Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

V Pekingu medaily nedostanete. Americký tím doplatil na kauzu Valijevovej

Americkí krasokorčuliari neuspeli so žiadosťou na Športový arbitrážny súd (CAS) o udelenie strieborných medailí z tímovej súťaže na ZOH v Pekingu.

20.02.2022 09:58
Krasokorčuľovanie, Rusko, Peking Foto: ,
Americkí a ruskí krasokorčuliari na ZOH v Pekingu.
debata (15)

Tie im zadržali v dôsledku vyšetrovania dopingovej kauzy v tíme Ruského olympijského výboru (ROC).

CAS o tom informoval v noci zo soboty na nedeľu pekinského času, no nezdôvodnil prečo sa tak rozhodol. Potvrdil len, že písomné zdôvodnenie poskytne v najbližších dňoch.

Právnici deviatich krasokorčuliarov USA o podaní odvolania informovali v sobotu a upozornili na to Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

Eteri Tutberidzeová, Kamila Valijevová Čítajte aj Železná trénerka reagovala na Bachovu kritiku. Američania žiadajú medaily

„Olympijská medailová ceremónia sa nedá ničím nahradiť. Mali by oslavovať pred celým svetom, predtým, ako opustia Peking,“ uviedol pre agentúru AP Ramsey Baker, výkonný riaditeľ americkej strešnej krasokorčuliarskej organizácie U.S. Figure Skating.

Začiatkom tohto týždňa prezident MOV Thomas Bach navrhol, aby strieborným medailistom dočasne udelili olympijské pochodne.

Právnici najprv počítali s prehodnotením tejto myšlienky na strane MOV, no pre naliehavosť situácie sa nakoniec rozhodli podať odvolanie na CAS.

Kamila Valijevová Čítajte aj Troška ruskej propagandy. Ministerstvo prišlo s videom na obranu Valijevovej

Kauza mladej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej je najväčšou témou ZOH. Deň po skončení tímovej súťaže, v ktorej bola Valijevová súčasťou zlatého tímu ROC, informovalo akreditované laboratórium v Štokholme o jej pozitívnom teste na zakázanú látku trimetazidín.

Vzorku jej odobrali ešte 25. decembra. MOV, Svetová antidopingová agentúra (WADA), Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) a separátne aj Medzinárodná testovacia agentúra (ITA) sa následne obrátili na CAS, aby Valijevovej zabránil štartovať.

CAS po takmer šesťhodinovom posudzovaní faktov v pondelok vyriekol verdikt, že voči Valijevovej neuplatní okamžitú sankciu v podobe zákazu štartu na ZOH.

medilová bilancia Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto je najúspešnejší? Pozrite si medailovú bilanciu

Súd v Lausanne zverejnil, že zákaz štartu by nebol v súlade so športovou spravodlivosťou a poukázal na nevhodné načasovanie zverejnenia informácie o jej dopingovom prípade.

ISU v piatok oznámila, že v dôsledku kontroverzného finále štvrtkovej súťaže žien zváži návrh na zvýšenie minimálneho veku účastníkov krasokorčuliarskych súťaží na 17 rokov.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #americkí krasokorčuliari