Fiasko, štvrťfinále bude prvý raz bez Čechov. Stredajší program je známy

Štvrťfinálové súboje na olympijskom turnaji v Pekingu odštartuje v stredu zápas Slovenska proti USA.

15.02.2022 07:50 , aktualizované: 17:00
Roman Červenka Foto: ,
Český kapitán Roman Červenka opúšťa ľadovú plochu po prehre so Švajčiarmi.
debata (6)

Američania sú „papieroví“ favoriti nielen preto, že z kvarteta priamo postupujúcich boli s plným bodovým ziskom zo skupiny najvyššie nasadení.

Po prvom dueli (5.10 SEČ) si vzájomný zápas zo základnej fázy zopakujú Rusi s Dánmi (7.00). Víťazi týchto stretov narazia na seba v piatkovom semifinále.

O 9.40 je v stredu na programe súboj Fínov so Švajčiarmi a štvrťfinálový reťazec ukončia od 14.30 mužstvá Švédska a Kanady, ktoré spolu získali päť (2+3) titulov na siedmich predchádzajúcich ZOH.

Česi sa lúčia

Švajčiarski hokejisti postúpili do štvrťfinále olympijského turnaja, keď v treťom kvalifikačnom zápase zdolali Čechov 4:2.

Český hokej prvýkrát v samostatnej histórii bude chýbať v klasickom 8-miestnom play off na vrcholnom podujatí.

V stredu sa Švajčiari stretnú s Fínskom ako druhým nasadeným tímom, zápas o semifinále je na programe o 9.40 SEČ.

Kvalifikácia o postup do štvrťfinále:

Česko – Švajčiarsko 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Góly: 11. Klok (Knot, Červenka), 56. Červenka (Krejčí, Kovář) – 15. Ambühl (Thürkauf, Corvi), 16. Mottet (Hollenstein, Diaz), 30. Malgin (Alatalo, Andrighetto), 55. Diaz (Andrighetto, Herzog). Rozhodovali: Gofman (Rus.), Kaukokari (Fín.) – Lundgren, Malmqvist (obaja Švéd.), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 990 divákov.
Česko: Hrubec – Mozík, Šulák, Kundrátek, Jeřábek, Knot, Klok, Sklenička – Hyka, Krejčí, Sedlák – Sobotka, Kovář, Červenka – Řepík, Špaček, Stránský – H. Zohorna, T. Zohorna, Smejkal
Švajčiarsko: Genoni – Diaz, Müller, Weber, Loeffel, Fora, Frick, Alatalo – Moser, Haas, Hofmann – Ambühl, Corvi, Thürkauf – Andrighetto, Malgin, Herzog – Vermin, Bertschy, Mottet – Hollenstein

Dynamický zápas predznamenala úvodná aktivita Švajčiarov, ktorí sa v prvom kole striedaní tlačili pred bránkovisko. Väčšia šance si nevytvorili, ale niekoľko minút držali súpera na dištanc.

Česi sa k prvej strele dostali až v 7. minúte a potom z narastajúcej prevahy v 11. minúte vyťažili vedenie zásluhou pohotovej Klokovej strely od modrej čiary.

Švajčiarskych hokejistov tento moment dostal do krátkeho útlmu, lenže postupne pokračovali v agresívnych manévroch po nahadzovaných a nastrelovaných pukoch a vo vybojovanej presilovke dvojica útočníkov pred Hrubcom „vyzametala“ vyrovnanie.

Česko, Švajčiarsko Čítajte aj Rozlúčku Čechov s olympijským turnajom sme sledovali ONLINE

Meno úspešného strelca Ambühla ešte nestihli zahlásiť, z buly vznikol rýchly útok do prečíslenia a po 13 sekundách opäť gólovo rozkvitla dorážka – na 2:1 pre Švajčiarsko upravil Mottet.

V druhej časti vyrovnaný priebeh charakterizovala zvýšená strelecká aktivita českých hráčov, ktorí na bránku poslali za päť minút viac pukov ako v celej prvej tretine.

Lenže keď Hynek Zohorna pred odkrytým uhlom zobral Smejkalovi gól z čepele, prišiel útok súpera a po jeho tlaku presilovka.

