Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Novinári sú z Pekingu v šoku: Toto nebude olympiáda, ale iba zimná bublina

Prísne opatrenia v boji s koronavírusom a všadeprítomná tzv. bublina bude nielen neoddeliteľnou súčasťou novinárskej práce počas zimných olympijských hier v Pekingu, ale pre mnohých redaktorov aj dôvodom ich frustrácie a zlej nálady.

27.01.2022 15:12
Čína Peking šport ZOH2022 ZPH2022 motto uvedenie Foto: ,
Úprava loga zimných olympijských hier v Pekingu 2022.
debata (19)

Ešte pred príchodom do čínskej metropoly si organizátori vyžiadali elektronické potvrdenie zdravotného stavu od všetkých pracovníkov médií a krátko po prílete ich zasa uzavreli do pripravenej bubliny bez možnosti reálneho kontaktu s vonkajším svetom.

Editorka fotografií agentúry AP Yirmiyan Arthurová už má za sebou cestu z indického Dillí cez Tokio do Pekingu a tam rovnako ako jej kolegovia z konkurenčných médií musela byť izolovaná od sveta v tzv. bubline.

„Je to skľučujúca realita, ale pomaly si zvykám na to, že môj jediný zážitok z Pekingu bude snímaný spoza okien autobusu alebo hotela. Uvedomujem si, že nezažijem Peking v jeho realite, ale iba zimnú olympiádu v bubline,“ uviedla Arthurová.

Craig Ramsay, Michal Handzuš, Ján Pardavý Čítajte viac Kde, kedy a s kým: Všetko, čo potrebujete vedieť o hokeji na olympiáde

Videoredaktor AP Johnson Laí čelí ešte väčšiemu stresu, lebo pochádza z Taiwanu a Čína si túto časť sveta už dlhé roky nárokuje ako súčasť vlastnej krajiny, resp. neuznáva jeho suverenitu. Keďže Laí nemal doma dostatočné internetové pripojenie, nemohol vyplniť potrebný formulár v aplikácii Olympics a potvrdiť tým test na koronavírus uznaný čínskymi lekármi.

„Narážame na množstvo problémov, ktoré nedokážeme ovplyvniť. Vo všetkom sa vo svojich žiadostiach musíme prispôsobovať čínskej strane. Napriek tomu odchádzam do Pekingu informovať o olympijských hrách a nestrávim príchod nového roka doma s rodinou,“ vyhlásil Laí.

Podľa údajov organizátorov od začiatku januára vykonali na letisku v Pekingu v súvislosti s ochorením COVID-19 vyše 2500 testovaní cudzincov, ktorí prišli do Číny a ako dôvod svojej cesty uviedli ZOH 2022.

Slovinsko Maribor Slalom Ženy Vlha Čítajte viac Cesta do Číny. Vlhovci berú so sebou tonu materiálu

Testy dosiaľ odhalili 39 pozitívnych ľudí, ktorí putovali do prísnej izolácie na minimálne šesť dní. Neskôr už v tzv. bubline vykonali ďalších 336 400 testov s počtom 33 pozitívnych. Medzi športovcami sa zatiaľ priamo v Pekingu nevyskytol ani jeden pozitívny prípad.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Peking 2022