Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

O športovcoch sme nepochybovali, tvrdí Mutko. Rodčenkov právnik: Úspech Putina

Ruský vicepremiér Vitalij Mutko povedal, že krajina plánuje podniknúť ďalšie právne kroky, aby sa uistila, že športovci, ktorí uspeli v odvolaní voči trestom za dopingové previnenia, mohli štartovať na zimných olympijských hrách 2018 v Pjončangu.

01.02.2018 13:03
Vitalij Mutko Foto:
Vitalij Mutko.
debata (9)

„Športovci získali späť svoje dobré meno. Nikdy sme o nich nepochybovali,“ vyslovil sa Mutko.

Športový arbitrážny súd (CAS) vo štvrtok zrušil doživotné olympijské tresty pre 28 ruských športovcov obvinených z dopingu na ZOH 2014 v Soči (ich výsledky budú opäť platiť, medailistom vrátia medaily), ďalším 11 zakázal štart iba na Hrách v Pjongčangu.

Mutko vyzval Medzinárodný olympijský výbor, aby umožnil účasť tým, ktorí sa kvalifikovali a sú pripravení štartovať v Pjongčangu.

„Ak ich MOV neakceptuje, budeme ich podporovať v prípadoch registrovaných na CAS, ako aj na ďalších súdnych inštanciách,“ dodal vicepremiér.

Ruská skeletonistka Jelena Nikitinová, ktorá sa ocitla na zozname 28 „omilostených“, povedala, že chce pretekať v Pjongčangu.

„Dúfali sme v spravodlivosť a tá zvíťazila,“ vyjadrila sa Nikitinová pre agentúru AP, ktorá dostane naspäť bronzovú medailu zo Soči. „Dnes pôjdem trénovať s inou náladou. Teraz sa môžeme pripravovať za účelom olympijských hier,“ dodala.

Jelena Nikitinová sa teší z bronzovej medaily v... Foto: SITA/AP, Michael Sohn
Jelena Nikitinová Jelena Nikitinová sa teší z bronzovej medaily v Soči, ktorú dostane naspäť.

Na pojednávaniach vypovedali aj vyšetrovateľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren, ktorý prvý prišiel so správou o organizovanom dopingu v Rusku, a kľúčový svedok Grigorij Rodčenkov, bývalý riaditeľ moskovského antidopingového laboratória.

Rodčenkov právnik vyhlásil, že CAS svojím verdiktom „podľahol podvodníkom“, a že rozhodnutie je úspechom ruského prezidenta Vladimíra Putina.

„Toto nešťastné rozhodnutie poskytlo veľmi mierne tresty pre niektorých športovcov, no pre väčšinu úplnú ‚priepustku z väzenia‘. Verdikt posmeľuje podvodníkov, sťažuje šancu vyhrať pre čistých športovcov a je to zisk pre skorumpovaný ruský dopingový systém všeobecne a pre Putina špeciálne,“ povedal právnik Jim Walden.

Zrušenie zákazu neznamená, že športovci sú nevinní

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa vyslovil, že nie je nevyhnutné bezpodmienečne pozvať do Pjongčangu 28 športovcov, ktorí uspeli svojím odvolaním. MOV dodal, že „nesankcionovanie neznamená automatické privilégium pre pozvanie na Hry“.

Odvoláva sa aj na stanovisko CAS. V ňom sa konštatuje, že „zrušenie zákazu neznamená, že 28 športovcov je nevinných“. Zvyšných 11 ruských športovcov v odvolaniach neuspelo, čo podľa MOV „demonštruje existenciu systematickej manipulácie antidopingového systému v Soči“.

Generálny sekretár CAS Matthieu Reeb zdôraznil, že „28 športovcov nevyhlásili za nevinných, ale vzhľadom na nedostatočné dôkazy boli sankcie anulované a individuálne výsledky obnovené“.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Vitalij Mutko #Pjongčang 2018 #Rusko na ZOH