Ešte pred príchodom do čínskej metropoly si organizátori vyžiadali elektronické potvrdenie zdravotného stavu od všetkých pracovníkov médií a krátko po prílete ich zasa uzavreli do pripravenej bubliny bez možnosti reálneho kontaktu s vonkajším svetom.
Editorka fotografií agentúry AP Yirmiyan Arthurová už má za sebou cestu z indického Dillí cez Tokio do Pekingu a tam rovnako ako jej kolegovia z konkurenčných médií musela byť izolovaná od sveta v tzv. bubline.
„Je to skľučujúca realita, ale pomaly si zvykám na to, že môj jediný zážitok z Pekingu bude snímaný spoza okien autobusu alebo hotela. Uvedomujem si, že nezažijem Peking v jeho realite, ale iba zimnú olympiádu v bubline,“ uviedla Arthurová.
Čítajte viac Kde, kedy a s kým: Všetko, čo potrebujete vedieť o hokeji na olympiádeVideoredaktor AP Johnson Laí čelí ešte väčšiemu stresu, lebo pochádza z Taiwanu a Čína si túto časť sveta už dlhé roky nárokuje ako súčasť vlastnej krajiny, resp. neuznáva jeho suverenitu. Keďže Laí nemal doma dostatočné internetové pripojenie, nemohol vyplniť potrebný formulár v aplikácii Olympics a potvrdiť tým test na koronavírus uznaný čínskymi lekármi.
„Narážame na množstvo problémov, ktoré nedokážeme ovplyvniť. Vo všetkom sa vo svojich žiadostiach musíme prispôsobovať čínskej strane. Napriek tomu odchádzam do Pekingu informovať o olympijských hrách a nestrávim príchod nového roka doma s rodinou,“ vyhlásil Laí.
Podľa údajov organizátorov od začiatku januára vykonali na letisku v Pekingu v súvislosti s ochorením COVID-19 vyše 2500 testovaní cudzincov, ktorí prišli do Číny a ako dôvod svojej cesty uviedli ZOH 2022.
Čítajte viac Cesta do Číny. Vlhovci berú so sebou tonu materiáluTesty dosiaľ odhalili 39 pozitívnych ľudí, ktorí putovali do prísnej izolácie na minimálne šesť dní. Neskôr už v tzv. bubline vykonali ďalších 336 400 testov s počtom 33 pozitívnych. Medzi športovcami sa zatiaľ priamo v Pekingu nevyskytol ani jeden pozitívny prípad.