Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Slovenské lyžiarky odleteli za svojím olympijským snom do ďalekého Pjongčangu

Ten obraz hrial pri srdci. Najskôr sa venovala početnej skupine médií i fanúšikov dychtiacich po fotografii alebo autograme jedna, potom druhá. Pomedzi to sa Petra Vlhová s Veronikou Velez Zuzulovou stretli.

03.02.2018 17:56 , aktualizované: 04.02.2018 18:44
Veronika-Velez Zuzulová, Petra Vlhová Foto: ,
Veronika-Velez Zuzulová a Petra Vlhová.
debata (6)

Neboli to žiadne suché frázy priamych konkurentiek na zjazdárskych svahoch. Naopak. Úsmev, radostný výkrik, bozk i spoločná fotografia.

Slovenské lyžiarky sa k sebe správali ako dve sestry. Staršia ukončí tento rok bohatú kariéru, mladšia je ešte len na jej sľubnom začiatku. Sú rozdielne, ale aj veľmi podobné – najmä medzi slalomovými bránkami. Tam idú vždy na doraz.

V sobotu obe odleteli na zimné olympijské hry do Pjongčangu. A slovenský národ verí, že takú usmievavú pózu, akú obe ukázali na viedenskom letisku Schwechat, uvidí aj v dejisku Hier. S jagavým, medailovým bonusom na ich krkoch.

Vlhová: kvalita, nie kvantita

Prvá dorazila do odletovej haly Vlhová. V dobrej pohode, trochu unavená i plná očakávaní pred jej druhým olympijským dobrodružstvom. V porovnaní s olympiádou v Soči 2014, kde obsadila 19. miesto v slalome, sú jej ambície diametrálne odlišné. Medailové.

Odlet slovenských hviezd do Pjongčangu Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
Veronika-Velez Zuzulová na viedenskom letisku.

"Som v inej pozícii ako pred Soči. Viem, že ľudia odomňa očakávajú veľa. V prvom rade chcem podať svoj štandardný výkon. Pôjdem s pokojnou mysľou. Každý športovec túži po olympijskom kove. Nie som výnimka. Pôjdem bez tlaku a zbytočného rešpektu,” opisuje svoje pocity.

Dvadsaťdvaročná pretekárka by mala mútiť pódiové vody najmä v slalome a spoločne so slovenskou reprezentáciou aj v tímovej súťaži. Okrem toho určite absolvuje aj obrovský slalom. Či pôjde aj v niektorej z ďalších disciplín, sa rozhodne až v dejisku Hier.

"Pre mňa to budú preteky ako každé iné vo Svetovom pohári. Ak budem mať čas, užijem si trochu olympijskej atmosféry. V prvom rade tam však idem pre výsledok, s ktorým budem spokojná,” približuje.

Vlhová sa na vrchol sezóny 2017/2018 naladila skvelými výsledkami. V Lenzerheide – aj s výrazným prispením Mikaely Shiffrinovej, ktorá preteky nedokončila – zvíťazila. O dva dni obsadila v paralelnom slalome v Štokholme tretie miesto.

"Športovcovi dodá víťazstvo i tretie miesto pred olympiádou veľa sebavedomia. Som v pohode a dobrej nálade. Olympiáda je však špecifická. Je to jediná šanca za štyri roky. Treba ju využiť,” tvrdí.

Rodáčka z Liptovského Mikuláša si vo švajčiarskom stredisku pripomenula víťaznú emóciu z úvodných slalomových pretekov SP vo fínskom Levi.

"Pravdupovediac, v Lenzerheide som vôbec nemala pocit, že moja druhá jazda bude taká rýchla. Väčšinou to tak býva. Myslím si, že idem zle a je z toho solídny čas. Posnažím sa nájsť ten pocit, aký som našla v Levi a Lenzerheide. Je to ťažké, lebo sa mi to niekedy nedarí,” priznáva Vlhová.

Ostatné dni pred 14. februárom – keď sa uskutoční ženský slalom – bude tráviť na rušnom svahu i v tichosti vlastného vnútra.

"Budem sa snažiť čo najskôr si zvyknúť na posun a aklimatizovať sa. Nebudeme v tréningu nič preháňať. Pôjdeme na kvalitu, nie kvantitu. Musím si okolo seba spraviť bublinu a nevnímať, čo hovoria iní. Nie je to jednoduché, ale športovci musia ostatné veci filtrovať,” dodáva druhá žena celkového hodnotenia SP v slalome.

Velez-Zuzulová: čas na úsmev

Kým Vlhová odletela spoločne s celým svojim tímom, Velez-Zuzulová cestovala sama. Zmenila plány. Na olympiádu sa chcela pripravovať v Európe. Nevhodné podmienky na trénovanie jej predĺžili juhokórejský pobyt.

"Je čas na úsmev. Cesta do Pjongčangu nebola v mojom prípade ľahká a zadarmo. Snažila som sa zabojovať a vrátiť sa. Nechcem sa na olympiáde iba zúčastniť. Rada by som podala čo najlepší výkon a odovzdala to posledné, čo vo mne zostalo,” ozrejmuje Velez-Zuzulová.

Tridsaťtriročná lyžiarská stálica si v septembri roztrhla krížny väz v pravom kolene. Po štyroch mesiacoch prípravy absolvovala jediné preteky. Pred týždňom v Lenzerheide obsadila dvanástu priečku.

"Odvtedy sa veci posunuli výrazne vpred, najmä v mojej hlave. Všetko sa v nej odblokovalo. Vedela som, že kolenu môžem naplno dôverovať. Za ostatný týždeň som urobila zasa kus práce,” hovorí dobre naladená Bratislavčanka.

Velez-Zuzulová patrí medzi čierne kone slalomu. Potrebné sebavedomie jej nechýba.

"Moje ciele sú vždy tie najvyššie. Hoci som v Lenzerheide vedela, že forma nie je najlepšia, aj tak som podala dobrý výkon. Dokázala som, že keď sa človek postaví na štart, vydá zo seba aj to, čo nemá. Počítam s tým, že sa mi niečo podobné podarí aj na olympiáde,” dodáva Velez-Zuzulová s úsmevom.

Bude jej i mladšej kamarátke z elitného slovenského slalomárskeho dua zdobiť tvár aj o niekoľko dní?

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Veronika Velez-Zuzulová #Petra Vlhová #Pjongčang 2018