O účasti ruských športovcov v Pjongčangu rozhodne 5. decembra Medzinárodný olympijský výbor. Nad ich štartom visí otáznik kvôli štátom riadenému dopingu a manipuláciám so vzorkami na olympiáde v Soči. Doterajšie ruské kroky k náprave neboli podľa Svetovej antidopingovej agentúry dostačujúce.
„Samozrejme by som rád videl ruských biatlonistov na olympijských hrách. Patria k najlepším na svete a vždy chcete, aby boli na štarte všetci najsilnejší. Či už ide o Svetový pohár, majstrovstvá sveta alebo olympiádu,“ povedal Besseberg pre ruský denník Sport-Express.
„Aj samotní pretekári chcú súťažiť s tými najlepšími súpermi. Keď niekto nepríde, u víťaza zostáva nepríjemná pachuť,“ uviedol sedemdesiatjedenročný nórsky funkcionár, ktorý v minulej sezóne čelil kritike, že IBU pod jeho vedením pristupovala k riešeniu ruskej dopingovej kauzy veľmi vlažne.
Keď niekto nepríde, u víťaza zostáva nepríjemná pachuť.Anders Besseberg, šéf IBU
Podľa minuloročnej správy Svetovej antidopingovej agentúry sa organizovaný doping v Rusku týkal aj troch desiatok biatlonistov. Ruskí usporiadatelia sa kvôli afére vzdali Svetového pohára v biatlone v Ťumeni a juniorských MS v Ostrove.
Medzinárodná biatlonová únia však podľa mnohých funkcionárov i pretekárov z iných krajín postupovala pomaly. Až na nátlak zvolala pred februárovým majstrovstvami sveta v Hochfilzene mimoriadny kongres. Na ňom výkonný výbor IBU rozhodol, že sa má ruská únia vzdať usporiadania svetového šampionátu v roku 2021 v Ťumeni, čo sa nestalo.
Nového usporiadateľa MS má zvoliť riadny kongres IBU v lete budúceho roka v Poreči. Na zasadnutí v Chorvátsku by mala byť tiež prerokovať a schváliť nové antidopingové pravidlá.