Tridsaťročnej ruskej pilotke našli v tele stopy zakázanej látky aj pred dvoma rokmi, keď ju pozitívne testovali na meldónium. Trestu sa však vyhla, pretože stopy tejto látky môžu v tele zostať aj niekoľko mesiacov a na listinu zakázaných prostriedkov sa dostala až v roku 2016.
Prvým dopingovým previnilcom z tímu Olympijských športovcov z Ruska bol v Pjongčangu hráč curlingu Alexander Krušelnickij, ktorý spolu s manželkou Anastasiou Bryzgalovovou získal bronz v súťaži zmiešaných tímov.
Krušelnickij mal pozitívny nález na meldónium. Táto látka je na zozname zakázaných prostriedkov od 1. januára 2016. Všeobecne zlepšuje regeneráciu a výdrž.
Najznámejším prípadom, ktorý doplatil na meldónium, bola ruská tenisová hviezda Maria Šarapovová. Tá si musela odpykať 15-mesačný dištanc.
Sergejevová mala v tele zakázaný trimetazidín. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je trimetazidín antianginózne liečivo, ktoré sa na Slovensku používa na dlhodobú liečbu ischemickej choroby srdca, prevenciu anginóznych záchvatov v monoterapii alebo v kombinácii s inými liekmi. V niektorých iných štátoch EÚ sa zároveň používa aj na liečbu vertiga, tinitu a porúch zraku.
„Žiaľ, tento prípad svedčí o nedbanlivosti športovkyne. Môžem povedať, že nás všetkých sklamala,“ reagoval pre portál sport-ekspress vedúci delegácie Olympijských športovcov z Ruska v Pjongčangu Stanislav Pozdňakov.
Ďalší dopingový prípad môže vážne ohroziť ruské snahy o získanie povolenia použiť vlastnú vlajku na záverečnom ceremoniáli.
V rámci opatrení Medzinárodného olympijského výboru (MOV) môžu Rusi vystupovať v Kórejskej republike iba pod neutrálnou vlajkou s označením Olympijskí športovci z Ruska, vrátane otváracieho aj záverečného ceremoniálu.
Pre dobré správanie ich športovcov však MOV uvažuje, že suspendáciu zruší a vráti im národnú vlajku. Rozhodnutie by malo padnúť v sobotu.