Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Lyže zdedila po Shiffrinovej. Ledecká žiarila a potom bavila novinárov

Česká reprezentantka Ester Ledecká na zimných olympijských hrách v Pjongčangu najprv šokovala triumfom v super-G a potom bavila zástupcov médií svojimi odpoveďami na tlačovej konferencii.

17.02.2018 09:07 , aktualizované: 10:44
debata (15)

Do histórie vošla už len účasťou v dvoch odvetviach, keďže bude súťažiť aj v snoubordingu, a ziskom zlata v lyžovaní postavila latku ešte vyššie.

Po víťazstve predstúpila pred novinárov v lyžiarskych okuliaroch. „Nebola som pripravená ako ostatné dievčatá, že budem na pódiu, takže nemám mejkap. Zakaždým chcem zvíťaziť, ale toto bolo prekvapenie,“ vysvetlila Ledecká, ktorá v cieli dlho nemohla uveriť svojmu výslednému času. So štartovým číslom 26 o jedinú stotinku zdolala Rakúšanku Annu Veithovú:

„Myslela som si, že je to chyba, a o pár sekúnd to zmenia. Všetci však kričali a vtedy som si povedala: ‚toto je divné.‘“

Ledecká ani jej realizačný tím nerátali s povinnosťami po medailovom úspechu, okamžite po super-G už mala v pláne tréning snoubordingu. Vo štvrtok na ňu čaká kvalifikácia paralelného obrovského slalomu, kde bude ako úradujúca svetová šampiónka najväčšia favoritka.

Sobota, 17. februára na ZOH 2018 Fotogaléria - 27 fotiek Všetky fotky
Úvod pretekov biatlonistiek s hromadným štartom.

„Nechcem byť drzá, ale už som mala mať za sebou tri jazdy na snouborde,“ pokračovala 22-ročná Češka v trefných odpovediach, za ktoré si od prítomných vyslúžila potlesk. Keď mala opísať, aký veľký je rozdiel medzi lyžovaním a snoubordingom, odvetila len:

„Oboje je dolu kopcom, to je základ.“ Jej obdivuhodná všestrannosť sa nekončí na snehu, venuje sa aj windsurfingu. Nečudo, že dostala aj otázku na potenciálnu účasť v tomto odvetví na OH 2020 v Tokiu: „Prečo nie?“

Ešte predtým sa však musí rozhodnúť, či sa o prekvapenie pokúsi aj v lyžiarskom zjazde, ktorý je na programe iba deň pred kvalifikáciou snoubordingovej súťaže:

„Musím sa spýtať trénera, plán bol prepnúť na snoubording, zostáva mi pár dni do kvalifikácie. Teraz však možno môj lyžiarsky kouč bude dotierať, aby som išla aj zjazd.“

Ledeckú doviezli k senzačnému triumfu lyže po americkej superhviezde Mikaele Shiffrinovej. Je bežná prax, že česká snoubordistka dostáva od firmy Atomic vždy materiál po hviezdach zjazdového lyžovania. „Sú to lyže, ktoré sme od firmy dostali vlani. A fungovali,“ usmieval sa spokojne servisman Petr Kouřil.

Takisto pre súperky prišlo Ledeckej víťazstvo ako blesk z jasného neba, ktoré v sobotu svietilo na lyžiarske stredisko Čongson.

V tejto sezóne Svetového pohára štartovala iba sedemkrát, začiatkom decembra bola siedma v zjazde, no v super-G skončila najlepšie 24. v januári.

„Takže sme nevedeli, aká je silná. Zaslúži si to a chcem jej zablahoželať. ZOH sú špeciálne a môže sa stať čokoľvek,“ konštatovala Veithová, ktorej ušla obhajoba olympijského zlata o stotinu sekundy: „Po zraneniach, ktorými som si prešla, po tom všetkom je pre mňa každá medaila ako zlatá.“

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Pjongčang 2018 #Ester Ledecká