Nemecká radosť na strednom mostíku, Stoch bez medaily, veterán Kasai 21.

Nemecký reprezentant Andreas Wellinger si so súčtom 259,3 bodu vybojoval zlatú medailu na strednom mostíku HS-109 v rámci súťaží v skokoch na lyžiach na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu.

10.02.2018 16:43 , aktualizované: 17:27
Andreas Wellinger Foto: ,
Slzy radosti. Andreas Wellinger po triumfe na strednom mostíku.

Ďalšie dve pódiové priečky patria Nórom: druhý skončil v sobotňajšej „veternej lotérii“ s odstupom 8,4 bodu Johann André Forfang, bronz zavesili na krk jeho krajanovi Robertovi Johanssonovi (249,7 b.).

Obhajca prvenstva spred štyroch rokov z ruského Soči Kamil Stoch sa musel uspokojiť s nepopulárnou 4. priečkou (249,3 b.), ďalší Poliak a senzačný líder sobotňajšieho prvého kola Stefan Hula bol napokon „až“ piaty (248,8 b.).

Pre 22-ročného rodáka z Ruhpoldingu (nar. 28. augusta 1995) Wellingera, ktorý v Pjongčangu vyhral aj štvrtkovú kvalifikáciu, je to medzi jednotlivcami premiérové prvenstvo na významnom podujatí a najväčší úspech v doterajšej kariére. Po Hansovi-Georgovi Aschenbachovi (ZOH 1976 v Innsbrucku) a Jensovi Weissflogovi (ZOH 1984 v Sarajeve) je tretím nemeckým skokanom na lyžiach v histórii, ktorý triumfoval na strednom mostíku na najväčšom sviatku športovcov.

Wellinger mal z významných podujatí pred sobotou zlato ako člen miešaného nemeckého družstva na MS 2017 vo fínskom Lahti, tam pridal aj dve individuálne striebra na strednom i veľkom mostíku, bol aj členom strieborného nemeckého družstva na MS 2016 v letoch na lyžiach na rakúskom „mamuťom“ mostíku Kulm, je víťazom troch súťaží jednotlivcov v rámci Svetového pohára.

Nemecký skokan na lyžiach Andreas Wellinger,... Foto: Reuters, KAI PFAFFENBACH
Andreas Wellinger, ZOH, skoky na lyžiach Nemecký skokan na lyžiach Andreas Wellinger, víťaz pretekov na strednom mostíku, počas jedného zo svojich pokusov.

Po prvom kole sobotňajšej olympijskej súťaže bol Andreas Wellinger až na 5. mieste za výkon 104,5 metra, v druhom však rekordom mostíka 113,5 metra (na túto métu „doletel“ aj v druhom kole aj Nór Robert Johansson, pozn.) naznačil najvyššie ambície.

Všetci štyria skokani, úspešnejší po prvom kole, sa následne zaradili až za neho a iba jeden z nich – Nór Forfang skončil na pódiu – udržal si 2. pozíciu. Nemec Richard Freitag, štvrtý po prvom kole, bol napokon deviaty a pre spomenuté poľské duo Hula – Stoch napokon tiež nezostala medaila.

Tridsaťjedenročný Stefan Hula nevyužil líderské postavenie po 1. kole, vo finále mu namerali „iba“ 105,5 metra, čo nestačilo na pódiuim. Jeho slávnejší krajan, 30-ročný líder Svetového pohára a dominátor na Turné štyroch mostíkov na prelome rokov Kamil Stoch sa nestal prvým obhajcom olympijského zlata na strednom mostíku.

Sobota, 10. februára na ZOH v Pjongčangu Fotogaléria - 33 fotiek Všetky fotky
Anastasia Kuzminová na strelnici počas šprintu...

Na štarte sa objavil aj legendárny Japonec Noriaki Kasai. Vo veku 45 rokov obsadil 21. miesto a ako prvý v histórii pretekal na ôsmych zimných olympijských hrách. Premiéru zažil ešte v roku 1992 v Albertville, o dva roky neskôr v Lillehameri získal striebro v tímovej súťaži na veľkom mostíku, pred štyrmi rokmi v Soči pridal v rovnakej súťaži bronz a individuálne striebro. Stal sa tak najstarším skokanským medailistom na ZOH.

Do finálového 2. kola medzi 30 najlepších sa v skokanskom centre Alpensia nedostali napríklad Japonec Junširo Kobajaši (31. miesto), tretí muž štvrtkovej kvalifikácie Dawid Kubacki z Poľska (35.) či 40-ročný fínsky veterán Janne Ahonen (40.). Slovensko nemá v skokanských súťažiach zastúpenie na ZOH 2018.

Muži – stredný mostík: 1. Andreas Wellinger (Nem.) 259,3 b (104,5 m/113,5 m), 2. Johann André Forfang (Nór.) 250,9 (106,0/109,5), 3. Robert Johansson (Nór.) 249,7 (100,5/113,5), 4. Kamil Stoch (Poľ.) 249,3 (106,5/105,5), 5. Stefan Hula (Poľ.) 248,8 (111,0/105,5), 6. Daniel-André Tande (Nór.) 242,3 (103,5/111,5), 7. Rjoju Kobajaši (Jap.) 240,8 (108,0/108,0), 8. Markus Eisenbichler (Nem.) 240,2 (106,0/106,5, 9. Richard Freitag (Nem.) 240,0 (106,0/102,5), 10. Karl Geiger (Nem.) 236,7 (103,5/105,0)

Viac na túto tému: #skoky na lyžiach #Andreas Wellinger #Pjongčang 2018