Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Gantnerovej hodnotenie: Ukázalo sa, že štyri kovy v Soči boli reálne

Vedúci predstavitelia Slovenského olympijského výboru pozitívne zhodnotili účinkovanie slovenských športovcov na nedávnych zimných olympijských hrách v ruskom Soči.

25.02.2014 14:34
Gantnerová, Kuzminová Foto: ,
Na snímke vpravo vedúca slovenskej výpravy na XXII. zimných olympijských hrách 2014 v Soči Janka Gantnerová a vľavo zlatá medailistka v biatlone Anastasia Kuzminová.
debata (10)

Veľká časť slovenskej výpravy sa vrátila z dejiska hier v noci z pondelka na utorok špeciálom do rakúskeho Schwechatu.

„Boli to perfektne organizované zimné olympijské hry. Všetko, čo organizátori pripravili pre športovcov – ubytovanie, štadióny, doprava, stravovanie a množstvo dobrovoľníkov, to všetko nám dáva dôvod k názoru, že ZOH v Soči sa určite zaradia k jedným z najlepšie organizovaných. Všetky trate mali výborné podmienky, vrátane tých snehových. Obavy z tepla a nedostatku snehu sa nepotvrdili. Vzdávame hold organizátorom a reálne sa pozeráme aj na našu účasť,“ zosumarizoval na utorňajšej tlačovej besede v Bratislave prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár.

Účinkovanie slovenských športovcov pod piatimi kruhmi zhodnotila šéfka výpravy Jana Gantnerová st. „Som rada, že sa nám podarilo doviesť do Soči zdravých športovcov, čo nám nevyšlo vo Vancouveri. Najmä pokiaľ ide o bežcov na lyžiach a biatlonistov, ktorí sú náchylní na zmeny prostredia a majú citlivý metabolizmus, to bolo dôležité. Chcela by som sa poďakovať nielen športovcom, ale aj všetkým realizačným tímom, že reprezentovali SR tak, ako sa patrí. A to nielen výsledkami, ale aj vystupovaním. Počas celých ZOH sme zaznamenali len jeden priestupok, inak naši športovci a funkcionári mali bezproblémový priebeh svojho účinkovania na športoviskách i mimo nich. Výsledky hovoria samé za seba,“ uviedla Gantnerová.

Jednoznačne najväčším úspechom SR je zisk zlata biatlonistky Anastasie Kuzminovej v rýchlostných pretekoch na 7,5 km. Rodáčka z Ťumeňa získala už tretí cenný kov na ZOH, pred štyrmi rokmi vo Vancouveri bola zlatá v šprinte a strieborná v stíhacích pretekoch. Navyše, v Soči pridala šieste miesto v stíhačke a bola členkou miešanej štafety, ktorá obsadila piatu pozíciu.

„Zlato Kuzminovej bol neuveriteľný zážitok, ktorý sme prežívali všetci spoločne ako jeden tím. Nasťa sa ospravedlnila za šieste miesto, ale my sme boli zaň povďační, aj za akýkoľvek iný jej výkon na týchot zimných hrách. Ona dúfala, že donesie aj druhú medailu a poteší nás i fanúšikov. Šport sa však nedá robiť na objednávku. Ukázalo sa, že tri až štyri medaily, ktoré som si želala pred ZOH 2014, neboli nadnesené ciele,“ zdôraznila.

„Šieste miesto Kuzminovej zo stíhačky a piate miesto miešanej štafety boli vynikajúce výsledky. V záverečný deň nám urobil veľkú radosť Martin Bajčičák 14. miestom v maratóne, tú nám spôsobil aj Adam Žampa, ktorý potvrdil svoju výnimočnosť. Veľmi pozitívne hodnotím vystúpenie sánkarov a ich celého tímu, tí sa ukázali vo veľmi dobrom svetle. Krasokorčuliarka Rajičová postúpila do finále, čo sa nám nikdy predtým nepodarilo. Jednotlivé športové zväzy urobia hĺbkové analýzy a potom ich odprezentujeme. Úspech sa odvíja od výsledkov hokejového tímu. Žiaľ, hokejisti skončili na jedenástej pozícii. Nemôžeme lámať palicu, ale musíme sa zamyslieť nad príčinami. Na stredajšom zasadnutí výkonného výboru SZĽH urobia podrobnejšiu analýzu,“ doplnila Gantnerová.