V nej parádnym príklepom od modrej na 3:1 zvýšil Malgin. Ani za tohto stavu sa Česi nedokázali dostať do trvalejšie prevahy, lebo súper hral aktívne a jeho rýchle nájazdy v trojzáprahoch rozleptávali čoraz bezradnejšie herné štruktúry.

Tomáš Zohorna Čítajte viac Krach v deň Jágrovej päťdesiatky. Opora Česka: Už dávno nie sme veľmoc

Do tretieho dejstva aj vplyvom zranenia Sobotku česká striedačka zredukovala i premiešala formácie, ale viac iskry to neprinieslo. Švajčiari neupustili z koncentrácie, dôrazu a vysunutej aktívnej defenzívy.

V kontrách mohli viackrát rozhodnúť, na druhej strane mal v 54. minúte obrovskú šancu Stránsky, lenže ju zakončil kŕčovito. Mal to byť signál na zvýšenie tlaku na švajčiarsku bránku, ale potom prišla nešťastná šichta ostrieľaných borcov a po nedorozumení Červenku s Krejčím na 4:1 ďalšou ranou od modrej čiary zvýšil Diaz.

Práve táto česká dvojica sa však v presilovke štyri minúty pred klaksónom postarala o druhý gól svojho tímu a išlo sa do power play v úsilí o zmazanie dvojgólového manka. Záverečné necelé tri minúty priniesli však iba rozpačité snahu mužstva, ktoré na veľkom podujatí dopadlo najhoršie v histórii úspešnej hokejovej krajiny.

Český brankár Šimon Hrubec v zápase proti... Foto: SITA/AP, Matt Slocum
Šimon Hrubec Český brankár Šimon Hrubec v zápase proti Švajčiarsku.

Roman Červenka, útočník tímu Česka: „Sprvoti sme nehrali zle a dokonca sme sa ujali vedenia. Za stavu 1:0 sme však dostali dva zlepené góly a to nám zobralo vietor z plachiet. Potom to už bolo náročné. Nemôžem povedať, že by nás Švajčiari niečím prekvapili, hrali to čo zvyčajne, bol to boj o každý kúsok ľadu, len nám sa nedarilo.“

Raphael Diaz, kapitán tímu Švajčiarska: „Oproti zápasom v skupine, kde sme celkovo tiež nehrali zle, sme potrebovali zlepšiť zakončenie a spevniť defenzívu. A dnes sa nám to vyplatilo, náš obranný systém fungoval, hráči sa vracali a obetavo vrhali do striel. Vyhrali sme väčšinu súbojov o puk a súpera sme eliminovali. Konečne nám viac padali aj góly a toto bol silný výkon celého tímu.“

Zdroje: ČT sport, IIHF

Čína Kanadu nezaskočila

Kanadskí hokejisti podľa očakávania skompletizovali štvrťfinálovú osmičku olympijského turnaja, keď v utorok v kvalifikačnom zápase zdolali Čínu 7:2. V stredu sa na záver programu bojov o semifinále (14.30 SEČ) stretnú so Švédskom.

Kanada – Čína 7:2 (2:1, 3:1, 2:0)
Góly: 7. Weal (Tambellini, Noreau), 10. Weal (Staal, Tambellini), 27. Tambellini (Noreau, Weal), 29. Tambellini (tr. strieľanie), 33. O'Dell (Demers, Johnson), 56. Staal (McTavish, McBain), 59. McBain (Noreau, Tambellini) – 16. Kane, 39. Kane (Lockhart, Chelios). Rozhodovali: Tscherrig (Švaj.), Vikman (Fín.) – Obwegeser (Švaj.), Ondráček (ČR), vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše Ellis (Kan.) 5 min za úder lakťom, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, 994 divákov.
Kanada: Tomkins – Robinson, Power, Wotherspoon, Noreau, Demers, Barberio, Ho-Sang, Ellis – McBain, Staal, McTavish – Knight, Tambellini, Weal – Johnson, O'Dell, Street – Winnik, Desharnais, Cracknell
Čína: Smith (21. O'Brien) – Sproul, Chelios, Schultz, Osipov, Yuen, Fram, Čchen, Siang – S. Foo, Lockhart, P. Foo – Žang, Kane, Čung – Werek, Wong, Yip – Ť. Jan, Ying, Ž. Jan

Vysoký favorit okamžite po úvodnom buly demonštroval, že chce hneď rozhodnúť a v pokoji dokorčuľovať do stredajšieho hlavného play off – prvá strela v 27. sekunde, prvá veľká šanca v 31. sekunde a v prvom striedaní kanonáda okolo bránky.

