Pätnásťročná vychádzajúca hviezda svetového krasokorčuľovania bola súčasťou ruského tímu, ktorý ovládol súťaž družstiev na ZOH 2022.
Lenže jej pozitívny test na liek na podporu srdcovej činnosti ešte spred niekoľkých týždňov môže všetko zmeniť.
Mala ho údajne ešte pred januárovým európskym šampionátom v estónskom Talline, kde si vybojovala zlatú medailu a nominovala sa do Pekingu.
Čítajte viac Prídu Rusi o zlato? Mladučká senzácia mala pozitívny dopingový testZatiaľ čo krasokorčuliarska verejnosť začína riešiť prípadné odobratie zlatej medaily Rusku, Valijevová spoločne s krajankou Alexandrou Trusovovou vo štvrtok absolvovali tradičnú tréningovú jednotku pred súťažou žien, ktorá sa začne krátkym programom v utorok 15. februára.
Dohliadala na nich autorka mnohých úspechov ruského krasokorčuľovania Eteri Tutberidzeová. Podľa AP sa Rusi tvária, že sa nič nedeje, akoby žiadny pozitívny antidopingový test ani neexistoval.
Lenže existuje, akurát sa nevie, či Valijevová požiadala o terapeutickú výnimku, resp. mala v minulosti preukázateľné problémy so srdcom.
Čítajte aj Aj súperi jej tlieskali v stoji. Pätnásťročná Ruska sa postarala o historický moment„Nie je suspendovaná a môže trénovať,“ povedala ruská krasokorčuliarska hovorkyňa Oľga Jemolinová bez uvedenia podrobností.
V krvi zázračného dieťaťa svetového krasokorčuľovania našli začiatkom roka látku trimetazidin alebo v skratke TMZ. Tá zvyšuje prietok krvi do srdca a zabraňuje výkyvom krvného tlaku.
Od roku 2014 figuruje na zozname zakázaných prostriedkov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Podľa kardiológa z Northwestern University Sadiya Khana by tento liek mohol u zdravého človeka viesť k zvýšeniu prietoku krvi nad normálnu úroveň a teda zlepšiť určité činnosti organizmu.
„Je to metabolický prostriedok, ktorý pomáha predchádzať záchvatom anginy pectoris a lieči poruchy vnímania,“ uvádza agentúra Európska lieková agentúra.
„Je zakázaný Svetovou antidopingovou agentúrou, pretože môže zvýšiť efektivitu prietoku krvi, čo by mohlo pomôcť aj krasokorčuliarom,“ dodáva lieková agentúra.
Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) v tejto súvislosti uviedla, že zatiaľ nemôže zverejniť žiadne informácie o akomkoľvek porušení antidopingových pravidiel.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odkázal novinárov na Medzinárodný olympijský výbor.
Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto, s kým, kedy? Pozrite si program olympiády„Ako aj veľakrát predtým bez poznania podstaty, všetci začali kričať zľava aj sprava. Nepridáme sa k zástupu kričiacich,“ odkázal Peskov.
Situácia je komplikovaná o to viac, keďže podľa pravidiel Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) je mladá športovkyňa stále „chránenou osobou“, pretože ešte nedovŕšila 16 rokov.
Práve kombinácia nejasností spôsobila, že situáciu rieši hneď niekoľko tímov právnikov, aby všetko prebehlo v súlade s predpismi.
Ak aj Valijevovú potrestajú za nález zakázanej látky v jej tele, môže dostať omnoho nižšiu sankciu ako keby už dovŕšila 16 rokov.
Ruskí športovci v Pekingu súťažia pod skratkou ROC, čiže Ruského olympijského výboru. Je to súčasť trestu pre športovcov najväčšej krajiny sveta po tom, čo Rusom dokázali štátom podporovaný dopingový program na ZOH 2014 v Soči.
Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto je najúspešnejší? Pozrite si medailovú bilanciu