Zlato pre Nórku Hagovú na 10 km voľnou technikou, Procházková výrazne stratila

Nórska bežkyňa na lyžiach Ragnhild Hagová získala zlato vo štvrtkových pretekoch na 10 km voľnou technikou na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu. Dvadsaťsedemročná juniorská majsterka sveta z roku 2011 predstihla striebornú Švédku Charlotte Kallovú o 20,3 sekundy.

15.02.2018 09:14
Ragnhild Hagová Foto: ,
Nórska bežkyňa na lyžiach Ragnhild Hagová oslavuje v cieli víťazstvo pretekov na 10 km voľnou technikou.
debata (4)

Na treťom mieste skončili s rovnakým časom Fínka Krista Pärmäkoskiová a Nórka Marit Björgenová. Obe zaostali o 31,9 sekúnd za víťazkou. Hagová pretavila do zlata svoje druhé vystúpenie pod piatimi kruhmi, v sobotňajšej premiére obsadila 15. miesto v skiatlone.

Strieborná Kallová si rozšírila zbierku v Pjongčangu po sobotňajšom triumfe v skiatlone. Tridsaťročná rodáčka z Tärendö je na tretej olympiáde a na konte má sedem pódiových umiestnení. Vo Vancouveri 2010 získala zlato na 10 km voľnou technikou a striebro v tímovom šprinte, o štyri roky neskôr v Soči obsadila rovnako ako vo štvrtok druhú priečku na 10 km, pridala rovnaké umiestnenie v skiatlone a bola súčasťou víťaznej štafety.

Tridsaťsedemročná Björgenová je druhá najstaršia pretekárka, ktorá si vybojovala medailu v tejto disciplíne. Vo vyššom veku sa to podarilo už iba Hilde Pedersenovej. Tá v Turíne 2006 uspela ako 41-ročná. Björgenová dosiahla už svoju 12. olympijskú medailu a vyrovnala sa krajanovi Björnovi Dähliemu v počte pódiových umiestení na ZOH. Na čele tohto historického rebríčka je Ole Einar Björndalen s trinástimi medailami.

Jediná slovenská reprezentantka na štarte Alena Prochádzková obsadila 58. miesto s mankom takmer štyroch minút na Hagovú.

BEH NA LYŽIACH:
Ženy – 10 km voľnou technikou: 1. Ranghild Hagová (Nór.) 25:00,5 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +20,3 s, 3. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) a Marit Björgenová (Nór.) obe +31,9, 5. Jessica Digginsová (USA) +35,2, 6. Nathalie von Siebenthalová (Švaj.) +49,8, 7. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +1:05,5 min, … 58. Alena Prochádzková (SR) +3,59,0