Vysoko pozitívne výsledky dosiahol aj zjazdár Adam Žampa, ktorý skončil v superkombinácii šiesty a v slalome mu patrila piata priečka. „Moje účinkovanie v Soči hodnotím veľmi pozitívne. Sám som pred ZOH nečakal, že niečo také môžem dosiahnuť. V deň pretekov superkombinácie mi všetko sadlo dokonale – počasie, moje štartové číslo, proste všetko. Trochu ma mrzel výsledok v obrovskom slalome, v ktorom som skončil s chybou na 22. mieste,“ povedal.

„Pred slalomom som si povedal, že nemám čo stratiť, ale aj tak som v prvom kole nešiel takú jazdu, ktorú viem ísť. V druhom kole som si povedal, že už je to jedno, lebo som dvadsiaty šiesty a nebude sa dať urobiť nejaký veľký skok dopredu. Pustil som sa do toho úplne naplno a vyšlo mi to – skončil som šiesty. To šieste miesto zo slalomu si cením ešte viac ako piatu priečku zo superkombinácie,“ poznamenal.

zväčšiť Adam Žampa na slalomovej trati v Soči. Foto: SITA/AP, Gero Breloer
Adam Žampa Adam Žampa na slalomovej trati v Soči.

„Až mi je hlúpe, že ja sa chválim šiestym miestom a Nasťa sa zaň ospravedlnila. Mrzí ma, že sa na ZOH 2014 nemohla zúčastniť Veronika Velez-Zuzulová, s ktorou som absolvoval celú prípravu. Myslím si, že sme mohli mať o jednu medailu viac, pretože Veronika mala na to. Snáď sa jej to podarí v budúcnosti,“ dodal Adam Žampa.

K triumfu v biatlonovom šprinte sa vyjadrila aj samotná Kuzminová. „Ten deň, keď sme získali zlato, sme sa tešili spolu ako jeden tím a to nielen v Soči, ale aj doma na Slovensku. Teraz po návrate na Slovensko by som chcela stretnutia s deťmi v školách, aby spoznali, čo je to vrcholový šport a zdravý životný štýl. Teším sa na syna domov do Banskej Bystrice. Sezóna sa ešte nekončí,“ upozornila trojnásobná medailistka zo ZOH.

Solídnym výsledkom sa prezentoval aj bežec na lyžiach Martin Bajčičák, ktorý súťažil už na piatych ZOH a v maratóne v záverečný deň skončil na solídnom 14. mieste.

„Je to neuveriteľné, toto je moja dvadsiata profesionálna sezóna. Veľa ľudí mi neverilo, že sa vôbec prebojujem do Soči. O to som šťastnejší, že tá ‚päťdesiatka‘ mi vyšla a urobil som mnohým fanúšikom radosť. ZOH 2014 boli pre mňa posledné v kariére,“ vyhlásil Bajčičák, ktorý absolvoval premiéru pod piatimi kruhmi v Nagane 1998 a pridal aj pár dojmov zo Soči.

zväčšiť Martin Bajčičák. Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Martin Bajčičák Martin Bajčičák.

„Tá olympijská dedina bola doslova rozprávková. Bývali sme v domčekoch blízko pri trati, čo sa nedá porovnať s Vancouverom, kde sme dlho cestovali na preteky autobusom. V Soči sme sa hneď po tréningu mohli venovať regenerácii, oddýchnuť si, osprchovať sa.“

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Janka Gantnerová #Soči 2014