Kanaďania pokračovali v načatom, mali aj ďalšie šance, ale takmer vôbec nebránili. Po dvoch minútach nebola pre nich varovaním ani šanca čínskeho tímu v kontre a vo štvrtej minúte sa dialo nevídané.

Čínsky hokejový kolektív za signalizovaného trestného strieľania drvil javorový list vyše minútu v útočnom pásme a hoci na veľkej strelnici z tlaku sirup nevytiekol, faulovaný Spencer Foo dostal šancu nepremeniť nariadený nájazd. Zdalo sa, že tento moment zápas zlomí, najmä keď Weal v presilovke dorazil puk do „tyčkovej delovke“ spoluhráča.

hokejový turnaj Dávame do pozornosti Peking 2022: Všetko o hokejovom turnaji na ZOH

Lenže ani po jeho ďalšom zásahu na 2:0 sa čínsky tím nezlomil a hoci mali Kanaďania prevahu a množstvo šancí, oba tímy sa postarali o veľmi zaujímavú a kvalitnú tretinu, tobôž keď pred bránkou dôrazný Kane znížil. Klaksón o sekundu predstihlo zazvonenie čínskej žŕdky.

Do druhého dejstva vstúpil favorit trpezlivejšie a koncentrovanejšie v defenzíve a súpera 20-minútový supervýkon zrejme vyčerpal. Plus zraneného brankára Smitha nahradil O'Brien a po šiestich minútach bolo zrejmé, že nemá fazónu svojho predchodcu.

Tri góly Kanady v pomerne rýchlom slede definitívne rozhodli o skompletizovaní štvrťfinálovej osmičky, hoci Kane využil na skorigovanie početnú výhodu o dvoch hráčov a čínske mužstvo po druhej prestávke pokračovalo v štandardnej 5-minútovej presilovke.

Kanaďania šetrili sily na Švédov a čínska reprezentácia, v neutíchajúcej útočnej a streleckej snahe, uhrala dôstojný výsledok s kolískou hokeja, hoci ho v závere ešte trochu pokazili dva inkasované góly.

Adam Tambellini, útočník Kanady: „Predviedli sme dobré predstavenie. Súper bojoval a pre nás je dobré, že nás donútil hrať celých 60 minút. Sme spokojní s tým, kam sme sa v tejto chvíli prepracovali, keďže sme hrali iba jeden prípravný duel pred hrami. Veríme, že vo štvrťfinále udrieme naplno. Švédi sú veľmi šikovní, mnohých poznám z môjho pôsobenia v tamojšej lige. Bude to ťažký zápas.“

Dánsky debutant vyradil Lotyšov

Hokejisti Dánska postúpili do štvrťfinále po tom, ako v kvalifikačnom zápase zdolali Lotyšsko 3:2.

Vyrovnaný duel rozhodol gól obrancu Markusa Lauridsena z úvodu tretej tretiny. Na Dánov, ktorí sú nováčikovia olympijského turnaja, čaká vo štvrťfinále obhajca zlata zo ZOH 2018, tím Ruského olympijského výboru (ROC).

