Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

SOV zvýšil odmeny za medaily. Siekel: Získať tri by bol úplný sen

Kým pred štyrmi na zimných olympijských hrách v Soči reprezentovalo Slovensko 63 športovcov v deviatich odvetviach, tento rok ich v Pjongčangu bude o čosi menej.

31.01.2018 10:36
Anton Siekel Foto: ,
Prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel.
debata

Aj vrátane hokejistov zabojuje 56-členná výprava športovcov, ktorá bude súťažiť v siedmich odvetviach.

„Myslím si, že tieto čísla nevyjadrujú silu slovenského športu v medzinárodnom ponímaní. Kritéria sú nastavené tak, aby sa na olympijské hry kvalifikovali len tí najlepší, pričom niekedy rozhoduje viac šťastia, inokedy zasa forma či zdravotný stav. Posudzovať teda úspechy našich športovcov podľa veľkosti výpravy by asi nebolo úplne správne a presné. Na olympiádu ideme pri niektorých menách aj s tými najvyššími ambíciami, no rovnako dôležité pre mňa je a zároveň som presvedčený, že každý člen našej výpravy bude prezentovať Slovensko ako krajinu, ktorej športovci sú ozajstní bojovníci so srdcom,“ rozhovoril sa prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel v televíznom štúdiu TABLET.TV.

Veľké medailové šance vkladajú slovenskí fanúšikovia do dvojnásobnej olympijskej víťazky v biatlone Anastasie Kuzminovej či alpskej lyžiarky Petry Vlhovej.

Sľub olympionikov u prezidenta Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Slovenskí olympionici v spoločnosti prezidenta...

„Myslím si, že v uplynulých dňoch každý športový fanúšik veľmi pozorne sledoval výkony Nasti i Peti a vedel, že obe majú na to, aby bojovali o tie najvyššie priečky. Tu je teda môj pohľad úplne rovnaký ako u každého slovenského športového priaznivca. Pri tejto téme by som rád spomenul výkon Veroniky Velez-Zuzulovej po jej návrate do súťažného kolotoča po zranení. Ona tiež nepôjde do Pjongčangu bojovať iba o umiestnenie, ale určite sa pobije o medailu. Rád by som však spomenul aj hokejistov, ktorí budú mať takisto veľkú príležitosť ukázať, že Slovensko na hokejovú mapu právom patrí a možno aj využijú neúčasť hráčov NHL, aby prekvapili a zabojovali o čo najlepší výsledok,“ pokračoval Siekel, pre ktorého to budú prvé OH alebo ZOH v pozícii prezidenta SOV.

Príležitosť pre slovenský hokej

Na ZOH sa pozorne sleduje práve hokejový turnaj, na ktorom sa však tento rok nezúčastnia hráči zámorskej NHL: „Od začiatku tvrdím, že to je veľká škoda pre šport ako taký a pre hokej zvlášť. Ak dám bokom biznisovú otázku, myslím si, že existujú určité vyššie princípy, ktoré by mali v športe platiť, a práve jeho propagácia na takomto veľkom podujatí je na to vynikajúca príležitosť. Na druhej strane, je to príležitosť pre slovenský hokej ukázať, že má aj ďalšiu generáciu, ktorá síce nepôsobí v najlepšej súťaži na svete, ale má na to, aby vytvorila správny tím, chémiu v kabíne a menšie množstvo skúseností nahradila tímovým duchom a bojovnosťou. V takom prípade sú šance na úspech veľmi reálne.“

SOV zvýšil odmeny za medailové umiestnenia. Za olympijské zlato v individuálnom športe dostane slovenský športovec 50.000 eur, za striebornú medailu 40.000 a za bronzovú 30.000 eur. Prémie za umiestnenia od štvrtého po ôsme miesto sú 20.000, 15.000, 10.000, 8000 a 6000 eur. V kolektívnych športoch je odmena pre každého člena družstva v prípade umiestnenia na 1. až 6. mieste stanovená na 15.000, 13.000, 11.000, 9000, 6000, resp. 4000 eur.

Biatlonistka Anastasia Kuzminová s pamätnou... Foto: SITA, Peter Rusko
Anastasia Kuzminová Biatlonistka Anastasia Kuzminová s pamätnou medailou počas rozlučky ministra obrany SR so športovcami Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, ktorí budú reprezentovať Slovensko v Pjongčangu.

„Dva olympijské cykly dozadu boli odmeny v rovnakej výške a ja som si myslel, že ich zvýšenie by mohlo byť otázkou akejsi symboliky. Z pohľadu športovca však tá suma stále nie je taká, akú by som im želal. Osobne by som si prial, aby dostávali ďaleko viac, pretože po tých rokoch tvrdej driny a obety idú reprezentovať krajinu v najsilnejšej konkurencii, akú si len vieme predstaviť. Finančná čiastka je teda len jedna časť odmeny, tá druhá, na ktorú kladiem väčší dôraz, je spoločenské uznanie a určitá satisfakcia. Povedať im, že si vážime, čo pre Slovensko robia, a ako ho reprezentujú,“ ozrejmil Siekel.

Akákoľvek medaila bude úspechom

Tak ako ZOH 2018 oficiálne odštartuje 9. februára otvárací ceremoniál, tak ich o šestnásť dní neskôr ukončí záverečný. S čím bude v posledný deň ZOH, ktorý pripadá na 25. februára, spokojný Anton Siekel?

„Pri takýchto otázkach sa stále snažím vyhnúť priamej odpovedi, ale len s ohľadom na to, že tá medaila je úžasná, je to niečo, z čoho sa budeme všetci tešiť a budeme zažívať úžasný pocit, keď ju uvidíme niektorému z našich športovcov na hrudi. Čiže, akákoľvek medaila bude pre mňa úspechom, dve budú niečo mimoriadne a tri úplný sen. Pre mňa je však rovnako dôležité, ak vôbec nie dôležitejšie, aby naši športovci prišli s tým, že išli na doraz, podali najlepší výkon, akého boli schopní, reprezentovali Slovensko tak, ako bolo v ich silách, a za nič sa nehanbia. Ak to bude to umiestnenie, ktoré zhodnotia ako svoje maximálne, budem spokojný aj ja,“ dodal Siekel.

debata chyba
Viac na túto tému: #Anton Siekel #Pjongčang 2018