Nórska legenda v posledný deň Hier získala ďalšie zlato. Celkovo už ôsme

Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová získala zlatú medailu na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom na ZOH v Pjongčangu. V pretekoch dominovala časom 1:22:17,6 h s priepastným náskokom 1:49,5 min. pred Kristou Pärmäkoskiovou z Fínska.

25.02.2018 08:52
Marit Bjørgenová Foto: ,
Marit Björgenová v cieli posledných pretekov v klasickom lyžovaní v Pjongčangu.
debata (7)

Bronz si vybojovala Švédka Stina Nilssonová s odstupom 1:58,9. Slovenka Alena Procházková zaostala za víťazkou 14:32,4 min. a obsadila 36. miesto.

Björgenová si dobehla na „tridsiatke“ po svoje rekordné ôsme olympijské zlato a stala sa tak najúspešnejšou ženou v histórii zimných olympiád. Čoskoro 38-ročná nórska športovkyňa získala počas svojej kariéry 15 medailí v súťažiach pod piatimi kruhmi (8–4–3).

Björgenová sa počas ZOH 2018 v juhokó­rejskom Pjončangu stala osamotene najdekorovanejším športovcom histórie zimných olympijských hier. Prekonala svojho krajana z biatlonového odvetvia Oleho Einara Björndalena (13 medailí: 8–4–1).

V poradí najúspešnejších jednotlivcov v spoločnej histórii OH a ZOH podľa počtu medailí vedie americký plavec Michael Phelps s 28 kovmi (23–3–2) pred športovou gymnastkou z bývalého Sovietskeho zväzu Larisou Latyninovou s 18 zápismi (9–5–4).

Osobnú športovú tragédiu zažila v pretekoch Rakúšanka Teresa Stadloberová, ktorá bola na medzičase po 20 km na druhej pozícii, no následne dezorientovaná zišla z trate a napokon dobehla až na 9. mieste s viac ako štvorminútovou stratou.

Slovenka Alena Procházková zaostala za víťazkou 14:32,4 min. a obsadila 36. miesto. „Som rada, že som ‚tridsiatku‘ išla. Lyže som mala výborne pripravené. Možno som urobila chybu, keď som ich menila pred posledným 7,5 km okruhom, pretože sa ochladzovalo a boli nakoniec pomalšie. Som rada, že som preteky dokončila, lebo som mala kŕče v nohách aj v rukách.“

Beh žien na 30 km klasicky s hromadným štartom: 1. Marit Björgenová (Nór.) 1:22:17,6 h, 2. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +1:49,5 min., 3. Stina Nilssonová (Švéd.) +1:58,9, 4. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +2:00,4, 5. Charlotte Kallová (Švéd.) +2:57,2, 6. Kerttu Niskanenová (Fín.) +3:01,6, 7. Jessica Digginsová (USA) +3:37,2, 8. Heidi Wengová (Nór.) +4:07,9, 9. Teresa Stadlober (Rak.) +4:14,1, 10. Masako Ishidaová (Jap.) +4:20,8., …, 36. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +14:32,4