Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Kráľovnou olympijského zjazdu je Goggiová, Vonnovej bronz, Vlhová vypadla

Olympijskou šampiónkou v zjazde sa stala Talianka Sofia Goggiová, striebro si vybojovala Nórka Ragnhild Mowinckelová so stratou len 0,09 sekundy, bronz patril Američanke Lindsey Vonnovej, ktorá za víťazkou zaostala o 0,47 s. Zo slovenských zjazdárok skončila Barbara Kantorová (+6,77) na 29. mieste, Petra Vlhová preteky nedokončila.

21.02.2018 04:22 , aktualizované: 04:58
Sofia Goggiová Foto: ,
Sofia Goggiová počas zjazdu v Pjongčangu.
debata (3)

Pod 1:40 min zašla trať ako prvá Weiratherová a s napätím sa čakalo, ako si s nástrahami v alpskom centre Čongson poradí líderka Svetového pohára v zjazde Goggiová. Aj keď začala pomalšie, ku koncu sa v technických častiach trate zrýchľovala a o 0,63 sekundy Weiratherovú predstihla.

Za jednu z najväčších favoritiek spolu s Goggiovou sa považovala olympijská šampiónka z Vancouveru Vonnová. Už jej vyhlásenia pred štartom napovedali, že nič iné ako zlato si nepripúšťa.

Vonnová začala na prvom medzičase v ‚zelenom‘ čísle, no postupne strácala a v polovici trate bolo zrejmé, že ťažko Goggiovú ohrozí. Aj keď aj Američanka taktiež stlačila výsledný čas pod 1:40, na Goggiovú jej chýbalo 0,47 s.

Smolu mala Rakúšanka Venierová, síce rýchla na medzičasoch, no s pádom a predčasným koncom, zjazd nedokončili ani Švajčiarka Gutová, Fluryová, Talianky Fanchiniová, Brignoneová, Delagová a ďalšie, dovedna osem.

Preniknúť na stupne sa márne usilovala Američanka McKennisová, v hornej časti zo všetkých najrýchlejšia, v cieli v konečnom poradí piata. Až Nórka Mowinckelová, strieborná z obrovského slalomu, poprehadzovala medailový stupeň.

Talianka Sogia Goggiová oslavuje zlatú medailu... Foto: TASR/AP, Christophe Ena
Sogia Goggiová, Lindsey Vonnová, Ragnhild Mowinckelová, Talianka Sogia Goggiová oslavuje zlatú medailu v v zjazde, striebro získala Nórka Ragnhild Mowinckelová (vľavo) a bronz Američanka Lindsey Vonnová.

Na medzičasoch neustále tesne atakovala Goggiovú a v cieli ju od nej delilo len 0,09 sekundy. Sama tomu nechcela veriť a aj jej gestá, keď sa s veľkým údivom chytala za hlavu, nasvedčovali, že striebro vôbec nečakala. S úľavou si mohla vydýchnuť aj Goggiová, historicky prvá olympijská šampiónka z Talianska v zjazde.

„Stále si to veľmi neuvedomujem. Myslím si, že mi to dôjde až pri preberaní medaily. Som na seba veľmi pyšná. Dnes sa mi darilo dobre sa sústrediť, hýbala som sa ako samuraj. Zvyčajne som poriadne chaotická, no dnes som od prebudenia dbala na každučký detail. Verila som si a vyšlo to,“ povedala nová olympijská šampiónka pre Olympijský informačný servis.

„Dala som do toho všetko, no Sophia bola lepšia a zaslúžene zvíťazila. Snažila som sa čo najviac potlačiť emócie, všetko som nechala hore na štarte,“ poznamenala Vonnová, ktorá mala v cieli podporu svojich sestier Karin a Laury. „Je niečo úžasné, čo dosiahla. U Lindsey nikdy nemožno povedať, že je koniec, ale pravdepodobne je,“ povedala Laura Kildowová.

Lindsey Vonnová v cieli zjazdu ochotne pózovala... Foto: SITA/AP, Michael Probst
Lindsey Vonnová Lindsey Vonnová v cieli zjazdu ochotne pózovala na selfie.

Senzačná víťazka super-G Ester Ledecká v zjazde neštartovala, lebo už trénuje na snouborde na útok na ďalšie zlato. Práve kvôli Ledeckej, ktorá v sobotu spôsobila celosvetový šok s číslom 26, si v stredu všetky medailistky dali veľký pozor, aby neoslavoval predčasne.

Zjazd vynechala aj Vonnovej krajanka Mikaela Shiffrinová. Rozhodla sa sústrediť na kombináciu, ktorú kvôli predpovedi počasia preložili na štvrtok.

O solídnejšie umiestenie sa pokúšala medzi 39 štartujúcimi aj dvojica slovenských zjazdárok, Petra Vlhová s číslom 31 a Barbara Kantorová s 37. Vlhová po výbornom štarte napokon 100-km rýchlosť nezvládla a zjazd nedokončila, Kantorovej sily stačili na 29. priečku.

Petra Vlhová počas olympijského zjazdu. Foto: Reuters, STEFANO RELLANDINI
Petra Vlhová Petra Vlhová počas olympijského zjazdu.

„Bola som tam trošku neskoro, potom nasledoval skok a už som nestihla zareagovať, pretože som bola úplne ináč vytočená. Nemala som smer na bránku a potom sa to už nedalo zachrániť,“ povedala Vlhová v cieľových priestoroch.

Kantorovej sily stačili na 29. priečku: „Na tréningové pomery, ako sa venujeme zjazdu, môžem to zhodnotiť len kladne. Škrtli nám kombinačný tréning zjazdu a už vo štvrtok je kombinácia, tak som si nechcela dať deň pauzu pred pretekmi. Zo skúseností viem, že mám potom lepší pocit a viac si verím. Preto som absolvovala aj súťažný zjazd.“

Výsledky – zjazd žien: 1. Sofia Goggiová (Tal.) 1:39,22, 2. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,09, 3. Lindsey Vonnová (USA) 0,47, 4. Tina Weiratherová (Licht.) 0,63, 5. Alice McKennisová (USA) 1,02, 6. Corinne Suterová (Švajč.) 1,07, 7. Breezy Johnsonová (USA) 1,12, 8. Michelle Gisinová (Švajč.) 1,33, 9. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 1,42, 10. Ramona Siebenhoferová (Rak.) 1,76, 29. Barbara KANTOROVÁ 6,77, Petra VLHOVÁ nedokončila

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Lindsey Vonnová #Petra Vlhová #Pjongčang 2018 #Sofia Goggiová #Ragnhild Mowinckelová