Nórsky biatlonista Johannes Thinges Bö získal suverénnym spôsobom zlato v sobotnom šprinte na ZOH 2022 v Pekingu.

12.02.2022 11:24
Čína Peking ZOH2022 Biatlon Sklenárik Foto: ,
Tomáš Sklenárik na ZOH 2022 v Pekingu.
debata (6)

Druhý so stratou 25,5 sekundy skončil na 10 km trati Francúz Quentin Fillon Maillet, na medailových stupňoch ich doplnil starší brat víťaza Tarjei Bö (+38,9 s).

J.T. Bö vybojoval na pekinských hrách tretiu medailu, v zbierke už má zlato z miešaných štafiet a bronz z vytrvalostných pretekov na 20 km. Celkovo je to už jeho šiesty cenný kov zo zimných hier, tretí najcennejšieho les­ku.

program zoh Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto, s kým, kedy? Pozrite si program olympiády

Z kvarteta Slovákov si v šprinte najlepšie počínal Šimon Bartko, s tromi zaváhaniami na strelnici a mankom 2:58,4 min na víťaza obsadil 65. priečku a nekvalifikoval sa do nedeľných stíhacích pretekov. Michal Šima bol 68. (+3:01,9), Matej Baloga 85. (+3:40,9) a Tomáš Sklenárik 87. (+3:45,9).

„Streľba dnes bola fajn, ale v behu to bolo veľmi zlé. Necítil som sa vôbec dobre, lyže mi nesadli a bolo to pomalé. Urobím všetko pre to, aby som pomohol štafete a aby to bolo bežecky lepšie,“ povedal Šima v prvej televíznej reakcii na RTVS.

V sobotnom šprinte vládli v najvzdialenejšom centre olympiády v Čang-ťia-kchou ideálne podmienky, na strelnici nefúkal silný vietor ako v mix štafetách.

J.T. Bö mal od začiatku bežecky jasne navrch pred konkurenciou a keď čisto zvládol prvú streľbu v ľahu, usadil sa s veľkým náskokom na čele priebežného poradia.

Čína Peking ZOH2022 Biatlon Fialková Čítajte viac Jeden výstrel od skvelého výsledku. Fialková siahala na medailu

Líder celkovej klasifikácie Svetového pohára a víťaz vytrvalostných pretekov na 20 km Fillon Maillet netrafil v ležke štvrtý terč a musel zamieriť na trestný okruh, čím Francúzovo manko na J.T. Böa narástlo už na 33 sekúnd.

J.T. Bö síce na stojke minul jeden terč, napriek tomu si udržiaval na čele pohodlný náskok zásluhou rýchleho behu. Nóra mohol ohroziť Nemec Benedikt Doll, ale chyba na druhej streľbe ho o túto možnosť pripravila.

Maxim Cvetkov reprezentujúci Ruský olympijský výbor (ROC) ako jediný z Top 10 vybielil všetkých desať terčov, pomalšie lyže ho však obrali o umiestnenie na stupňoch víťazov.

medilová bilancia Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto je najúspešnejší? Pozrite si medailovú bilanciu

Napriek jednej chybe na strelnici sa pred neho dostal Tarjei Bö, ktorý slávil zisk štvrtej olympijskej medaily v kariére.

ZOH 2022 – biatlon

muži – šprint na 10 km: Johannes Thingnes Bö (Nór.) 24:00,4 min (1), 2. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +25,5 s (1), 3. Tarjei Bö (Nór.) +38,9 (1), 4. Maxim Cvetkov (ROC) +40,6 (0), 5. Sebastian Samuelsson +52,0 (1), 6. Martin Ponsiluoma (obaja Švéd.) +53,7 (2), 7. Sturla Holm Laegreid (Nór.) +1:02,3 min (2), 8. Benedikt Doll (Nem.) +1:05,0 (1), 9. Emilien Jacquelin (Fr.) +1:05,9 (2), 10. Anton Smolski (Biel.) +1:12,5 (1) …, 65. Šimon BARTKO +2:58,4 (3), 68. Michal ŠIMA +3:01,9 (1), 85. Matej BALOGA +3:40,9 (1), 87. Tomáš SKLENÁRIK (všetci SR) +3:45,9 (3)