Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Skrátené kráľovské preteky s ruským double. Hviezdny Nór odstúpil

Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov získal na ZOH 2022 v Pekingu zlatú medailu v skrátených sobotných pretekoch na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom.

19.02.2022 09:23 , aktualizované: 11:03
debata (4)
Alexander Boľšunov sa teší v cieli zo zisku... Foto: TASR/AP, Aaron Favila
Čína ZOH2022 Lyžovanie beh muži skrátenie 30 km Alexander Boľšunov sa teší v cieli zo zisku zlatej olympijskej medaily v pretekoch na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom.

V kráľovskej bežeckej disciplíne triumfoval reprezentant Ruského olympijského výboru (ROC) v rezorte Čang-ťia-kchou časom 1:11:32,7 h s náskokom 5,5 sekundy pred krajanom Ivanom Jakimuškinom.

Bronz si vybojoval Nór Simen Hegstad Krüger (+7,0 s). Slovenský reprezentant Ján Koristek obsadil 40. priečku (+5:53,3 min).

Organizátori skrátili dĺžku záverečnej bežeckej súťaže mužov z 50 na 30 km. Pre silný vietor a hlboký mráz zároveň presunuli štart pretekov zo 7.00 SEČ na 8.00 SEČ.

Alexander Boľšunov Čítajte viac Skrátené kráľovské preteky v behu na lyžiach sme sledovali ONLINE

Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) chcela zmierniť dopad nepriaznivých podmienok na športovcov. Viac ako polovica 60-členného štartového poľa držala pohromade do medzičasu na 8,1 kilometri.

Po sľubnom štarte klesol Koristek na 40. miesto, na popredných pozíciách figurovali obaja hlavní favoriti na zisk zlata Boľšunov i Krüger. Po polovici trate sa usadila na čele trojica bežcov ROC, za Arťomom Maľcevom bežali v bielej stope s minimálnymi odstupmi Boľšunov a Jakimuškin.

Tvár reprezentanta Číny Chena Degena v cieli... Foto: SITA/AP, Aaron Favila
beh na lyžiach Tvár reprezentanta Číny Chena Degena v cieli pretekov.

Po 20. kilometri sa postupne začali kryštalizovať adepti na celkový triumf. Štartové pole sa roztrhalo, už iba osem bežcov sa dokázalo zmestiť do 10-sekundového odstupu od lídra Krügera, Koristek figuroval naďalej na 40. pozícii s mankom 3:14,7 min.

Johannesovi Hösflotovi Kläbovi po polovici trate došli sily, Nórovo manko narastalo a pred 20. kilometrom odstúpil z pretekov.

Nerozšíril tak svoju impozantnú medailovú zbierku, v Pekingu si vybehal štyri cenné kovy vrátane dvoch najcennejšieho les­ku.

Preteky našli výborne pripravených ruských bežcov, ktorí mali v Top 5 až trojnásobné zastúpenie. Tempo udával aktívny Boľšunov, ktorý sa snažil ujsť súperom, ale nedokázal sa ich striasť.

Alexander Boľšunov. Foto: SITA/AP, Aaron Favila
Alexander Boľšunov Alexander Boľšunov.

Vo finiši sa odtrhla trojica Boľšunov, Jakimuškin a Krüger, pričom najviac síl mal v závere Boľšunov, ktorý prišiel do cieľa s 5,5-sekundovým náskokom pred svojím krajanom.

Dvadsaťpäťročný Boľšunov získal v Pekingu tretiu zlatú a celkovo piatu medailu. Toľko cenných kovov na jedných hrách nezískal ešte žiadny mužský bežec na lyžiach.

Okrem 30 km voľne vyhral skiatlon na 15+15 km, na konte má aj zlato zo štafety na 4×10 km, striebro z pretekov na 15 km klasicky s intervalovým štartom a bronz z tímového šprintu.

Michelle Gisinová Čítajte aj Recept na úspech? Víno. Gisinovú zobudil opitý šampión v kombinéze

Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu vybojoval štyri medaily, ale ani jednu zlatú (0–3–1). Na 50 km klasicky s hromadným štartom ho o triumf pripravil Fín Iivo Niskanen.

„Päť medailí, z toho tri zlaté, to je niečo neuveriteľné. Pred začiatkom sezóny som si stanovil plán získať v Pekingu dve zlaté medaily, takže som maximálne spokojný a šťastný. Lomcujú mnou emócie, tieto hry si budem pamätať do konca môjho života,“ citovala Boľšunova agentúra DPA.

ZOH 2022 – beh na lyžiach

muži – 30 km voľnou technikou s hromadným štartom: 1. Alexander Boľšunov 1:11:32,7 h, 2. Ivan Jakimuškin (obaja ROC) +5,5 s, 3. Simen Hegstad Krüger (Nór.) +7,0, 4. Arťom Maľcev (ROC) +10,7, 5. Sjur Röthe (Nór.) +15,8, 6. Denis Spicov (ROC) +26,2, 7. Clement Parisse (Fr.) +28,8, 8. Scott Patterson (USA) +33,9, 9. William Poromaa (Švéd.) +56,4, 10. Maurice Manificat (Fr.) +57,6, …, 40. Ján KORISTEK (SR) +5:53,3 min.

program zoh Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto, s kým, kedy? Pozrite si program olympiády
4 debata chyba
Viac na túto tému: #beh na lyžiach #Alexander Boľšunov