Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Ledecká sa stala súčasťou histórie. Po super-G vyhrala zlato aj na snouborde

Česká snoubordistka Ester Ledecká triumfovala na ZOH v Pjongčangu v paralelnom obrovskom slalome, keď vo finále zdolala Nemku Selinu Jörgovú.

24.02.2018 07:26
ZOH 2018, snoubording, Ester Ledecká Foto: ,
Česká snoubordistka Ester Ledecká v kvalifikácii paralelného obrovského slalomu.
debata (33)

Postarala sa tak o historický zápis, stala sa prvou ženou, ktorá na jednej zimnej olympiáde získala zlatú medailu v dvoch rozličných športových odvetviach. Pred týždňom senzačne zvíťazila v super-G.

Bronzovú medailu si v Snehovom parku Phoenix vyjazdila ďalšia Nemka Ramona Theresia Hofmeisterová. Jej súperka v malom finále Alena Zavarzinová z tímu OŠR v polovici jazdy spadla a prišla o šancu bojovať o pódium.

Zlatá Češka Ester Ledecká Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
Zlatá česká snoubordistka Ester Ledecká na...

Ledecká po šokujúcom triumfe v alpskom lyžovaní v super-G vybojovala v Pjongčangu aj druhú zlatú medailu v disciplíne, v ktorej je kráľovnou. V paralelnom obrovskom slalome nenašla premožiteľku už v kvalifikácii a následne ani v osemfinále, štvrťfinále, semifinále i finále.

Už tým, že sa ako prvý športovec na ZOH postavila na štart na lyžiach aj snouborde, sa zapísala do histórie. Tento unikát ešte zvýraznila zlatým písmom. Dvadsaťdvaročná „obojživelníčka“ v paralelnom OS postupne vyradila obhajkyňu zlata Kummerovú, majsterku sveta v paralelnom slalome Ulbingovú i druhú ženu Svetového pohára Hofmeisterovú.

Vo finálovej jazde viedla od prvých bránok, najprv o 15 stotín, potom o 28 a keď cieľom prešla o takmer pol sekundy skôr ako Jörgová, radosť prepukla naplno.

„Mám z toho obrovskú radosť. Musím sa poďakovať všetkým, ktorí sa o mňa starajú, celému tímu. Ja už len jazdím z kopca,“ povedala Ledecká v rozhovore pre Českú televíziu.

Dvojnásobnú olympijskú šampiónku čaká po návrate z Pjongčangu veľkolepé privítanie na Staromestskom námestí v Prahe. „Dopočula som sa, že sa zídeme na Staromáku. Zatiaľ neviem kedy, ale určite tam budem, tak príďte!,“ vyzvala Čechov.

Výsledky:
paralelný obr. slalom – ženy: 1. Ester Ledecká (ČR), 2. Selina Jörgová, 3. Ramona Theresia Hofmeisterová (obe Nem.), 4. Alena Zavarzinová (OŠR), 5. Tomoka Takeučiová (Jap.), 6. Julie Zoggová (Švajč.), 7. Daniela Ulbingová, 8. Ina Meschiková (obe Rak.), 9. Carolin Langenhorstová (Nem.), 10. Milena Bykovová (OŠR)
veľké finále: Ledecká – Jörgová (+0,46)
malé finále: Hofmeisterová – Zavarzinová (+4,07)

33 debata chyba
Viac na túto tému: #snoubord #Pjongčang 2018 #Ester Ledecká