Severské derby ovládli Švédi a postúpili priamo do štvrťfinále

Hokejisti Nemecka zvíťazili vo svojom poslednom zápase v základnej C-skupine na ZOH v Pjongčangu nad Nórskom 2:1 po predĺžení a samostatných nájazdoch.

18.02.2018 07:36 , aktualizované: 15:43
Hokej Švédsko Foto: ,
Patrik Zackrisson a Alexander Bergstrom sa tešia zo švédskeho gólu.

Nemci išli do vedenia v druhej tretine gólom Patricka Hagera, v tretej časti však vyrovnal Alexander Reichenberg.

Nemci premenili prvé tri z piatich samostatných nájazdov a po víťazstve nad Nórskom obsadili v C-skupine 3. miesto. O jej víťazovi sa rozhodne v zápase Švédska s Fínskom, ktorý sa začína od 13.10 SEČ.

C-skupina

Nemecko – Nórsko 2:1 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

• Góly: 33. Hager (Kahun, Macek), rozh. sam. nájazd Hager – 46. Reichenberg (Holos, Bastiansen).

Rozhodovali: Lemelin (USA), Salonen (Fín.) – Dahmen (Švéd.), Otmachov (Rus.), vylúčení: 5:5 na 2 min., navyše Kristiansen 5 min.+ DKZ za napadnutie hlavy a krku a Haugen (obaja Nór.) 10 min. za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5534 divákov.

• Nemecko: Aus Den Birken – Ehrhoff, Boyle, Y. Seidenberg, M. Müller, Hördler, Akdag, B. Krupp – Noebels, Fauser, Pfoderl – Ehliz, Kahun, Mauer – Wolf, M. Goc, Plachta – Schütz, Hager, Macek – Kink
  • Nórsko: Haugen – Holös, Nörstebö, Sörvik, Bonsaksen, Espeland, Ödegaard, Johannesen – P. Thoresen, M. Olimb, K.A. Olimb – Reichenberg, Bastiansen, Rosseli Olsen – Salsten, Forsberg, S. Thoresen – Kristiansen, Roest, Röymark – Hoff

Oba tímy v prvej tretine mohli ísť do vedenia. Nór Holös však svoju príležitosť v 5. minúte v presilovke nevyužil rovnako ako krátko na to Nemec Ehliz. V herne i výsledkovo vyrovnanej prvej tretine gól nepriniesli ani tri ďalšie vylúčenia.

V 28. minúte sa nórsky brankár Haugen vyznamenal proti veľkej šanci Ehliza, ale o päť minút už kapituloval, keď ho v závere presilovky zblízka prekonal Hager. Nemci mali v druhej časti viac z hry a v jej posledných sekundách si vydýchli, keď v samostatnom úniku neuspel Rosseli Olsen. Nóri sa však predsa len dočkali a Reichenberg v 46. minúte pohotovou strelou prekvapil brankára Aus Den Birkena.

V riadnom hracom čase sa o víťazovi nerozhodlo a gól nepadol ani v 5-minútovom predĺžení, do ktorého si Nóri preniesli presilovku. V následných samostatných nájazdoch Nemci trikrát prekonali Haugena a po tesnom víťazstve si pripísali prvé dva body. Nóri obsadili v C-skupine posledné štvrté miesto.

Nemecký útočník Dominik Kahun prekonáva... Foto: SITA/AP, Matt Slocum
ZOH 2018, hokej, Nemecko - Nórsko Nemecký útočník Dominik Kahun prekonáva nórskeho brankára v nájazdoch.

Severské derby pre Švédov

Hokejisti Švédska zvíťazili vo svojom treťom zápase v C-skupine na ZOH v Pjongčangu nad Fínskom 3:1 a ako víťazi skupiny postúpili priamo do štvrťfinále.

Na Fínov čaká kvalifikácia o postup medzi najlepších osem tímov, ako najlepší druhý tím si priamy postup napokon vybojovali Kanaďania po výhre 4:0 nad Kórejskou republikou.

C-skupina

Švédsko – Fínsko 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

• Góly: 15. Lander (Omark, Fasth), 49. Zackrisson, 60. Möller (Omark) – 22. Kemppainen.

Rozhodovali: Gouin (Kan.), Jeřábek (ČR) – Kaderli (Švaj.), Kohlmüller (Nem.), vylúčení: 5:7 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3861 divákov.

• Švédsko: Fasth – Gustafsson, Ahnelöv, Kronwall, Bertilsson, Wikstrand, Fransson, Hersley – Lindström, Lindholm, Möller – Pettersson, Lundqvist, Axelsson – Everberg, Lander, Omark – Zackrisson, Bergström, Stalberg – Norman
  • Fínsko: Koskinen – Kivistö, Lepistö, Hietanen, Koivisto, Heiskanen, Ohtamaa, Kukkonen – Junttila, Kemppainen, Hartikainen – Tolvanen, Kontiola, Peltola – Lajunen, Pyörälä, Manninen – Enlund, Koskiranta, Osala – Savinainen

Od začiatku ponúklo severské derby zaujímavý hokej s množstvom šancí na oboch stranách. Herne mali o niečo viac navrch Švédi, ako prvý však musel zasahovať ich brankár Fasth. V 11. minúte strelil gól Lindholm, ale po konzultácii s videorozhodcom ho arbitri pre hru s vysokou hokejkou neuznali.

V 15. minúte sa už ale „tri korunky“ radovali po zásahu Antona Landera. Fíni mali skvelý vstup do druhej tretiny, v 22. minúte sa im vďaka Joonasovi Kemppainenovi podarilo vyrovnať. Fíni od tohto momentu ožili a boli nebezpečnejší. Ich šance však skončili na pozornom Fasthovi.

V tretej tretine najskôr nevyužili Fíni presilovku a v 49. minúte prišiel trest z hokejky Patrika Zackrissona. Ten sa presadil pred Koskinenom po dorážke a rozhodol o víťazovi C-skupiny. Fíni mali v závere tlak, ale vyrovnať sa im nepodarilo ani v power play. Štyri sekundy pred koncom naopak spečatil výhru Švédov do prázdnej bránky Oscar Möller.

Viac na túto tému: #Nemecko #Nórsko #Pjongčang 2018 #hokej na ZOH