Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Hirscher má prvé olympijské zlato, Žampa nenapodobnil Soči a skončil 22.

Rakúšan Marcel Hirscher získal zlatú medailu v utorňajšej superkombinácii v zjazdovom lyžovaní na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu. Šesťnásobný držiteľ veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári už vyhral 26 slalomov v bojoch o krištáľové glóbusy a v tejto disciplíne je aj úradujúci majster sveta.

13.02.2018 05:56 , aktualizované: 06:31
Marcel Hirscher, Alexis Pinturault, Victor... Foto: ,
Víťaz superkombinácie Marcel Hirscher (v strede) so strieborným Alexisom Pinturaultom (vľavo) a bronzovým Victorom Muffatom-Jeandetom.
debata (3)

Zlato z olympijských hier mu však doteraz chýbalo v jagavej zbierke. Striebro si v utorok vybojoval Francúz Alexis Pinturault, bronz patrí ďalšiemu francúzskemu pretekárovi Victorovi Muffatovi-Jeandetovi. Nemec Thomas Dressen, ktorý bol najrýchlejší v zjazde, slalomové kolo nedokončil.

„Ešte si to poriadne neuvedomujem. Asi tomu začnem veriť až s blížiacim sa medailovým ceremoniálom. Všetci, najmä doma v Rakúsku, odo mňa čakali zlato. Všade som počul: ‚Pekná kariéra, ale olympijské zlato ti stále chýba.‘ Už to nie je pravda, čo je skvelé,“ povedal víťazný Marcel Hirscher pre Olympijský informačný servis.

Marcel Hirscher počas superkombinácie. Foto: SITA/AP, Michael Probst
Marcel Hirscher Marcel Hirscher počas superkombinácie.

Adam Žampa, ktorému po zjazde patrilo až 51. miesto, obsadil napokon 22. pozíciu. Tatranec Žampa v tejto disciplíne všestrannosti obhajoval skvelé 5. miesto spred štyroch rokov v Soči, ale pjongčanský kombinačný zjazd mu nevyšiel. Kým v ruských horách bol po zjazde na 27. priečke a napokon v súčte so slalomom dosiahol historicky najlepšie umiestnenie slovenského muža na ZOH, v slnkom zaliatom Čongsone svoj zjazdársky part pokazil.

A to ešte organizátori zareagovali na vietor v hornej časti zjazdovky tým, že štart posunuli do priestoru začiatku pre super G a zároveň odklonili najväčšie skoky. Po slalome mal dobrú náladu.

Adam Žampa počas zjazdárskej časti... Foto: SITA/AP, Alessandro Trovati
Adam Žampa Adam Žampa počas zjazdárskej časti superkombinácie v Pjongčangu.

„Mám úsmev na tvári, pretože môj kamarát Victor Muffat-Jeandet má medailu, čo je perfektné. Veľmi si to zaslúži. Moja slalomová jazda mi vyšla, od štartu do cieľa som šiel naplno a mal dve malé zaváhania. Je pozitívum, že som veľmi nezaostal. Bral som to už ako prípravu na slalom špeciál. Ešte ma však čaká aj obrák. Som 22. na planéte, čo vôbec nie je hanba. V stredu držíme palce dievčatám,“ povedal Adam Žampa pre RTVS.

Matej Falat bol po zjazde na 53. priečke, no slalomové kolo nedokončil. Radosť z toho nemal. „Som sklamaný, pretože som chytil špicara. Necítil som tlak a bol som celkom uvoľnený. Škoda tejto chyby. Dalo sa dostať do tridsiatky, ale čo už,“ povedal.

Matej Falat na trati zjazdu alpskej kombinácie. Foto: TASR, Martin Baumann
Matej Falat Matej Falat na trati zjazdu alpskej kombinácie.

Muži – superkombinácia (zjazd + slalomové kolo): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:06,52 min, 2. Alexis Pinturault (Fr.) +0,23 s, 3. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +1,02, 4. Marco Schwarz (Rak.) +1,35, 5. Ted Ligety (USA) +1,45, 6. Thomas Mermillod Blondin (Fr.) +1,50, 7. Kjetil Jansrud (Nór.) +2,15, 8. Štefan Hadalin (Slovin.) +2,42, … 22. Adam Žampa (SR) +4,58, … Matej Falat (SR) nedokončil slalomové kolo

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Adam Žampa #Matej Falat #superkombinácia #Pjongčang 2018