Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Rusi sa proti vylúčeniu zo ZOH odvolajú. Nechcú, aby ich označovali za neurčitkov

Ruskí športovci napadnú vylúčenie svojej krajiny zo zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike na Športovom arbitrážnom súde (CAS) vo švajčiarskom Lausanne.

05.12.2017 21:41
Alexander Žukov Foto: ,
Šéf Ruského olympijského výboru Alexander Žukov.
debata (1)

Podľa agentúry RIA Novosti to predznamenal šéf Ruského olympijského výboru (OKR) Alexander Žukov. Dodal, že nespravodlivým verdiktom utrpeli obrovskú ujmu na povesti a traumu.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v utorok oznámil, že ruskí športovci budú môcť na najbližších ZOH štartovať iba pod neutralizujúcou olympijskou vlajkou a po splnení prísnych antidopingových kritérií.

Žukov podľa The Associated Press ďalej uviedol, že ruskí pretekári potrebujú čas, aby individuálne aj plošne zvážili svoj postoj pod vplyvom nastolených okolností: „Plánujeme o tom diskutovať.“

Nestanovil termín stretnutia funkcionárov a zástupcov športovcov. Verdikt MOV označil za kompromis, ktorý má svoje pozitíva aj negatíva. Vyzdvihol možnosť štartovať pod označením Olympionici Ruska v porovnaní s predchádzajúcimi označeniami typu Nezávislí olympionici napríklad pre Kuvajťanov vlani na OH v Riu de Janeiro.

„Budú ich nazývať ruskými športovcami namiesto nejakých neurčitkov, čo je veľmi dôležité,“ vyhlásil Žukov.

Neskôr sa Žukov verejne kajal za porušenia antidopingových pravidiel. „Ako prezident OKR sa ospravedlňujem za porušenia antidopingových pravidiel, ktorých sme sa dopustili. Zároveň chcem obrátiť pozornosť na to, že verdikt priamo ovplyvní osud novej generácie ruských športovcov, z ktorých mnohí prvý raz majú možnosť predstaviť na olympijských hrách. Nemajú a nesmú doplatiť na prehrešky z minulosti a cítiť sa na významnom športovom podujatí ako vyhnanci bez identifikácie, hymny, vlajky,“ povedal Žukov.

„Mám pocit, že práve teraz prichádza príležitosť uzavrieť proces trestov, sankcií a diskvalifikácií, ktoré v súvislosti s naším športom trvali viac ako dva roky. Treba ísť vpred a neobzerať sa,“ vyhlásil Žukov podľa webu Championat.com.

Dvojnásobná majsterka sveta v krasokorčuľovaní Jevgenija Medvedevová skonštatovala: „Bude o tom všetkom hovoriť. Je priskoro pýtať sa nás, či budeme súťažiť.“

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová na facebooku uviedla: „Je to bolestivé? Veľmi… Pretrváme? Áno.“

1 debata chyba
Viac na túto tému: #doping #Pjongčang 2018 #Rusko na ZOH #Alexander Žukov