Česi sa trápili s trpaslíkom. Aj kvôli roztlieskavačkám KĽDR

Úvodné vystúpenie českých hokejistov na olympijskom turnaji proti domácej Kórejskej republike nečakane navštívila skupina roztlieskávačiek KĽDR. Približne dvestočlenné družstvo dievčat sa usadilo za bránku Pavla Francouza a fandilo juhokórejskému výberu, čo sa stalo na týchto hrách prvýkrát.

15.02.2018 15:28
debata (25)
Roztlieskavačky KĽDR na hokejovom zápase Česko... Foto: Reuters, KIM KYUNG-HOON
KĽDR hokej česko Roztlieskavačky KĽDR na hokejovom zápase Česko - Kórejská republika.

Severokórejské roztlieskavačky doposiaľ vzbudzovali pozornosť predovšetkým na zápasoch hokejistiek, v ktorých tíme sú zastúpené hráčky oboch krajín.

Vo štvrtok tiež fandili severokórejským krasokorčuliarom a lyžiarke Kim Rjon-hjang, ktorá síce v 1. kole obrovského slalomu zajazdila najhorší čas, ale vďaka krajankám si vyslúžila väčší aplauz ako skutočné hviezdy alpského lyžovania.

Do hľadiska Kangnung Arény prišla ostro sledovaná skupina dievčat v červenomodrej kombinácii oblečenia a zabrala celý sektor za českou bránkou. Rovnako ako pri predchádzajúcich vystúpeniach roztlieskavačky jednohlasne fandili, tancovali a mávali vlajočkami s vyobrazeným Kórejským polostrovom. Náladu im nepokazila ani kórejská prehra 1:2.

Roztlieskavačky KĽDR na zápase Česko - Kórejská... Foto: Reuters, KIM KYUNG-HOON
kľdr česko Roztlieskavačky KĽDR na zápase Česko - Kórejská republika.

V samotnom zápase Česi dokonca prehrávali. Do konca prvej tretiny sa im však podarilo zápas otočiť, keď skórovali Jan Kovář a Michal Řepík. Druhý menovaný dal víťazný gól v oslabení. Ďalším súperom Čechov bude Kanada.

Česi ako favorit zápasu začali vlažne a súperovi dovolili v úvode viacero šancí. Minho Cho v 8. minúte strelou spoza Kovářa prestrelil Francouza a stal sa prvým Kórejcom, ktorý skóroval na hokejovom turnaji ZOH.

Čechov inkasovaný gól vyprovokoval k aktívnejšej hre. Tá vyústila do vyrovnávajúceho gólu Kovářa v presilovke a v 17. minúte už viedli, keď v oslabení skóroval Řepík. Česi získali kontrolu nad zápasom, ale skóre dlho nevedeli zvýšiť a nevzdávajúci sa súper cítil šancu.

Favorit zápasu bol strelecky aktívnejší, ale brankár Dalton bol pre Čechov veľkou prekážkou. Kórejci sa v závere zápasu dostali aj do tlaku, mali niekoľko príležitostí na vyrovnanie, no Česi si tesné víťazstvo ustrážili.

A-skupina

Česko – Kórejská republika 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

• Góly: 12. Kovář (Řepík, Sekáč), 17. Řepík (Birner, Francouz) – 8. Cho (Radunske).
  • Rozhodovali: Lemelin (USA), Ohlund – Pihlblad (obaja Švéd.), Suominen (Fín.), vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0.
  • Česko: Francouz – Polášek, Nakládal, Kolář, Mozík, Němec, Vitásek, Jordán – Sekáč, Kovář, Erat – Červenka, Mertl, Vondrka – Zohorna, Koukal, Radil – Birner, Horák, Řepík
  • Kórejská republika: Dalton – Young, Won Kim, Don Ku Lee, Regan, Plante, Seo, Oh – Kisung Kim, Sangwook Kim, Testwuide – Swift, Cho, Radunske – Sangwoo Shin, Woosang Park, Wonjung Kim – Jin Kyu Park, Jun Lee, Sang Hoon Shin – Jeon
Český útočník Roman Červenka sa snaží prekonať... Foto: SITA/AP, Matt Slocum
hokej česko Český útočník Roman Červenka sa snaží prekonať kórejského brankára Matta Daltona.

Kanada poľahky zdolala Švajčiarsko

V druhom štvrtkovom stretnutí A-skupiny vyhrala Kanada nad Švajčiarskom presvedčivo 5:1. Kanaďania dominovali od začiatku až do konca, po druhej tretine viedli už 4:0 dvoma presnými zásahmi Reneho Borqua, po jednom góle pridali Maxim Noreau a Wojtek Wolski.

Švajčiarom nepomohla ani výmena brankára v 26. min. V tretej tretine síce v presilovej hre znížil Simon Moser, ale „helvéti“ sa pokúsili veľmi skoro o hru bez gólmana a do prázdnej bránky v 55. min trafil druhýkrát Wolski, ktorý stanovil rezultát zápasu.

A-skupina

Švajčiarsko – Kanada 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

• Góly: 48. S. Moser (Rüfenacht, Ambühl) – 3. Rene Bourque (Ch. Lee, Derek Roy), 8. Noreau (Ch. Lee, Derek Roy), 25. Rene Bourque (Derek Roy), 26. Wolski (Noreau), 55. Wolski (Kelly, Ebbett).
  • Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Olenin (Rus.) – Dahmén (Švéd.), Otmachov (Rus.)
  • Švajčiarsko: Genoni (26. Hiller) – Diaz, Furrer, E. Blum, Untersander, Geering, Du Bois, Schlumpf, – Ambühl, Suter, S. Moser – Praplan, Hollenstein, Haas – Bodenmann, Scherwey, Corvi – Schäppi, Herzog, Almond – Rüfenacht
  • Kanada: Scrivens – Ch. Lee, M. Robinson, Chad Genoway, Noreau, Gragnani, Goloubef, Stollery – Brulé, Derek Roy, Rene Bourque – Kelly, Raymond, C. Thomas – Wolski, Ebbett, Vey – Q. Howden, O'Dell, Lapierre – Klinkhammer