Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Kilde mimo pódia, zjazd dobyl Feuz. Najstarší medailista zaostal o desatinu

Švajčiarsky lyžiar Beat Feuz získal zlatú medailu v pondelňajšom zjazde na ZOH v Pekingu. O 10 stotín sekundy zdolal Francúza Johana Clareyho, bronz si vybojoval Rakúšan Matthias Mayer s odstupom 0,16 s.

, , 07.02.2022 06:59, aktualizované: 08:47
Beat Feuz Foto: ,
Beat Feuz vykopáva lyžu po tom, ako zajazdil najrýchlejší čas v olympijskom zjazde.
debata (2)

Slovensko nemalo v 42-člennom štartovom poli zastúpenie.

Muži mali kráľovskú disciplínu absolvovať už v nedeľu, ale pre silný nárazový vietor na zjazdovke „Skala“ ju organizátori museli presunúť o deň neskôr.

Išlo sa na technicky veľmi náročnej trati s mnohými terénnymi vlnami, traverzmi a dvoma kľúčovými tiahlymi zákrutami.

Úvod pretekov poznačil ťažký pád Nemca Dominika Schwaigera, ktorého niekoľko minút ošetrovali priamo na svahu a z neho ho transportovali na kanadských saniach.

Aleksander Aamodt Kilde Čítajte viac Zjazd mužov v Pekingu sme sledovali ONLINE

Aj vinou prerušenia sa o čosi dlhšie na čele vyhrieval Rakúšan Vincent Kriechmayr, ktorý otvoril súťaž so štartovým číslom 1. V kresle vedúceho muža ho vystriedal až krajan Mayer, víťaz zjazdu zo Soči 2014 a super-G z Pjongčangu 2018.

Feuz sa na trať vydal s 13-kou a fantasticky zvládol predovšetkým záverečnú pasáž, kde ukrojil rozhodujúcu porciu času v porovnaní so súpermi.

Ukázal to aj napínavý súboj s Clareym, ktorý sa takmer na všetkých medzičasoch držal veľmi tesne v zelených číslach, v spodnej časti však klesol za Feuza.

Mikaela Shiffrinová Čítajte aj Tak toto je veľký šok, kričal komentátor. Shiffrinovej by plač nepomohol

„Boli to vyrovnané a ťažké preteky na neznámej trati. Najkrajší okamih bol, keď do cieľa dorazil tridsiaty pretekár. Vtedy mi zavolali priateľka s dcérou a vyplavili sa všetky emócie,“ povedal Feuz podľa portálu laola1.at.

Švajčiar sa vo veku 34 rokov dočkal titulu olympijského šampióna a skompletizoval medailovú zbierku po tom, ako pred štyrmi rokmi získal striebro v superobrovskom slalome a bronz v zjazde.

V ňom skončil za nórskym duom Aksel Lund Svindal a Kjetil Jansrud. Prvý menovaný už ukončil profesionálnu kariéru, Jansrud sa stihol zotaviť do Pekingu po vážnom zranení kolena, ktoré utrpel po páde začiatkom decembra, no v štartovej listine napokon absentoval.

Čína Peking ZOH2022 sánkovanie ženy Šimoňáková Čítajte aj ONLINE: Šimoňáková má za sebou úvodné jazdy, super-G bez Andreasa Žampu

Ďalší veterán Clarey si ako 41-ročný vyjazdil premiérovú olympijskú medailu.

Stal sa najstarším medailistom v pretekoch zjazdového lyžovania na zimných olympijských hrách v histórii. Dosiaľ ním bol Američan Bode Miller, ktorý v Soči 2014 bral bronz v super G ako 36-ročný.

Nórsky favorit Aleksander Aamodt Kilde, priateľ americkej hviezdy, Mikaely Shiffrinovej skončil piaty.

Na margo svojej medaily v neskorom športovom veku podotkol: „Je úplne jedno, či získate medailu ako dvadsaťročný alebo vo veku 41 rokov. Stále je to olympijská medaila a zostáva na ňu krásna spomienka.“

ZOH 2022 v Pekingu – alpské lyžovanie

Zjazd – muži: 1. Beat Feuz (Švaj.) 1:42,69 min, 2. Johan Clarey (Fr.) +0,10 s, 3. Matthias Mayer (Rak.) +0,16, 4. James Crawford (Kan.) +0,23, 5. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,51, 6. Dominik Paris (Tal.) +0,52, 7. Marco Odermatt (Švaj.) +0,71, 8. Vincent Kriechmayr +0,76, 9. Max Franz (obaja Rak.) +0,83, 10. Boštjan Kline (Slov.) +1,06

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zjazdové lyžovanie #Beat Feuz #Aleksander Aamodt Kilde