Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Napodobní ju Ledecká? Unikátna Ter Morsová má medailu v dvoch športoch

Holanďanka Jorien Ter Morsová sa v utorok zapísala do histórie. Ako prvá športovkyňa získala medaily na jedných zimných olympijských hier v dvoch rozdielnych športových odvetviach - v rýchlokorčuľovaní a v šortreku.

20.02.2018 17:52
ter Morsová Foto: ,
Jorien ter Morsová.
debata

Dvadsaťosemročná Ter Morsová vybojovala minulý týždeň zlato v rýchlokorčuľovaní na 1000 m trati a v utorok pridala bronz ako členka holandskej šortrekárskej štafety na 3000 metrovej trati. „Je to pre mňa niečo špeciálne. Dúfala som, že sa mi to podarí, ale po neúspešnom semifinále som veľmi v zisk druhej medaily neverila,“ povedala Ter Morsová pre agentúru AP.

Jej zápis môže v Pjongčangu vyrovnať, alebo aj prekonať Češka Ester Ledecká, ktorá šokovala lyžiarsky svet zlatom v super-G. Pred sebou má totiž disciplínu, v ktorej patrí k svetovej špičke – paralelný obrovský slalom v snoubordingu.

Bronz získala Ter Morsová za veľmi kurióznych okolností. Holandský tím sa predstavil len v B-finále, kde dokonca časom 4:03,471 minúty vytvoril svetový rekord. Zdalo sa, že ani tento vynikajúco výkon však nebude stačiť na medailu.

Pôvodne druhé Číňanky a štvrté Kanaďanky však po A-finále rozhodcovia diskvalifikovali a tak sa na striebornú pozíciu posunuli Talianky a na bronzovú Holanďanky.

„Je to neuveriteľné, získali sme napokon bronz a v B-finále sme vylepšili svetový rekord,“ dodala Ter Morsová.

Posledným mužom, ktorý získal dva cenné kovy na jedných ZOH, bol Fín Heikki Hasu. Podarilo sa mu to v roku 1952 v Oslo, kde získal zlato na 4×10 km v bežeckom lyžovaní a striebro v severskej kombinácii.

Ter Morsová už svoj unikátny úspech pravdepodobne nezopakuje, pretože v budúcnosti sa chce orientovať výlučne na dlhé trate, ktoré sú v Holandsku oveľa populárnejšie ako šortrtek.

debata chyba
Viac na túto tému: #Pjongčang 2018 #Jorien Ter Morsová