlade s príslušnými odporúčaniami MOV.

Okrem toho obaja opätovne potvrdili, že rozhodnutie o účasti týchto športovcov na olympijských hrách v Paríži 2024 prijme MOV vo vhodnom čase a že aj v tomto smere budú naďalej spolupracovať.

MOV v marci vydal odporúčanie, aby športovci z Ruska a Bieloruska mohli súťažiť na medzinárodnej scéne pod neutrálnym štatútom a bez národných symbolov.

Odporúčanie sa nevzťahuje na tých, ktorí majú väzby na armádu alebo bezpečnostné služby, prípadne verejne podporovali vojnu na Ukrajine rozpútanú režimom ruského vodcu Vladimira Putina s podporou Bieloruska.

MOV sa však ešte musí rozhodnúť, či budú môcť ruskí a bieloruskí športovci súťažiť na OH v Paríži v roku 2024.

Ruskí športovci, ktorí podporili vojnu na Ukrajine Fotogaléria - 44 fotiek Všetky fotky
Šport bol vždy výkladnou skriňou Ruska....
1 debata chyba
Viac na túto tému: #MOV #Thomas Bach