Od medaily ju delilo 65 stotín. Skvelá Vlhová skončila tesne pod pódiom

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila vo štvrtkovej kombinácii na ZOH v Pjongčangu piate miesto. Po zjazde bola trinásta, konečné umiestnenie jej zabezpečila kvalitná jazda v slalome.

22.02.2018 07:31 , aktualizované: 08:47
ZOH 2018, superkombinácia, Petra Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová na trati kombinačného slalomu - druhou najrýchlejšou jazdou sa posunula na konečné 5. miesto.
debata (16)

Po zjazde figurovala Slovenka na 13. mieste, no druhým najlepším slalomovým kolom sa posunula o osem priečok nahor.

„Urobila som chyby, ktoré ma stáli lepší čas. Vedela som, že som do cieľa prišla s náskokom, ale mohlo to byť lepšie. Pri dobrej jazde sa dala zlikvidovať celá strata. Robila som drobné chyby…“ povedala po pretekoch Vlhová pre RTVS. Ďalšia Slovenka Barbara Kantorová skočila osemnásta.

Zlato si vyjazdila Švajčiarka Michelle Gisinová, striebro putuje do USA zásluhou Mikaely Shiffrinovej, bronz získala Wendy Holdenerová zo Švajčiarska. Iba Holdenerová dosiahla v slalome lepší čas ako Vlhová. V slalome vypadla líderka po zjazde Američanka Lindsey Vonnová.

Gisinová si vytvorila výbornú východiskovú pozíciu po kombinačnom zjazde, v ktorom dosiahla tretí najrýchlejší čas.

V slalome dokáže jazdiť na hranici elitnej pätnástky a vo štvrtkovej druhej časti kombinácie predviedla perfektnú jazdu. Odrazila nápor favorizovanej Shiffrinovej a slávila životný úspech.

Slovenskí lyžiari v akcii Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
Petra Vlhová počas prvého kola zjazdu v rámci...

Jej doposiaľ najlepším výsledkom na vrcholných podujatiach bolo zlato v tímovej súťaži z MS. Michelle Gisinová ukoristila najcennejší kov v kombinácii štyri roky po tom, ako jej staršia sestra Dominique získala zlato v zjazde na ZOH v Soči.

„Vyhrať kombináciu na zimnej olympiáde, to je niečo neuveriteľné. V dolnej časti slalomovej trate som sa obávala, že to nebude stačiť. Keď som sa potom pozrela na výsledkovú tabuľu, vytryskol zo mňa gejzír radosti. Dnes jednoducho všetko klaplo. Je fantastické, že o životnný úspech som sa v cieľových priestoroch mohla podeliť s Dominique, ktorá ma prišla povzbudiť,“ povedala nová šampiónka v disciplíne alpskej všestrannosti pre švajčiarske médiá.

Pre Shiffrinovú je striebro aspoň čiastočnou náplasťou za nevydarený špeciálny slalom, v ktorom skončila štvrtá. Vlhová bola po zjazde 13. so stratou 3 sekundy 21 stotín na vedúcu Američanku Lindsey Vonnovú.

Vďaka druhému najlepšiemu času v slalome sa posunula na konečnú piatu priečku. Rýchlejšia v druhej časti pretekov bola iba Holdenerová. Vonnová pochovala šance na ďalšiu olympijskú medailu krátko po štarte slalomu a súťaž nedokončila.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

superkombinácia (zjazd + slalomové kolo): 1. Michelle Gisinová (Švaj.) 2:20,90 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,97 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,44, 4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,73, 5. Petra Vlhová (SR) +2,09, 6. Valerie Grenierová (Kan.) +2,54, 7. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +2,55, 8. Federica Brignoneová (Tal.) +2,63, … 18. Barbara Kantorová (SR) +9,04

Najlepšie slovenské umiestnenia na ZOH v ére samostatnosti od roku 1993

1. miesto
Anastasia Kuzminová (biatlon) – šprint na 7,5 km, Vancouver 2010
Anastasia Kuzminová (biatlon) – šprint na 7,5 km, Soči 2014
Anastasia Kuzminová (biatlon) – preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom, Pjongčang 2018