Dánsko – Lotyšsko 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 13. Poulsen (Jakobsen, M. Lassen), 37. Jakobsen (Meyer), 42. M. Lauridsen (Bödker, Nielsen) – 17. Darzinš (Krastenbergs, Cibulskis), 23. Darzinš (Balinskis, Krastenbergs). Rozhodovali: Bruggeman (USA), Schrader (Nem.) – McCrank (Kan.), Sišlo (Rus.), vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 726 divákov.
Dánsko: Dahm – Kristensen, O. Lauridsen, Lassen, M. Lauridsen, Nich. Jensen, O. Larsen, Bruggisser – Nic. Jensen, F. Nielsen, Bödker – Russell, Regin, Storm – Bau Hansen, Madsen, Meyer – Aagaard, Jakobsen, Poulsen
Lotyšsko: Kalninš (8. Punnenovs) – Cibulskis, Freibergs, Jaks, Mamčics, Žile, Balinskis, Ozols, Kulda – Krastenbergs, Abols, Keninš – Daugavinš, Ďžerinš, Darzinš – Indrašis, Smirnovs, Jelisejevs

Od úvodných minút sa hralo v rýchlom tempe a na oboch tímoch bola vidieť snaha o rýchly gól. Tímy si však zároveň dávali pozor na defenzívu a vyložených gólových príležitostí bolo minimum. Vedenia sa ujali Dáni, keď Poulsen zblízka dorazil strelu Jakobsena – 1:0.

Krátko nato sa Lotyši ubránili oslabeniu a v 17. minúte vyrovnali, keď Krastenbergs vysunul nedôrazne bráneného Darzinša – 1:1.

Peter Cehlárik, Martin Gernát Čítajte aj Životná šanca, znie z tímu. Čo čaká Slovákov v boji o semifinále?

Lotyši svoju prvú presilovku využili, keď Darzinš druhýkrát prekonal Dahma – 1:2. Svoj náskok následne nezvýšili v dvoch sľubných šanciach a v 37. minúte obranca Jakobsen vyrovnal – 2:2.

Dôležitý moment priniesol úvod tretej tretiny, keď dvojgólový strelec Darzinš fauloval a dánsku presilovku využil strelou od modrej čiary Markus Lauridsen – 3:2. Dáni sa nestiahli do defenzívy, naďalej sa hral vyrovnaný hokej so šancami na oboch stranách.

Lotyši sa snažili stupňovať tempo, ale pozorný brankár Dahm zmaril viacero gólových príležitostí súpera. V závere sa Lotyši dostali aj k hre so šiestimi hráčmi, ale bez gólového efektu.

Hlasy (zdroj: IIHF):

Heinz Ehlers, tréner Dánska: „Náš brankár Dahm bol rozdielový hráč, dnes zohral kľúčovú úlohu. V zápase sme neboli až takí dobrí, akí sme chceli byť, no k víťazstvu nám veľmi pomohol práve výkon brankára. Lotyšsko hralo naozaj dobre a bol to pre nás ťažký zápas.“

Dánsky brankár Sebastian Dahm oslavuje triumf... Foto: SITA/AP, Petr David Josek
Sebastian Dahm Dánsky brankár Sebastian Dahm oslavuje triumf nad Lotyšskom.

Frans Nielsen, útočník Dánska: "Prešli sme dlhú cestu odkedy sme v najvyššej divízii IIHF MS. Je to úžasná cesta, neustále napredujeme. V tejto fáze turnaja už nie je favorit, do finále môže ísť ktokoľvek.

Presvedčili sme sa o tom pred štyrmi rokmi. Nám nič nechýba k tomu, aby sme boli úspešní. Proti ROC nemáme čo stratiť, preto som si istý, že nastúpime s veľkým odhodlaním."

Lauris Darzinš, strelec oboch gólov Lotyšska: "Je jasné, že ak chcete byť úspešní, musíte strieľať góly. Viedli sme 2:1 a mali sme dosť šancí na to, aby sme dali ďalšie góly a nasmerovali sa k víťazstvu.

Nevyužili sme ich a preto sme už na turnaji skončili. Sme na olympijských hrách a to je významná udalosť pre každého z nás. Chceli sme dosiahnuť úspech a urobili sme všetko, čo sme mohli. Viem, že dnes máme zo seba zlý pocit. Nemôže to byť inak. Verím, že o pár týždňov budem na ZOH spomínať aj v dobrom."

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Českí hokejisti #lotyšskí hokejisti #dánski hokejisti #hokejový turnaj v Pekingu