Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Je rozhodnuté. Ruske vzali olympijské zlato, šampiónka z USA reagovala jasne

Jednotka pre integritu atletiky (AIU) potvrdila ruskej prekážkárke Natalii Anťuchovej trest za doping a odobrala jej zlatú medailu z OH 2012 v Londýne, ktorú získala v behu na 400 m prekážok.

22.12.2022 13:58
Natalia Anťuchová Foto: ,
August 2012. Zlatá Natalia Anťuchová (v strede), strieborná Lashinda Demusová (vľavo) a bronzová Zuzana Hejnová. Prvej menovanej medailu po rokoch odobrali.
debata (33)

Po desiatich rokoch dodatočne získa titul olympijskej víťazky Američanka Lashinda Demusová, Češka Zuzana Hejnová sa posunie na striebornú a Jamajčanka Kaliese Spencerová na bronzovú pozíciu.

Natalija Anťuchová prišla o výsledky z obdobia 15. júla 2012 až 29. júna 2013 na základe nešpecifikovaných dôkazov z moskovského laboratória, ktoré s podporou štátu dlhé roky manipulovalo so vzorkami ruských športovcov.

Nadežda Karpovová Čítajte aj Ozvala sa ruská športovkyňa. Putina brutálne rozniesla v zuboch

AIU v stanovisku uviedla, že Medzinárodný olympijský výbor (MOV) už môže upraviť medailovú bilanciu vo svojej databáze a nanovo prideliť cenné kovy.

Anťuchová si už odpykáva zákaz činnosti na štyri roky za účasť na štátom riadenom dopingovom programe v Rusku, Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne vlani rozhodol o odobraní jej výsledkov z rokov 2013 až 2015.

Športovkyňa sa mohla odvolať aj voči najnovšiemu trestu od AIU, ale neurobila tak a v stredu oficiálne vstúpil do platnosti.

Najstaršie atletické svetové rekordy Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Florence Griffithová-Joynerová - beh na 100...

Demusová dobehla 8. augusta 2012 v spomenutých pretekoch o 7 stotín sekundy za Ruskou, tá si s časom 52,70 s zlepšila osobné maximum o 0,22 s.

Pre Američanku, ktorá ukončila aktívnu kariéru v roku 2016, je to prvé olympijské zlato. Na konte má aj titul majsterky sveta z roku 2011.

„Nebojím sa povedať, že v tomto prípade si zaslúžim titul, medailu, uznanie aj kompenzáciu,“ uviedla Demusová po prvotnom oznámení o zmene výsledkov z októbra tohto roka.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Natalia Anťuchová