Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Naposledy. Cesty slovenských slalomárskych es sa rozídu

Spoločne a predsa každá inou cestou. Vydali sa po jej náročnom profile s túžbou preraziť. Splniť si nemalé športové i osobné túžby. Dokázať, že aj malé Slovensko môže trápiť veľmoci v alpskom lyžovaní.

13.02.2018 09:43
Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová Foto: ,
Slovenské lyžiarky Petra Vlhová (vľavo) a Veronika Velez-Zuzulová sa objímajú v cieli v 2. kola Svetového pohára v Lenzerheide.
debata (2)

Bolo krásne sledovať, ako sa im to darí. Bok po boku. S úsmevom i vzájomnými objatiami. Každý príbeh však musí mať svoj záver.

Na olympiáde v Pjongčangu sa lyžiarske cesty Petry Vlhovej a Veroniky Velez-Zuzulovej pretnú (zrejme) naposledy. Po stredajšom slalome (od 2.15 prvé kolo, 5.45 druhé) a tímovej súťaži (24. februára od 3.00) si posledný raz na svahu nič nedarujú a potom si zaželajú všetko dobré.

Definitíva v Lenzerheide

Pred 16 rokmi robila Vlhová prvé lyžiarske kroky. Jej veľký vzor si v americkom Salt Lake City odkrútil olympijskú premiéru. Kým v Turíne 2006 a Vancouvri – kde dosiahla svoje najlepšie umiestnenie (10. miesto v slalome) – pod Tatrami potichu rástla jej reprezentačná kolegyňa a nasledovníčka.

Na ďalšiu medailovú účasť si Velez-Zuzulová musela počkať osem rokov. Za ten čas sa zmenilo mnohé. Najmä to, že už nie je najlepšou slovenskou lyžiarkou. Nie však to, že by mohla konečne získať vytúžený cenný kov spod piatich kruhov.

"Môj momentálny pocit? Stále platí, že Veronika môže len prekvapiť. Teší nás, že sme vôbec tu. Už toto je pre nás víťazstvo. A myslím si, že rovnako to cíti aj ona po tom všetkom, čím si musela prejsť,” referoval pre agentúru SITA tréner a otec Timotej Zuzula.

Veronika Velez-Zuzulová. Foto: SITA/AP, Jean-Christophe Bott
Veronika Velez-Zuzulová Veronika Velez-Zuzulová.

Jeho dcéra takmer prišla o sezónu. Rovnako, ako pred olympiádou v Soči 2014, si roztrhla predný krížny väz v kolene. Pred tohtosezónnou súťažnou premiérou v Lenzerheide si do batožiny pribalila aj množstvo otáznikov.

„Ak by tam nepostúpila do 2. kola, na olympiádu by sme ani nešli. Nemalo by to význam. Druhé kolo v Lenzerheide nám však naznačilo, že to význam stále má,“ priznal Zuzula. „Veci sa v Lenzerheide posunuli výrazne vpred, najmä v mojej hlave. Všetko sa v nej odblokovalo. Zistila som, že kolenu môžem naplno dôverovať,“ vysvetlila Velez-Zuzulová pred odletom do dejiska Hier.

V juhokórejskej mrazivej rozprávke nemá čo stratiť. V poslednej sezóne bohatej kariéry môže získať definitívnu pečať lyžiarskej nesmrteľnosti i splniť si veľký medailový sen. „Moje ciele? Tie sú vždy najvyššie. Nejdem sa na olympiádu iba zúčastniť,“ pritakala Velez-Zuzulová.

Veľké očakávania

Rada by sa zaradila medzi ašpirantky na pódiové umiestnenia. V nevyspytateľnom slalome ich nie je málo. Nad Holdenerovou, Hansdotterovou či Haverovou-Lösethovou však vyčnieva Mikaela Shiffrinová. Suverénku prebiehajúcej sezóny v nej dokázala v najtočivejšej disciplíne zdolať iba jediná žena.

Petra Vlhová.

„Určite som ju v Levi nahnevala. V Lenzerheide som mala šťastie. Keby prišla do cieľa, som druhá,“ nepreceňuje 22-ročná Liptáčka svoje dve víťazstvá v SP nad Američankou. Na druhej strane si uvedomuje, že medaila nevisí v jej prípade privysoko.

Radosť Petry Vlhovej. Foto: SITA/AP, Alessandro Trovati
Petra Vlhová Radosť Petry Vlhovej.

„Viem, že fanúšikovia odo mňa očakávajú veľa. Idem tam s pokojom. Pôjdem moju jazdu bez tlaku a zbytočného rešpektu. Medaila by bola pekná. Každý túži po olympijskom kove. Nie som výnimka,“ vravela so zdravým sebavedomím.

Ako na tom ženy sú, mal ukázať pondelkový obrovský slalom. Prudký nárazový vietor však prinútil organizátorov štart presunúť. Prvá previerka olympijského svahu tak bude aj s dvojnásobnou slovenskou účasťou.

„Teším sa, že tam budeme spolu bojovať za našu krajinu,“ povedala Velez-Zuzulová. „Som rada, že Veronika je späť,“ konštatovala Vlhová.

Pripomenú Flachau 2016 a Záhreb 2017, kde sa spolu postavili na stupeň víťazov?

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Veronika Velez-Zuzulová #Petra Vlhová