Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Vonnovej kariéru môže predĺžiť len zázrak. V Pjongčangu rozprášila popol dedka

Americká lyžiarka Lindsey Vonnová vo štvrtok uzavrela svoju olympijskú kariéru. Posledné vystúpenie pod piatimi kruhmi jej nevyšlo podľa predstáv, vo štvrtkovej alpskej kombinácii viedla po zjazde, ale nezvládla slalomovú časť a preteky nedokončila.

22.02.2018 19:09 , aktualizované: 21:57
Lindsey Vonnová Foto: ,
Lindsey Vonnová.
debata

Napriek tomu sa v Pjongčangu zapísala do histórie. V Kórejskej republike získala bronz v zjazde a stala sa vo veku 33 rokov najstaršou medailistkou v odvetví v histórii zimných olympijských hier.

„Dala som do toho všetko, no Sofia bola lepšia a zaslúžene zvíťazila. Snažila som sa čo najviac potlačiť emócie, všetko som nechala hore na štarte,“ poznamenala po stredajšom zjazde Vonnová, ktorá priznala, že hoci by rada pokračovala, jej kariéra sa chýli ku koncu.

„Najradšej by som lyžovala navždy, ale telo príliš bolí a nejde to,“ povedala Američanka pre BBC a dodala, že udržať ju v súťažnom dianí by mohol, snáď, iba medicínsky zázrak.

V Kórei získala do zbierky celkovo tretiu medailu, v minulosti bola zlatá v zjazde vo Vancouveri 2010 a v Kanade si vybojovala aj bronz v super G. Zimné olympijské hry 2014 vynechala pre vážne zranenie kolena, ktoré utrpela rok predtým na majstrovstvách sveta v rakúskom Schladmingu.

„Počas Hier v Soči som bola po druhej operácii kolena. Sledovala som ich v obývačke a nebolo mi príliš dobre,“ zaspomínala Vonnová na nepríjemné obdobie.

Špecialistka na kĺzavé disciplíny sa rozhodla vynechať sobotňajšiu tímovú súťaž v Pjongčangu a predstaví sa až v kolotoči Svetového pohára. V ňom má na konte 81 triumfov, suverénne najviac spomedzi žien.

Za celkovým rekordérom, fenomenálnym Švédom Ingemarom Stenmarkom, zaostáva o päť prvenstiev. Podľa jej slov by si chcela pred koncom kariéry splniť ešte jeden sen – absolvovať preteky s mužmi.

Uctila si dedka

Vonnová pricestovala do do Kórey okrem medailových ambícií aj s cieľom vzdať hold svojmu dedkovi, ktorý v novembri zomrel. V dejisku Hier v Pjongčangu rozprášila neďaleko zjazdárskych tratí časť jeho popola.

Don Kildow dva roky slúžil v armádnom zbore inžinierov v Kórejskej vojne na začiatku päťdesiatych rokov. Pôsobil v oblasti neďaleko Čongsonu, kde sa teraz konali lyžiarske olympijské preteky.

Lindsey Vonnová počas zjazdu do superkombinácie. Foto: SITA/AP, Luca Bruno
Lindsey Vonnová Lindsey Vonnová počas zjazdu do superkombinácie.

„Viem, že by to pre neho veľa znamenalo, že sa sem mohol vrátiť,“ povedala Vonnová americkým médiám. Popol Kildowa vraj rozprášila pred niekoľkými dňami na skalu, na ktorú bola upozornená pri minuloročnej návšteve Kórey.

Pred olympijskými hrami sa Vonnová na tlačovej konferencii rozplakala, keď na dedka prišla reč.

„Veľmi mi chýba. Veľmi som si priala, aby sa na mňa mohol pozerať na olympijských hrách. Ale ja viem, že sa pozerá a že mi pomôže a že ja tu pre neho vyhrám,“ povedala Vonnová.

„Urobila som všetko, aby som pre neho vyhrala. Bronz pre mňa veľa znamenal a myslím, že by dedko na mňa bol pyšný,“ dodala Vonnová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Lindsey Vonnová #Pjongčang 2018